RUMUNIJA ŠALJE REČNE MONITORE NA GRANICU SA UKRAJINOM NA DUNAVU ZBOG RUSKIH NAPADA I DRONOVA KAMIKAZA

Nedavni pronalazak delova tri ruska drona na teritoriji Rumunije koja su pala posle napada na pograničnu luku Izmail na Dunavskom kanalu naterali su Rumuniju članicu NATO pakta koja je inače se graniči sa Ukrajinom i članicu EU da reaguje

Najpre su vlasti saopštile da će u narednom periodu za seosko stanovništvo koje živi u pograničnoj zoni Sulinskog, odnosno Dunavskog kanala izgraditi za skloništa jer su napadi na rečno pomorske ukrajinske luke Reni i Izmail skoro svakodnevna pojava.

A onda vlasti u Bukureštu su odlučile se za novi korak naime poslaće ni manje ni više nego čuvenu Rečnu flotilu Rumunije sa rečnim monitorima koji će patrolirati Dunavom uz samu granicu sa Rumunijom., slanje samohodnih artiljerijskih sistema Gepard i radarskih stanica.

Kako se navodi Rumunija je u prethodnih tri dana našla različite delove tri drona kamikaze Geran odnosno Šahid 136. Dva su kako navode rumunski mediji pali u nepsorednoj blizini granice sa Ukrajinom, a jedan prema poslednjim informacijama čak 20 km od Dunava kod mesta Nufarul.

Tu sledi zaplet.

Ministarstvo nacionalne odbrane (MApN) Rumunije je tokom dana saopštilo da je posada helikoptera IAR 330 Puma rumunskog ratnog vazduhoplovstva, iz vazduhoplovne baze Mihail Kogalniceanu, identifikovalo danas, oko 11.30 časova, u rejonu gradova Nufarul i Viktorija, u okrugu Tulčea, fragmente koji su mogli da budu od drona, razbacani na površini od nekoliko desetina metara.

Ministarstvo nacionalne odbrane Rumunije saopštilo je niz mera koje će primeti ise u pograničnoj zoni Dunava na granici sa Rumunijom.

Foto: Printscreen Youtube

Prvo biče poslati pirotehničari koji će biti spremni da intervenišu, ako neki dron ruski ponovo zaluta i padne. Raspoređivanje u tu zonu se pravda brzim vremenom reakcije i da se prikupe delovi dronova.

Na više lokacija biće instalirani radari i osmatrački senzori na nebu i zemlji;

Rumunsko ministarstvo nacionalne odbrane navelo je da će u tu zonu biti prebačeni i protivazdušni artiljerijski sistemi Gepard, i ojačani elementi Dunavske rečne flotile.

Rumunija trenutno ima preko 100 radara, uključujući radare veoma visokih performansi. Ali problem je, što je ove dronove koji lete na maloj visini veoma teško otkriti, za bilo koji radar visokih performansi na svetu.

U tom kontekstu, Vojska će narediti mere za snižavanje visine za radare na kojoj se ovi ciljevi mogu identifikovati

Isti izvori su potvrdili da je rumunska vojska u stalnom kontaktu sa saveznicima, obaveštavajući ih o evoluciji situacije u realnom vremenu. Postoji i međusobno informisanje sa ukrajinskom stranom.

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *