РУСКИ БТР-90 СЕ ПОЈАВИО КОД АВДЕЈВКЕ У БОРБЕНИМ ДЕЈСТВИМА! НОВИ ЖИВОТ ЗА ОТПИСАНИ ОКЛОПНИ ТРАНСПОРТЕР! ВИДЕО

Фото: Принтскрин Твитер

Украјински фронт у последњих седам дана је помало у запећку од када је започео рат између Израела и Хамаса, али то не значи да није живо на фронту на истоку Украјине.

Тренутно најактивније је на фронту код Адејевке где је руска војска забележила померања посебно на боковима настојечи да град и најутврђенију позицију на источном фронту опколи и натера 12.000 украјинских војника на предају.

На снимцима који долазе са истока Украјине регистровано је увођење нове технике.

На једном од снимака виђен је и оклопни транспортер БТР-90 који никада није ушао у великој серији у наоружање руске војске, а званично се налази у њој од 2008. године.

Оно што је карактеристично за овај оклопни транспортер који је настао знатно пре модификације БТР-82, али осим руских специјалних једница СПЕЦНАЗ нико није био претерано импресиониран.

Шта су Руси хтели да постигну са БТР-90 (ГАЗ-5923) ни данас никоме није јасно. Није одушевио руско Министарство унутрашњих послова и једнице Унутрашње војске ОМОН. Верује се да је главни циљ био извоз. Каросерија и мотор су Чељабинску израђени. Конструктори су у односу на БТР смањили дебљину оклопа на боковима, а повећали на челу оклопног транспортера да може да издржи погодак метка калибра 14,5 мм без додатне заштите. На предњој страни су конструктори скинули прозоре као на БТР -80 а поставили линије са перископима.

У односу на БТР-80 повећана је дужина и висина возила. Возило има тежину 21 тону. Возило покреће водом хлађен вишегоривни дизел мотор јачине 510 коњских снага што омогућава да на путу развије брзину од чак 100 км/х и водену препреку брзином од 9 км/х. Пренос погона се остварује преко аутоматског хидромеханичког мењача. Вешање је класично торзијско. Радијсу кретања је 800 км савлађује успон од 60 и 30 посто. БТР-90 може да савлада препреку висине 0,8м и ров ширине 2,1 м. Гуме су заштићене од бушења, оштећења систем ран флет. На БТР-90 уграђени су и бацачи димних кутија туша 2х3 за стварање димне завесе и ситем за гашење ватре са тенка Т 80. Комуникација се одвија преко радија уређаја Р-163-50У радио-спољна комуникација, Р-163УП радио пријемник унутрашња комуникација и унутрашња комуникација 174. Цело возило има најсавременију опрему.

Распоред унутар возила је стандардно. Иза возила је мотор, у средини је искрцни део. Оно што карактерише ово возило је јако наоружање. На овај оклопни транспортер уграђена је купола са БМП-2. Главно оружје је топ Шпиунов 2А42 калибра 30 мм са 500 граната капацитета. Поред топа спрегнут је митраљез ПКТ са 2.000 метака, аутоматски бацач граната АГС-17 Палмја калибра 30 м мса 400 граната, што је вредна поштовања ватрена моћ за овакав тип точкаша категорије 8х8.

Овај оклопни транспортер има и противоклопне ракете 9К111-1 конкурс, а на новијим верзијама поставњен је и корнет. Овај оклопни транспортер има дневно ноћну нишанску справу БПКЗ-42, а као алтернативу се може уградити топлотну осматрачку станицу БПК-М. Командирова оптика је стандардна 1П-13. На боковима су дводелна бочна врата између 2 и 3 осе и отварају се као и на бТР-80 на горе и на доле.

Постоји и модернизована верзија БТР-90М са топом калибра 100 мм, али је остао прототип као и противоклопни топ са реукованим пуњењем спрут 2С25.