Ukrajina je po prvi put od početka rata napade usmerila na Lenjingradski okrug i gasne terminale na krajnjem severozapadu Rusije u nekoliko navrata.
Mnogi su postavili pitanje odakle je Ukrajina lansirala dronove koji su preleteli više od 800 km sve dok nisu stigli do Lenjingradske oblasti i predgrađa Sankt Peterburga nekadašnje carske prestonice Rusije.
Ispostavilo se da su bespilotne letelice dugog doleta lansirane iz Harkovske oblasti uz samu granicu sa Rusijom koji su preleteli celu Kursku, Brjansku i Moskovsku oblast sve dok nisu stigli do Lenjingradske.
S-300 surface-to-air missile systems are being placed around St. Petersburg
— NEXTA (@nexta_tv) January 23, 2024
Whether this is related to the recent and highly successful drone attacks in the Leningrad region is unknown. pic.twitter.com/KmOMTRTUpf
Odgovor je stigao u vidu masovnog raketnog napada na Kijev, Harkov i još nekoliko gradova na teritoriji Ukrajine.
Zbog ovih napada Rusija u Lenjingradskoj oblasti počela da raspoređuje PVO sisteme dugog dometa S-300 PMU-2.
S-300 PMU2 Favorit
Se sastoji od sistema za komandovanje i upravljanje 83M6E2 i 6 raketnih podsistema. Sastavu sistema ya komandovanje pripadaju komandna stanica 54K6E2 i osmatračko akvizicijski radar 64N6E2.
Svaki raketni sistem ima nišanski radar 30N6E2 i do 12 lansirinih vozila 5P85SE sa po četiri rakete 48N6E2 koje se nalaze u hermetičko zatvorenom transportno-lansirnom kontejneru.
On koristi vođenu raketu zemlja-vazduh 48N6E2, a može da koristi vođenu raketu zemlja-vazduh 48N6E raketnog sistema S-300 PMU-1.
Komandna stanica dobija i integriše informacije o situaciji u vazdušnom prostoru od različitih izvora, upravljanja lansirnim oruđima, od komandnog centra zone PVO, prima upravljačke komande i informacije o objektima u vazduhu procenjuje stepen opasnosti, vrši dodeljivanje ciljeva pojedinim raketnim sistemima i daje podatke o ciljevima pojedinim raketnim sistemima i dodaje podakte o ciljevima koje treba uništiti.
Ista komandna stanica upravlja radom raketnih sistema S-300 PMU 1, S-300 PMU 2 i S-300VE u bilo kojoj konfiguraciji.Raketnom sistemu S-300 pridodat je i specijalni radar 96L6E. To je radar sa faziranom antenskom rešetkom, koji daje podatke o ciljevima u celom opsegu visina od velikih do ekstremno malih visina