RUSKE I UKRAJINSKE TVRDNJE KO JE KRIV ZA RUŠENJE BRANE KAHOVKA I POTOP U HERSONSKOJ OBLASTI! Ovo su sve teorije

Eksplozija brane Kahovka koja je razneta u utorak rano ujutro u 3.10 po moskovskom vremenu izazvala je pravu kataklizmu u celom toku reke Dnjepar nizvodno od srušenog objekta prema Crnom moru.

Ogromna količina vode poplavila je i levu i desnu stranu, a veliki broj gradova i naselja se nalaze pod vodom. Na nekim mestima u samoj Novoj Kahovki i u Hersonu vodostaj iznosi 10, a negde i 15 metara.

Akcija spasavanja ljudi i životinja i dalje traje i na ruskoj i na ukrajinskoj strani. S druge strane, na nekim mestima je nivo vode opao, na drugima raste, a rušenje brane ostaviće trajne ekološke posledice, od uginulog ribljeg fonda, do oštećene infrastrukture.

Za to vreme, obe strane međusobno se optužuju ko je krivac za dizanje brane u vazduh. Rusija tvrdi da su to Ukrajinci uradili, Ukrajinci tvrde da su to Rusi uradili, Zapad je blago na strani Ukrajine, ali posebno državnici i političari su oprezni u iznošenju konkretnih dokaza.

Foto: Printskrin Telegram

Ruske tvrdnje o rušenju brane

Rusija za rušenje brane i plavljenje dela Hersonske oblasti optužila je Ukrajinu. U prilog tome Rusija navodi sledeće tvrdnje u vezi ove teze:

Ukrajina je duže i konstantno vreme napadala branu Nova Kahovka. Kada je srušena pojavio se snimak iz novembra prošle godine na kome se vidi granatiranje brane koja je bila nekoliko puta na meti napada.

Jedna od teorija u koju niko nije poverovao bila je ta da su korišteni morski dronovi, isti oni kao i u napadu na luku Sevastopolj i da su se zakucali u zid brane, inače visok 30 metara, posle čega je došlo do rušenja brane i izlaska vode iz akmulacionog jezera površine oko 4.400 kvadratnih kilometara.

Kako jedan od argumenata koji se navodi, jeste da je Ukrajina na preostalih nekoliko brana nameno u utorak ispuštala vodu i time povećavala količinu vode i njenu brzinu što je pričinilo značajnu materijalnu štetu.

Rusi tvrde da je Ukrajina imala i za cilj pripremanje terena za lakši prelazak reke Dnjepar, s obzirom na veliki vodostaj i nemogućnost obezbeđivanja pontonskih mostova na brzoj reci. Sa rušenjem brane stvorio se jedan od glavnih preduslova da se za nedelju ili dve stvore uslovi za masovni prelazak reke.

Kao argument za rušenje brane Rusi navode i to što su Ukrajinci time hteli da unište ruske trupe, jedinice koje su se na levoj strani ukopale i ometaju stvaranje mostobrana na dva ostrva na Dnjepru. Ukrajinci ovom diverzijom žele da upadnu u Hersonsku oblast i izbiju na Krim, zaobilazno.

Foto: Printskrin Telegram

Ukrajinske tvrdnje o rušenju brane

Ukrajina, odnosno zvanični Kijev, tvrdi da je rušenje brane izazvala Rusija po više osnova.

Prvi i glavni argument je taj da se pokaže priroda Rusije kao terorističke države koja je na taj način iz sopstvene nemoći krenula u rušenje brane.

Jedna od teorija kojom Kijev optužuje Rusiju jeste izazivanje ekološke katastrofe i prisiljavanje stanovništva na iseljavanje iz oblasti koje su vraćene pod kontrolu vlasti u Kijevu na levoj obali Dnjepra ako se gleda u pravuc Crnog mora.

Masovno stradanje ribe zabeleženo je u selu Marjanskoe, Dnjepropetrovska oblast, usled povlačenja reke usled eksplozije hidroelektrane Kahovska.

Takođe, stanovnicima poplavljenih područja Nikolajevske, Hersonske i Zaporoške oblasti zabranjeno je da love, prodaju i jedu ribu. Postoji rizik od pojave botulizma.

S druge strane, Kijev i sam ukrajinski predsednik Zelenski smatra da je glavni cilj Rusije sa rušenjem brane bio taj se pokušava zaustaviti ukrajinska ofanziva, koju je inače Zelenski negirao u poslednjih par dana, i da ih neće zaustaviti.

„Ipak, mi ćemo osloboditi celu zemlju“, rekao je Zelenski, napominjući da takvi napadi ne mogu sprečiti poraz Rusije, već mogu samo naneti veću štetu Rusiji.

Ukrajinski generalni tužilac već se obratio Međunarodnom krivičnom sudu (MKS) sa zahtevom za istragu eksplozije. On je dodao da je nekoliko članova vlade izrazilo uverenje da je Rusija počinila ratni zločin.

Mario Galić hrvatski vojni analitičar smatra da je Rusija srušila branu, kako bi obezbedila južni deo Hersonske oblasti, jer tu Rusija nema dovoljno snaga.

Ostale reakcije


“Ako bi Ukrajinci uspeli da pređu na levu obalu Dnjepra, imali bi otvoren put za Krim. Za ovaj zadatak ukrajinska vojska je formirala dve brigade pomorske pešadije, koje su bile isključivo obučene za rečne desante” – ističe Galić.

Premijer Velike Britanije Riši Sunak rekao je da će britanska vojska i obaveštajne službe analizirati situaciju oko rušenja Kahovske HE.

On je rekao da je u ovom trenutku rano govoriti o umešanosti bilo koje strane.

Ali ono što mogu da kažem jeste da će to, ako je to bilo planirano, predstavljati najveći napad na civilnu infrastrukturu u Ukrajini od početka rata“, naglasio je Sunak, a prenosi televizija Skaj njuz.

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *