RQ-4 GLOBAL HAWK И P-8 POSEIDON ИНТЕНЗИВНО ОСМАТРАЛИ ПРЕ И ПОСЛЕ НАПАДА КРСТАРЕЋИМ РАКЕТАМА КРИМ И СЕВАСТОПОЉ: РУСИ БЕСНИ

Фото: Shutterstock

Руски телеграм канали објавили су информацију да у тренутку док је трајао украјински масовни ракетни напад на Севастопољ у коме је погођен штаб Црноморске флоте операцију над Црним морем из румунских територијалних вода водио је противподмирничка осматрачка летелица П-8 Посједон.

Осим тога у овој зони према Флјат радару налазила се и стратешка беспилотна летелица RQ-4 Global Hawk, која је полетела из базе Сигонела на Сицилији у мисију осматрања ии звиђања изнад Севастопоља.

Фото: Принтскрин

RQ-4 Global Hawk

Овај извиђачки дрон на летове изнад истока полеће са југа Европе, пре свега из две базе једне у Италији, заправо Сигонела на Сицилији и база Суда на острву Крит у Средоземном мору одакле врши интензивне летове уз обалу полуострва Крим.

RQ-4 Global Hawk је настао као замисао америчке одбрабмене агенције DARPA за осматрање на великим висинама и удаљеностима, Један од седам прототипова прелетео је 2000 године Атлантик, а годину дана касније и Тихи океан. Срве ове беспилотне летелице чине сензори за извиђање, поверљив пакет састављен од радара са синтетичком антеном и индикатором покретних циљева, електрооптичких и ИЦ уређаја, као и GPS и INS навигациони систем.

Прва борбена употреба овог дрона била је над Авганистаном 2001. а кориштен је и у Ираку 2003. Овај дрон израђен је у две варијанте. Према једно RQ-4 Global Hawk завршен је у фебруару 2003, а наканадно у наредним годинама и RQ-4B Global Hawk са већим трупом за смештај елетронике. Главни стајни трап је премештен у посебна кућишта под крилима. Овај дрон се користи као уређај за електронско извиђање.

ТТ подаци за RQ-4 Global Hawk

Произвођач: Нортхоп Грумман Интегратед Сyстемс

Намена: Извиђачка беспилотна летелица

Погонска група: турбовентилаторски мотор Alison Rolls -Royce AE 3007H

Димензије: дужина: 14,5 м, висина 4,64 м, размах крила 39,89 м

Максимална маса при полетању 14.630 кг

Макисмални корисни терет: 1.361 кг

P-8А POSEIDON

Боингов вишенаменски морнарички развила је америчка компанија  Boeing Defense, Space & Security. Авион је изведен из „милитаризоване“ и делимично модификоване верзије Civil Range 737-800 са повећаним дометом (ERKS) комбинујући труп Боинг 737-800 и крила Боинг 737-900 са њиме су желели да замене турбоелисни морнарички авион Локид П-3 Орион.

Боеинг P-8 Poseidon је двомоторни противподморнички млазни (ASV) и противбродски борбени авион (ASUV) способан да делује у широком спектру поморских и обалних активности. Патролни авион P-8 Poseidon може бити наоружан противбродским ракетама, маневарским ракетама, торпедима, дубинским бомбама и морским минама.

У задњи део трупа “ војног модела 737 стручњаци Боинга су додали осовину за разно наоружање, а крила су добила и одговарајуц́е носаче за употребу наоружања.

П-8 први пут полетео је 25. априла 2009. године. Министарство одбране САД је одобрило производњу П-8, а САД планирају да набаве 122 авиона П-8 Посејдон, а у августу 2015. већ су имале 28 авиона у свом наоружању. Индијска морнарица већ користи 12 Посејдона, а Аустралијско краљевско ваздухопловство (RAAF) 8 авиона P-8 Poseidon.

ТТ подаци

Произвођач: Боеинг, САД Намена: двомоторни морнарички патролни авион

Посада: 9 чланова Погонска група: два турбовентилаторска мотора  CFM International CFM56-7B  потиска од по 120 кН

Димензије: дужина 39,47 м, размах крила 37,64 м, висина 12,83 м

Масе: празан 62730 кг, максимална полетна 85820 кг

Перформансе: максимална брзина 926 км/х, врхунац лета 12496 м, почетна брзина пењања 50,83 м/с, максимални долет 2222 км

Наоружање: ИН+АРС противбродске ракете АГМ-84Б ,,Харпоон“ домета 124 км, ИН+ГПС вођене крстареће ракете АГМ-84Х/К СЛАМ-ЕР домета 270 км, торпедо Мк 54, слободно падајуће бомбе и мине наоружање носи на 4 поткрилна носача и у трупу.