РУСКИ АФРИЧКИ КОРПУС: НОВА ФОРМАЦИЈА У АФРИЦИ ПОСЛЕ БЕКСТВА ФРАНЦУЗА ЗА ОДБРАНУ САХЕЛА

Фото: ТВ Фронт

Андреј Млакар

Слетање првих 100 припадника руске војске војним транспортним авионима Иљушин ИЛ-76 у Буркину Фасо означио је и формално почетак функционисања онога што се већ сад зове „Руски афрички корпус“.

Првих 100 војника је претходница који су стугли у престоницу Угадугу од укупно 300 војника који су стигли у ову земљу Сахела, а нове формације са војном опремом очекују се и у Нигеру и Централноафричкој Републици са чиме почиње нова ера ширења руског утицаја у Африци после повлачења дугогодишњих колонизатора Француза.

Припадници „Афричког корпуса“ Министарства одбране Руске Федерације биће размештени у пет земаља регоина „Сахела“: Буркина Фасо, Мали, Нигер, Централно Афричка Република и Либија која се убраја у сверноафричку земљу.

Фото: Принтскрин Твитер

Припрема за формирање ове формције поверена је провереном ветерану и легенди руских Ваздушно десантних једница Јунус Бек Јевкурову који је почетком септембра 2023 кренуо у мисију путовања по земљама Сахела са којима је договорена војнотехничка сарадња и размештај руске војске у Африци.

Јевкуров је тада у оквиру афричке турнеје посетио Либију, Централноафричку Републику, као и Буркину Фасо. Иначе све наведене земље биле су кључне земље у Вагнер ПМЦ мрежи.

Посета Јевкурова указује да је далеко тврдња неких аналитичара да ће после смрти лидера Вагнера Јевгенија Пригожина и та формација отићи из Африке, а тим и руски интерес.

Јевкурова иначе називају и човеком за специјалне задатке , који јавности није био само познат 24. јуна 2023 кад је први стигао и разговарао са трагично настрадалим лидером ПМЦ Вагнер Јевгенијем Пригожином за време оне „оперетске побуне Вагнера крајем августа“, него и нама на Балкану јер је водио специјалну руску операцију заузимања проштинског аеродрома Слатина.

Оно што је интересантно у целој причи јесте што ће Јевкуров надгледати функционисање и оперативни рад самог Руског афричког корпуса.

Заправо Руски афрички корпус преузеће све оне безбедносне задатке које су спроводили Французи док су боравили у Буркини Фасо, Нигеру, Малију, Централноафричкој Републици, а претпоставља се да ће оперативна база бити заправо Либија, односно она територија коју контролише проруски лидер маршал Халифа Хафтар који коменадује из Бегназија и кога подржава Москва војно и економски.

Иначе борбеним авионима МиГ-29 и даље у одбрани ваздушног простора истока Либије управљају пилоти Вагнера који је сад под контролом Националне гарде Русије.

За сада „Руски афрички корпус“ ће имати следеће задатке: мисија руског војног особља биће пре свега обука војних и полицијских формација, на основу искустава из рата у Украјини, комплетна безбедност председника и премијера државе, али и војног врха поверена је припадницима „Руског афричког корпуса.

За сада није познато шта је Русија све од војне опреме допремила транспортним авионима Иљушин ИЛ-76 у Африку, колико ће ова фомрација бројити војника и шта ће од борбене технике бити кориштено у Африци и да ли ће учествовати у сукобу против исламистичких формација.