Украјина је по први пут од почетка рата нападе усмерила на Лењинградски округ и гасне терминале на крајњем северозападу Русије у неколико наврата.
Многи су поставили питање одакле је Украјина лансирала дронове који су прелетели више од 800 км све док нису стигли до Лењинградске области и предграђа Санкт Петербурга некадашње царске престонице Русије.
Испоставило се да су беспилотне летелице дугог долета лансиране из Харковске области уз саму границу са Русијом који су прелетели целу Курску, Брјанску и Московску област све док нису стигли до Лењинградске.
S-300 surface-to-air missile systems are being placed around St. Petersburg
— NEXTA (@nexta_tv) January 23, 2024
Whether this is related to the recent and highly successful drone attacks in the Leningrad region is unknown. pic.twitter.com/KmOMTRTUpf
Одговор је стигао у виду масовног ракетног напада на Кијев, Харков и још неколико градова на територији Украјине.
Због ових напада Русија у Лењинградској области почела да распоређује ПВО системе дугог домета С-300 ПМУ-2.
С-300 ПМУ2 Фаворит
Се састоји од система за командовање и управљање 83М6Е2 и 6 ракетних подсистема. Саставу система yа командовање припадају командна станица 54К6Е2 и осматрачко аквизицијски радар 64Н6Е2.
Сваки ракетни систем има нишански радар 30Н6Е2 и до 12 лансириних возила 5П85СЕ са по четири ракете 48Н6Е2 које се налазе у херметичко затвореном транспортно-лансирном контејнеру.Он користи вођену ракету земља-ваздух 48Н6Е2, а може да користи вођену ракету земља-ваздух 48Н6Е ракетног система С-300 ПМУ-1.
Командна станица добија и интегрише информације о ситуацији у ваздушном простору од различитих извора, управљања лансирним оруђима, од командног центра зоне ПВО, прима управљачке команде и информације о објектима у ваздуху процењује степен опасности, врши додељивање циљева појединим ракетним системима и даје податке о циљевима појединим ракетним системима и додаје подакте о циљевима које треба уништити.
Иста командна станица управља радом ракетних система С-300 ПМУ 1, С-300 ПМУ 2 и С-300ВЕ у било којој конфигурацији.
Ракетном систему С-300 придодат је и специјални радар 96Л6Е. То је радар са фазираном антенском решетком, који даје податке о циљевима у целом опсегу висина од великих до екстремно малих висина