РУСКА ВОЈСКА СТВАРА МОБИЛНЕ ТРУПЕ ЗА РАТ ПРОТИВ ДРОНОВА: КОМБИНОВАНИ УДАР ТОПОВИМА 23 ММ И МИТРАЉЕЗИМА 12, 7 ММ!

Editorial credit: DmyTo / Shutterstock.co

Оно по чему ће остати упамћен рат у Украјини када се једног дана оконча јесте масовна употреба дроново од борбених, камиказа до извиђачких од оних минијатурних до великих. Исто тако овај рат остаће упамћен и по различитим средствима која су кориштена за обарање.

Русија као држава која развија и поседује ПВО системе суочила се са тим да је понекада немогуће користити ракетне системе ПВО за рат против малих дронова камиказа и квадрикоптера носача минобацачких мина и бојевих глава ручних ракетних бацача.

Зато је одучено да се поново активира артиљеријска ПВО, односно ПВО топови, као и да свакој борбеној јединици буде придружена једна таква фомрација за непосредну заштиту.

О томе извештава и руски сајт Известија да се у саставу неколико комбинованих армија у саставу копнене војске, као и у саставу јединица Ваздушно-космичких снага и ПВО формира таква формације.

Editorial credit: ovbelov / Shutterstock.com

Како су саопштили у Министарству одбране Руске Федерације овкава формација биће наоружана са противавионским топовима ЗУ-23-2, где је ЗУ скраћеница од зенитнаја установка, број 2 односи се на број топова и 23 на калибар топа 23 мм.

Како наводе у Министарству одбране Русије аутоматски ПВО топови биће монтирани на камионске шасије, а придружени ће им бити и тешки митраљези NSV Utyos“ калибра 12,7 мм. Како се наводи употреба такве мобилне ватренејединице је јефтин и ефикасан начин одбране од дронова, него употреба ракетних система ПВО.

У саставу формације осим топова ЗУ-2-23 и НСВ калибра 12,7 мм налазиће се командно возило и модуларна машина за стварање димне завесе (задимљвање као заштита од напада дронова камиказа. Овакав систем може да покрије објекат термодимном завесом, непробојном и за оптичко-електронске системе и за УАВ термовизије.Возила ће имати и системе за електронско ратовање.

Као што смо напоменули на тешеке камионе марке Камаз биће монтиран противавионски топ калибра 23 мм ЗУ-23-2 за борбу против јуришника, хеликоптера и дронова за заштиту слабо покретних и стационарних објеката. Топ ЗУ је двоцевни из којих може да испали од 1,6 до 2 граната у минути. ПВО топ калибра 23 мм користио се у свим локалним ратовима и сукобима од средине 1960 тих година прошлог века. Ово оружје се показало као ефикасно не само против циљева у ваздуху него и против копнених циљева.

Као разлог за повратак на цевну артиљерију наводи се појава малих беспилотних летелица, укључујући ФПВ дронове што је удахнуло други живот цевној ПВО, која је фактички почела да нестаје из ПВО као рода, а такође један од разлога поновоног враћања у наоружање је био тај што су циљеви који нападају војне формације постају све мањи, а однос цене ПВО ракете ишао у корист дронова стога је повратак овој врсти противваздушне артиљерије био логичан и еволутивни корак.

Руски стручњаци наводе и да је важно да овакве једнице буду опремљени одговарајућим средствима за детекцију, јер је њихов ефективни домет гађања ограничен на два и по километра. Потребне су и електронске и оптичке сметње.

„Ударне беспилотне летелице користе оптичко-електронске системе за навођење, односно у завршној фази оператер директно усмерава беспилотни летелицу камиказу тачно на мету “, објаснио је Алексеј Леонков.

„ Али ако улети у димну завесу, тада оператер губи оријентацију : не види да ли правилно лети ка мети или се она већ померила са тачке када ју је последњи пут видео. За системе за електронско ратовање, главни задатак је прекинути везу између оператера и дрона, или је елиминисати извођењем директног удара који ће оштетити електронска кола на дрону, или ометати мету тако да се не може идентификовати. , или пресретнути контролни сигнал, рекао је за Известија војни експерт Јуриј Љамин.

Противваздушни ракетни системи су скупи за обарање дронова, а имају и ограничену количину ракета. А беспилотне летелице се сада користе у веома великом броју. Због тога се очекује појава мобилних група са аутоматским противавионским топовима и митраљезима.

Украјинска војска одавно примењује такве мере, има посебне батаљоне да уништавају руске дронове. У другим земљама су, на основу искуства из сукоба, такође повећали број противваздушне артиљерије за покривање објеката. Постављају се на пикапове и мале камионе – ово је начин да се осигура њихова мобилност.

Раније је Известија известила о стварању нових јединица ПВО у оквиру јуришних јединица за борбу против беспилотних летелица. Биће наоружани системима Тор и Гибка. Противавионски топови ће деловати у директном контакту са јуришним авионима, уништавати непријатељске беспилотне летелице и покривати пешадију од ватре из вишецевних ракетних система.