У среду касно увече из базе Олења на карајњем северу Русије у Мурманској области полетело је како је наведено 8 стратешких бомбардера који су се усмерили ка југу према Каспијском језеру.
Како је забележено бомбардери су полетели у 23.28 часова по московском а у зони напада над Каспијским језером појавили су се у четвртак ујутро у интервалу 03-03.20 сати
После скоро двочасовног лета над зоном Каспијског језера лансирано је 43 крстарећих ракета Х-101, Х-555 и Х-55.
У овом нападу наводно се придружио и одређени број летелица са аеродрома Енгељс у Саратовској области.
Украјински извори наводе следећи распоред борбених летелица које су учестововале у нападу: из базе Олења полетело је 9 бомбардера дугог долета ТУ-22М3 који су лансирали 8 крстарећих ракета Х-22, из базе Шаиковка полетело је 10 ТУ-22М3 који су лансирали 10 крстарећих ракета Х-22, из базе Маздок на кавказу 6 бомбардера ТУ-22М3, из базе Енгељс 8 стратешких бомбардера ТУ-95МС и 4 ТУ-160 који су носили крстареће ракете Х-101, Х-55 и Х-555, из базе Свасилевка 11 МиГ-31, Ахтубинск 3 ловца МиГ-31.
Међутим, овај извештај треба узети са резервом јер према званичним подацима Украјинског ваздухопловства нигде се није наводило да су употребљене ракете Х-22.
Украјинска страна наводи различите податке како о броју лансиранихм тако и оборених ракета распон се креће од 36 до 43 које су оборене а борј лансираних спомиње се 43 и 56, што је порпилично неуједначено о обореним ракетама и дроновима.
Било како било у питању је био масовни ракетни напад на централну, северну и западну Украјину. На мети у Кијевоској области како наводе Руси били су центри за мсештај страних плаћеника и велика складишта оружја. С друге стране украјинске власти наводе да је уништен погон за производњу безалкохолних пића и један тржни центар, а напад ракетама извршен је и на један енергетски објекат који је девастивиран.
Осим Кијевске на мети напада су биле Дњепропетровкса, Сумска, Полтавска, Кировградска област.
Иначе за мање од 16 дана навршиће се тачно годину дана од када је Русија у сукоб и напад на Украјину укључила стратешке бомбардере који су од почетка октобра до краја децембра 2022. године уништили крстарећим ракетама скоро 70 посто енергетске инфраструктуре Украјине.