РУСКИ РАКЕТНИ БРОД У ПЛАМЕНУ У „НАТО ЈЕЗЕРУ“

Министерство обороны Российской Федерации

Руски мали ракетни брод Серпухов значајно је оштећен у пожару у недељу у ексклави Калињинграда на Балтичком мору, саопштио је анонимни украјински безбедносни извор на који се у понедељак позива RBC Украјина.

Извештај Kyiv Post приписује инцидент операцији украјинског Главног обавештајног директората (ГУР), позивајући се на неименовани извор безбедносних служби. „Поправке ће дуго трајати“, рекао је извор.

ГУР је касније преузео одговорност за пожар, постављајући видео на свој Телеграм канал у којем се наводно види подметање пожара у Серпухову и тврдећи да је брод „онеспособљен“. У посту се додаје: „Због пожара унутар ракетног брода, његова средства комуникације и аутоматизације су потпуно уништени“.

Newsweek није могао независно да потврди извештај и контактирао је руско и украјинско министарство одбране путем е-поште да затражи коментар.

Корвета класе Бујан-М садржи стелт технологију и има систем вертикалног лансирања за противбродске крстареће ракете Калибр или Оникс, обе ракете су коришћене у руском бомбардовању Украјине широм земље. Класа Бујан-М је дизајнирана да ради у релативно плитким приобалним регионима или унутрашњим пловним путевима.

Серпухов је из Средоземног мора 2016. године покренуо ракетне ударе ракетама Калибр против исламистичких милитаната у Сирији, пре него што је касније исте године распоређен у област Балтичког мора.

Руски државни медији су у септембру 2023. године известили да је Серпухов извео успешно лансирање крстареће ракете Калибр у Белом мору, успешно погодивши „обалску мету“.

Балтичко море се појављује као кључна област у супарништву НАТО и Русије у новој ери тензија између традиционалних ривала. Калињинградска ексклава је кључна руска испостава у Балтичком мору и има значајну конвенционалну војну снагу, као и опрему за електронско ратовање и могуће нуклеарно оружје.

Очекује се да ће Калињинград бити важна полазна тачка за било коју будућу хипотетичку руску агресију против НАТО нација у североисточној и северној Европи, посебно против балтичких држава Летоније, Литваније и Естоније.

У таквом случају, очекује се да ће руске и белоруске снаге покушати да заузму Сувалки пролаз, коридор од 60 миља који се протеже дуж литванско-пољске границе између Белорусије и Калињинграда. Ово би прекинуло приступ копну између три балтичке државе и остатка НАТО.

Чини се да западна алијанса има стратешку предност у Балтичком мору, захваљујући уласку Шведске и Финске у алијансу. Обе државе су се придружила алијанси након инвазије Русије на Украјину у фебруару 2022. године. Савезнички званичници су раније рекли за Newsweek да се морте сада може сматрати „НАТО језером“.

У марту су руски и украјински медији јавили да је рибарски брод Капитан Лобанов потонуо у близини града Пионерски у истој области Балтичког мора.