РУСКИ ФРОНТОВСКИ БОМБАРДЕРИ СУ-34 КОРИСТЕ ПЛАНИРАЈУЋЕ БОМБЕ ЗА НЕУТРАЛИЗАЦИЈУ УКРАЈИНСКИХ ЈЕДИНИЦА ОКО КУПЈАНСКА

Foto: Министерство обороны Российской Федерации

Приредио: Данко Боројевић

Руско ваздухопловство је распоредило фронтовске бомбардере Су-34 како би извели прецизне ударе на украјинске пешадијске и оклопне јединице у близини Купјанска, наводи се у извештају руског министарства одбране од 26. фебруара.

Авиони користе планирајуће бомбе великог пречника са прецизним навођењем, укључујући способност кориговања курса током лета. Министарство је истакло да је способност планирајућих бомби омогућила Су-34 да изврши ударе изван домета противничке противваздушне одбране, при чему се сви Су-34 враћају у базу после напада. Употреба ових бомби доводи авионе у много мањи ризик од конвенционалних гравитационих бомби, које се морају бацити са знатно ближе раздаљине, пружајући далеко јефтинију алтернативу коришћењу крстарећих или балистичких ракета на које се традиционално ослањала авијација како би остала безбедна од дејстава противваздушне одбране противника. Прецизно навођење не само да омогућава таквим бомбама да уништавају циљеве много ефикасније, значајно смањујући број потребних налета, већ такође омогућава да се бомбе бацају са већих висина где не само да су авиони безбеднији од инфрацрвених вођених система противваздушне одбране кратког домета, а и њихове бомбе могу да лете и знатно даље, до 70 километара.

Су-34 има посебно високу издржљивост, што значи да не само да има већи домет од било које другог типа авиона ове намене на свету, већ може да понесе и убојни терет који је више упоредив са оним раних нуклеарно наоружаних бомбардера него модерних ловаца.

Овај авион је примарни радни коњ руског ваздухопловства од избијања борби у Украјини, а западни извори процењују да је око двадесетак изгубљено током двогодишње кампање – у просеку око један авион месечно. Сви су изгубљени или због удеса или због дејстава земаљских противваздушних средстава.

Све распрострањенија употреба планирајућих бомби од стране руског ваздухопловства је са растућом забринутошћу истакнута од стране западних и украјинских извора 2023. године, при чему је руски одбрамбени сектор значајно проширио своје капацитете за производњу такве муниције.

Представник украјинског ратног ваздухопловства пуковник Јуриј Игнат упозорио је 2. маја прошле године на претњу коју ово оружје представља: ​​„Те бомбе могу да лете око 70 километара (око 43 миље) и могу да гађају објекте критичне инфраструктуре, обданишта, стамбена насеља и образовне и медицинске установе а овој врсти муниције не можемо да се супротставимо. Наша противваздушна одбрана је неефикасна против самих бомби, али би радије требало да покушамо да оборимо Су-34 (фронтовски бомбардер) носаче ове муниције“.

Више украјинског особља у јануару 2024. године обавестило је New York Times да је нови талас руских ваздушних удара употребом планирајућих бомби наметнуо „додатну разорну моћ“, допуњујући то скоро сталним артиљеријским нападима од пролећа. Нагласили су да су ове бомбе носиле и до 500 кг експлозива свака и да би на тај начин могле да униште њихове подземне бункере. Један војник је упоредио утицај руских планирајућих бомби са изразом „капија пакла“, наглашавајући да би их руско ваздухопловство „послало два по два, осам за сат… Звучи као да се млазњак обруши на вас“.

Неспособност Украјине, да својим јединицама пружи непосредну подршку са својим борбеним авионима, (осим оним који носе крстареће ракете дугог домета западне производње, који су веома ретки), довела је њене копнене снаге у неповољан положај, указујући на све веће разлике у артиљерији и балистичким ракетним средствима која фаворизују руске снаге. Најновија руска планирајућа бомба ПБК-500У Дрел би требала да уђе у масовну производњу пре краја године и вероватно ће имати свој борбени деби на фронту. Такође се наводи да је производња фронтовског бомбардера Су-34 проширена од 2023. године, при чему су делови авиона испоручени од средине 2022. године изграђени према побољшаном стандарду Су-34М.