УКРАЈИНА ПРОТИВБРОДСКОМ РАКЕТОМ НЕПТУН ПОГОДИЛА ЈОШ ЈЕДАН ДЕСАНТНИ БРОД!

Editorial credit: Urri / Shutterstock.com

Украјинска морнарица саопштила је да је противбродском ракетом Нептун погодила руски десантни брод Костјантин Олшански.

Ову информацију саопштио је Димитро Плетенчук.

Напад је како је наведено извршен у уторак рано ујутро у близини Крима.

Штета се проверава, али он више није у борбеној готовости.

Овај брод је према одређеним информацијама стајао 9 година у луци Севастопољ и користио се као извор резервних делова, али је пре годину дана наводно постао оперативан.

Иначе велики десантни брод Константин Олшански је до 2014. године припадао украјинској ратној морнарици, али је после анексије Крима од стране Русије припао руској Црноморској флоти која је одређена пловила уврстила у свој састав.

РК-360МЦ Нептун је украјински противбродски ракетни систем, који је развио конструкторски биро Луч, а за темељ узета је противбродска крстарећа ракета Р-360. У питању је украјинска верзија руске ракете Кх-35У коју још зову и „Харпунски“ руску верзију популарне америчке противбродске ракете Харпун, која се спомиње и у наставку ове приче. Украјинска верзија ракете Нептун, идентична је руској верзији Кх-35У која се налази на мобилним лансерима обалске одбране БАЛ-Е који су стационирани на Криму. Неки извори су наводили да су постојали планови да се ова ракета производи у Украјини, али прекиду је кумовао распад СССР-а. Систем је поново оживео у Русији средином 1990-тих година прошлог века.

Претпоставља се да је Украјина успела да задржи неке планове ових ракета, а Кијеву на руку ишло је то што су производили ракетне моторе и неке компненте за Кх-35 што је касније убрзало развој сопствене противбродске ракете „Нептун“.

За разлику од руског оригинала, украјинска верзија је дужа, јер је њено тело пруџено због ношења веће количине горива, са чиме је и повећан домет ове ракете. Спомиње се да је прича о овој ракети почела 2013, а прва тестирања завршена 2016. Међутим, са овом ракетом Украјинци су имали проблем са навођењем, а максимални домет је био 280 км. Ракета је могла да се лансира како са копнених, тако и бродских и ваздушних лансера. Развој овог противбродског система коначно је завршен 2019, а војна испитивања, пре увођења у оперативну употребу 2020. Серијска производња је порекнута у 2021, а средином 2022. планирана је испорука првих 19 ласнера украјинској морнарици. Колико је испручено првих система до напада Русије 24. фебруара 2022. није познато. Наводи се само да је наручено 90 лансера ових ракета у све три верзије.