УКРАЈИНА СА ДВЕ МОДИФИКОВАНЕ РАКЕТЕ С-200 ПОКУШАЛА НАПАД НА КРИМСКИ МОСТ! ВИДЕО

Две модификоване ПВО ракете дугог домета С-200 (СА-5 Волга, Дубна, Вега) лансиране су данас око 13 сати по средње европском времену на Кримски мост.

ПВО заштита моста коју чине кобиновани системи С-400, Панцир С1 и ТОР-М2 су пресреле пројектиле и уништетен.

Такође убрзо после тога над великим делом моста развијена је димна завеса, како би се спречило да нови пројектили у случају да буду ласнирани погоде мост.

Обарање модификованих ПВО ракета потврдило је и руско министарство одбране.

“Дана 12, августа Кијевски режим покушао је да нападне Кримски мост ракетом С-200 претвореном у ударну верзију. Украјински пројектил је благовремено откривен и пресретнут у ваздуху од стране руских система противваздушне одбране. Није било штете нити жртава“, наводи се у извештају Министарство одбране Русије.

Саобраћај на мосту је блокиран и обновљен око 14:15 часова.

Први напад на мост догодио се рано ујутру 8. октобра прошле године – камион је дигнут у ваздух на делу пута, након чега се запалило седам цистерни са горивом из воза који је пратио пругу. У експлозији су погинуле три особе – путници путничког аутомобила који се возио поред камиона. На мосту су се делимично урушила два распона аутомобила, али лучни ослонци за пролаз бродова нису оштећени.Према подацима ФСБ, организатор овог терористичког напада била је Главна обавештајна управа украјинског Министарства одбране и лично њен вођа Кирил Буданов.

Последњи напад на Кримски мост десио се 17. јула када је погинуо брачни пар из Белгородске обалсти, а њихова ћерка је тешко рањена.

Ракетни систем дугог домета С-200 по НАТО номеклатури SA-5 Gammon ОКБ Алмаз, познат је по три имена Ангара, Вега, Дубна. Намењен је да делује на средњим и великим даљинама.

Конструисан је за одбрану великих површина од напада стратешких бомбардера и спречавања шпијунски прелета. Верује се да је конструисан да обара стратешке извиђаче попут СР-71 Blackbird. Верује се и да је његова главна мета био бомбардер Б-70 Валкира, који је био и остао прототип.С-200 представља уједно и један од највећих ПВО система који је икада конструисан. Први пут светској јавности приказан је у новембру 1963. године. Неки су га називали и “противракетном ракетом”. У оквиру Совјетске војске налазио се у саставу Ракетних трупа ПВО.

Ракета има дужину 10,72 м. У питању је једностепена ракета,која има четири спољашња бустера од којих је сваки дуг 4,9 м и има тело пречника 0,48 м са једним крмилом размаха 0,35 м од тела бустера. Ракета има размах крила 2,85 м, а пречник је 0,85 м и погони је ракетни мотор на чврсто гориво. Минимални домет ракете је 60, а максимални 270 км и може да делује по великим и врло салбо покретним циљевима, као ио ним експтремно брзим. Радио-командно вођење се примењује у почетној и средњој фази лета ракете, док је у завршној фази активно радарско смановођење. Бојева глава ракете је високо-експлозивна, која се активира путием сигнала или близинским упаљачем. Када је ракета опремљена нуклеарном бојевом главом, користи се командно активирање. Иначе јачина нукеларне бојеве главе изниси 25 килотона. Максимална брзина ракете је 4 маха.Тешина класичне бојеве главе износи 217 кг.

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *