РУСИЈА РАСПОРЕДИЛА С-400 У РОСТОВСКОЈ ОБЛАСТИ! ПО ПРВИ ПУТ УОЧЕНО 10 ЛАНСЕРА НА АЕРОДРОМУ

Фото: Министарство одбране Србије

Сателитски снимци Ростова на Дону указју да је на једном од локалних аеродрома по први пут уочено присуство скоро 10 лансера ракетног система ПВО дугог домета С-400.

Претпоставка, односно нагађање посматрача јесте да Русија због добијања америчких ракета ATACMS домета 165 км појачава на југу земље противракетну одбрану у којој важан елемент управо има ракетни систем С-400.

Присуство овог ракетног система у Ростовској области указује да би Русија могла да покрије простор све до Бердјанска и тиме створи кишобран и спречи ракетне нападе на источне делове Украјине који су под руском контролом.

Постоје нагађања да је Русија почела својим ракетним системима да мења ватрене положаје и тиме смањује шансу да ови ракетни дивизиони буду погођени.

Фото: Министарство одбране Србије

С-400 Тријумф

Противваздушни одбрамбени систем С-400 је модернизована верзија старог совјетског система С-300. Међутим, С-300 је и даље у употреби, како у Русији, тако иу Бугарској и другим бившим социјалистичким земљама. Али не само у овим земљама – има га и Грчка.

Бројне међународне публикације, укључујуц́и и САД, тврде да је ракетни систем С-400 један од најопаснијих на свету. Амерички часопис Тхе Ецономист је 2017. године идентификовао С-400 Тријумф као „један од најбољих система противваздушне одбране икада направљених“, а Стокхолмски међународни институт за истраживање мира рекао је да је „С-400 међу најсавременијим системима које свет тренутно има .”

Још једна предност радарске технологије С-400 је могуц́ност лоцирања и обарања крстарец́их ракета.

Фузијом два концерна алмаз и антеј после распада СССР-а створен је први заједнички производ, ако не рачунамо модификације фамилије С-300. Нови систем је добио ознаку С-400.

Осим за деловање по аеробалистичким циљевима систем је намењен и за обарање балистичких ракета чија брзина не прелази више од 5.000 м/с. У полгеду декства против балситичких ракета С-400 је у нивоу израелског Арроw 2 и америчког ТХААД. Систем је опремљен новим ракетама 9М96Е и 9М96Е2. Ракета 9М96Е намењена је за уништавање циљева на даљина до 40 км, а по висини до 20 км. Маса бојеве главе је 24 кг. Ракета 9М96Е2 намењена је за уништавање циљева на даљина до 120 км, а по висини до 30 км, и она се крости против балистичких ракета средњег домета.

Радар 96Л6Е2 детектује апсолутно све типове авиона, ловаца, бомбардера и летелица са стелт технологијом које су свету познате и које данас имају. Ради на било ком терену – неравном , шумама и планинама. Радар може да лоцира и ухвати у режиму прац́ења 100 циљева истовремено.