РУСКЕ КРСТАРЕЋЕ РАКЕТЕ Х-101 ДОБИЛЕ НОВУ БОЈЕВУ ГЛАВУ ОД 800 КГ ЕКСПЛОЗИВА: СА ОВИМ ПРОЈЕКТИЛИМА РУСИЈА РАЗАРА ЕНЕРГЕТСКИ СЕКТОР УКРАЈИНЕ

Foto: Shutterstock

Андреј Млакар

Украјински извори пријавили су да су реконструкцијом олупина крстарећих ракета Х-101 приметили нове модификације на самом пројектилу осим ИЦ мамаца који служе за збуњивање ПВО која брани нападнуту мету.

Према украјинским изворима бојева глава крстареће ракете Х-101 која је имала тежину бојеве главе од 450 кг сада има 800 кг.

Украјинци тврде да је са повећањем масе бојеве главе смањен резервоар за гориво, али с обзиром на величину самог пројектила то како руски извори тврде неће утицати много на домет и на ефикасност крстарећег пројектила.

Иначе руски инжењери су руском министру одбране Сергеју Шојгу саопштили о повећању бојеве главе током његове посете предузећу Радуга МКБ. Тежина бојеве главе Х-101, како је министар обавештен, повећана је на 800 кг.

Иначе крстареће ракете Х-101 са јачом бојевом главом почеле су од недавно да се користе у нападу на украјинску инфраструктуру пре свега на енергетски сектор и значајно су разорили Термоелектране и Хидроелектране.

фото: принсктин ТГ канал t.me.russianocontext

Прва модификација Х-101

Иначе прве модификације крстарећих ракета Х-101 на небу Украјине примећени су почетком фебруара 2023. године. У питању су радио-фреквентне противмере (РФЦМ). Претпоставља се да су они интегрисани са пријемником радарског упозорења (РВР).

Пријемник радарског упозорења аутоматски покреће њихово испаљивање након откривања унапред програмираних радио-фреквентних емисија под одређеним околностима. Верује се да би ракете могле да буду унапред програмиране да “испаљују” ИЦ мамце на одређеним тачкама дуж рута лета ракете. На олупинама ракета испод носа се виде диспензери ИЦ мамаца ознаке Л-504.

Украјинци верују да крстареће ракете испаљују ИЦ мамце када открију радарску активност током лета ракете.

Општи подаци о крстарећој ракети Х-101

Крстарећа ракета Х-101 спада у пројектиле са конвенционалном или не нуклеарном бојевом главом. Ракета је пројектил који се лансира из ваздухоплова и пандам је америчком АGМ -86 АLCAМ. Крстарећа ракета Х-101 конструисана је тако да избегне све ПВО системе летећи на екстремно малим висинама, пратећи конфигурацију терена како би избегле радарску мрежу.

Крстарећа ракета Х-101 дугачка је 7,45 м, ширине 0,51 м. Приликом лансирања ракета је тешка 2.300-2.400 кг. Ракета користи турбовентилаторски мотор ТРДД-50А. Максимална брзина је 0,78 маха, Домет ове крстареће ракете је 2.500 до 2.800 км, док руски извори наводе и 4.500 км. Ракета може да лети на најнижим висинама од 30 до 60 м и максималној висини од 6.000 м.

Тежина конвенционалне бојеве главе је 450 кг, а нуклеарне 250 кт. Ракета има систем праћења као и крстрареће ракете типа Томохавк.

За кретање користи мапу терена која се налази у систему за кретање у самој ракети. Ажурирање се може обављати у току лета, а за прецизност задужен је руски систем сателитске навигације ГЛОНАСС. У завршној фази лета ова ракета користи ИЦ и ТВ трагач за откривање циља и удар.

Кружна грешка одступања од циља је максимално 6 м. Ова ракета у оперативној употреби руских снага налази се од 2012, а у борбеним дејствима примењена је 2015. године у нападу на циљеве Исламске државе у Сирији.

Борбено је кориштена и од 2016. – 2017. године, а од 24. фебруара 2022 и на небу Украјине.