РУСКА УМЕШАНОСТ У НАПАД ХАМАСА НА ИЗРАЕЛ: КАКО ЈЕ ЈЕФИТНИ УКРАЈИНСКИ СПИН ДЕМАНТОВАО ТАЈНИ ДОГОВОР МОСКВЕ И ТЕЛ АВИВА!

FOTO: Shutterstock

Последњих 10 дана од када је почео рат Хамаса и Израела у делу Запада лансирана је вест како је то дело руског председника Владимира Путина. У прилог те теорије ишла је и тврдња да је рат на Блиском истоку почео на рођендан руског председника и да се Хамас, као и да је Русија финаснирала преко криптовалута палестински Хамас као терористичку организацију. Наратив се и даље увећава иако Москва је од почетка рата некако ћутала и држала се и сада се држи доста суздржано у целој причи упркос силним провокацијама.

Да ли је то заиста тако? На ову тему разговарали смо са Бошком Јовановиће магистром међунардоних односа Московског универзитета МГИМО расадника кадрова за руску дипломатију.

„Овде је очигледан је спин да је Путин крив за рат између Хамаса и Израела иде из Украјине. А Израел није рад да због руских Јевреја себи прави проблеме и шаље Украјини оружје. Украјинци хоће овим спином да постигну више ствари.

Једно је да окрену јавно мњење Израела против Русије, против Путина. Друго да Израел испоручи противракетне системе (Гвоздена купола) које је тражио Зеленски па се чудио кад их није добио. Путин је крив зато што, није то прва оптужба против Путина. Путин је Украјини био је крив што је убио Пригожина, а до јуче им је Пригожин био смртни непријатељ, па је затим Украјина нападала Русију што не брани Јерменију. Ја Украјинце потпуно разумем, много је лакше твитовати, него што треба да се оптужи политичко војни врх земље због одлука због којих су погинуле десетине хиљада војника, што није офанзива донела никакве резултате, што се Украјина није припремила за зиму. Значи много је лакше да се твитује и како да кажем да се оптужује Путин за све и свашта.

Напросто Путин нема никакв интерес за сукоб са Израелом. То се видело по томе и да кад је Израел оборио руски авион да Кремљ није правио никакве проблеме. Јесте дошао начелник израелског генералштаба да се извињава, али напросто Путин нема ни жељу да се сукобљава нисаким осим ако то неко жели. И он уопште није заинтересован за сукоб са Израелом. Напротив зато што има пуно руских Јевреја у Израелу, који држе страну Русије. Што би он кварио те односе и стратешки правац. Ја не кажем да постоје стратешки односи између Москве и Тел Авива него кажем да је напросто Путину довољно што Израел не помаже војно Украјину и то је за Путина сасвим довољно, и он зна да Израел по том питању из руског угла више не треба ништа да уради од тога и да је то довољно. Ово је напросто само један украјински спин“ закључује Јовановић.

Иначе у прилог ове тврдње иду и дешавања у време када је председник владе Израела био Нафтали Бенет. За ову причу управо је кључан он јер је најбоље осликао оно што се дешавало много ранијеа почело је са Авигдором Либерманом док је био израелски министар одбране а пре тога и шеф кабинета Бењамина Нетањахуа са којим има одличне односе. Либерман је иначе рођен у Совјетском Савезу, а у Израел је емигрирао 1978. године. Основао је Бетина партију десничарског правца и проруску. Управо за време његовог министровања успостављена је тајна сарадња са Московм која је настављена и после њега у погледу дешавања у Сирији.

По отом прећутном споразуму који никад јавно није публикован Москва и Тел Авив договорили су да Израел приликом напада на Сирију не сме да напада руске положаје, базе, ПВО и радарске систем, луку, бродове, као и снаге Башра ал Асада које се поре против Џихадиста у провинцији Алепо.

С друге стране руски радари дугог домета из система С-300 и С-400 као и сиријски систем С-300 остао је под строгом контролом Руса. Израелци су се углавном држали тог догвора осим у пар случајева, у већини јесу па чак и око напада мета и контејнера који су стигли из Ирана у луцо Латакија. Октобра 2021. Нафтали Бенет са сарадницима одлетео је на састанак са руским председником Путином у Сочи где је договорено да Русија неће интервенисати у нападу на луку Латакија под условом да ниједна бомба не падне на базу Хмеим. Обрачун на релацији Иран – Израел није главна руска тема.

Годину дана касније Нафтали Бенет, који више није био премијер после избора када је Бењамин Нетањаху освојио власт испричао је у једном подкасту неке детаље из сусрета са Путином и договора на релацији Москва-Тел Авив.

Састанак између Бенета и Путина 2022. протекао је у строгој тајности, чиме је Бенет постао први западни лидер који се састао са руским председником од инвазије на Украјину. Али ни тад није било речи о договорима на релацији Москва -Тел Авив, али јесу се упрско бројном руском присуству напади настављени жестоко и по аердорому у Дамаску, Алепу и сиријској страни Голана уз прећутни сагласност Моске, па и у јекут тренутног рата Израела против Хамаса када су напади настављани.