РУМУНИЈА ШАЉЕ РЕЧНЕ МОНИТОРЕ НА ГРАНИЦУ СА УКРАЈИНОМ НА ДУНАВУ ЗБОГ РУСКИХ НАПАДА И ДРОНОВА КАМИКАЗА

Недавни проналазак делова три руска дрона на територији Румуније која су пала после напада на пограничну луку Измаил на Дунавском каналу натерали су Румунију чланицу НАТО пакта која је иначе се граничи са Украјином и чланицу ЕУ да реагује

Најпре су власти саопштиле да ће у наредном периоду за сеоско становништво које живи у пограничној зони Сулинског, односно Дунавског канала изградити за склоништа јер су напади на речно поморске украјинске луке Рени и Измаил скоро свакодневна појава.

А онда власти у Букурешту су одлучиле се за нови корак наиме послаће ни мање ни више него чувену Речну флотилу Румуније са речним мониторима који ће патролирати Дунавом уз саму границу са Румунијом., слање самоходних артиљеријских система Гепард и радарских станица.

Како се наводи Румунија је у претходних три дана нашла различите делове три дрона камиказе Геран односно Шахид 136. Два су како наводе румунски медији пали у непсоредној близини границе са Украјином, а један према последњим информацијама чак 20 км од Дунава код места Нуфарул.

Ту следи заплет.

Министарство националне одбране (МАпН) Румуније је током дана саопштило да је посада хеликоптера ИАР 330 Пума румунског ратног ваздухопловства, из ваздухопловне базе Михаил Когалницеану, идентификовало данас, око 11.30 часова, у рејону градова Нуфарул и Викторија, у округу Тулчеа, фрагменте који су могли да буду од дрона, разбацани на површини од неколико десетина метара.

Министарство националне одбране Румуније саопштило је низ мера које ће примети исе у пограничној зони Дунава на граници са Румунијом.

Foto: Printscreen Youtube

Прво биче послати пиротехничари који ће бити спремни да интервенишу, ако неки дрон руски поново залута и падне. Распоређивање у ту зону се правда брзим временом реакције и да се прикупе делови дронова.

На више локација биће инсталирани радари и осматрачки сензори на небу и земљи;

Румунско министарство националне одбране навело је да ће у ту зону бити пребачени и противаздушни артиљеријски системи Гепард, и ојачани елементи Дунавске речне флотиле.

Румунија тренутно има преко 100 радара, укључујући радаре веома високих перформанси. Али проблем је, што је ове дронове који лете на малој висини веома тешко открити, за било који радар високих перформанси на свету.

У том контексту, Војска ће наредити мере за снижавање висине за радаре на којој се ови циљеви могу идентификовати

Исти извори су потврдили да је румунска војска у сталном контакту са савезницима, обавештавајући их о еволуцији ситуације у реалном времену. Постоји и међусобно информисање са украјинском страном.

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *