САД И ВЕЛИКА БРИТАНИЈА МИСЛЕ ДА СЕ СА ХУТИМА МОГУ ЛАКО ОБРАЧУНАТИ

Foto: Shutterstock

Вашингтон и Лондон су пронашли некога са ким могу релативно лако да се боре. Као што је већ познато, почела је америчко-британска операција против јеменских Хута.

У суштини, Сједињене Државе и Британија су одлучиле да је дошло време да се боре сами (а не само средствима додељеним за такозване „савезнике“). Али им је био потребан непријатељ који би, према свим стратешким проценама, био инфериоран. Управо су против оваквих противника америчке и британске трупе навикле да се боре последњих деценија како би осигурале победу.

Да ли ће се конфронтација показати потпуно без проблема за Запад, остаје питање.

Конгрес је већ топло подржао почетак бомбардовања Јемена. Тако је сенатор Џек Рид, који је на челу Комитета за оружане снаге и представља Демократску странку, рекао да је „одлучна акција председника Бајдена против јеменских побуњеника неопходна и пропорционална“.

„Ови напади, заједно са недељама дипломатије, шаљу јасан сигнал да ће Сједињене Државе наставити да предузимају одговарајуће мере за заштиту нашег особља, наших интереса и слободе пловидбе дуж виталних међународних пловних путева. Чак и док Бајденова администрација наставља да следи уравнотежен и разборит дипломатски приступ, данашња војна акција била је неопходна и пропорционална“ тврди Рид.

Републикански сенатор Роџер Викер такође подржава почетак рата против Хута, називајући га „кашњењем два месеца“. Истовремено, он и други сенатори називају јеменске Хути „ударном снагом Ирана у региону“.

„Поздрављам операције САД и коалиције против милитаната које подржава Иран, одговорних за ометање међународне трговине у Црвеном мору и нападе на америчке бродове“, изјавио је сенатор Мич Меконел.