IGRA NERAVA RUSA I UKRAJINACA OKO NUKLEARNE ELEKTRANE ZAPROŽJE: Manipulacija, spin ili korak od najcrnjeg scenarija?!

TV FRONT/Andrej Mlakar

Nuklearna elektrana Zaporožje od početka rata u Ukrajini je predmet medijskog nadmetanja Rusa i Ukrajinaca. Obe strane međusobno se optužuju da su spremni tu najveću nuklearnu elektranu u Evropi koja se sastoji od 6 reaktora da dignu u vazduh.

Ova elektrana od kada su je Rusi zauzeli bila je nekoliko puta grantirana, izvršena su dva rečna neuspela desanta na obalu Dnjepra. Strah u Evropi je porastao kao su pretnje rasle da će prvo biti dignuto skaldište nuklearnog otpada, a onda i sami reaktori, a sećanje na 26. april 1986 i Černobilj i dalje lebdi kao zli duh nad Evropom.

Poslednjih dana Kijev i Moskva se međusobno optužuju da baš svaka od te zaraćene strane je spremna za udar na reaktor.

Na društvenim mrežama šire se vesti da vlasti Kijeva sprovode nukelarno-biološko-hemijsku obuku stanovništa i da se građani pripreme za najgori scenario, dele se slike za koje se tvrdi da su ruske mobilne laboratorije za kontrolu radijacije već stigle u Zaporožje i Donjecku oblast. Osim fotografija vozila, snimaka koji bi to potkrepili nema.

Dok su predstavnici Međunarodne agencije za atomsku enegrgiju negirali da bilo šta, što tvrde obe strane postoji u nukelarci Zaporožje, u utorak 4. jula 2023 u večernjim časovima promenili su ton i saopštili, odnosno Međunarodna agencija za atomsku energiju izvestila je da je glavno snabdevanje nuklearne elektrane Zaporožje „prekinuto“ sinoć (3. jul), a postrojenje je prvi put posle više od 4 meseca postavljeno na nedavno obnovljenu rezervnu liniju napajanja.

Savetnik generalnog direktora “Rosenergoatoma” Renart Kharca tvrdi da će Ukrajina u noći 5. jula napasti nukelarnu elektranu Zaporžje dronovima kamikazama i visokopreciznim oružjem.

Međutim, postoji i ruska teorija prema kojoj bi skladište nuklearnog otpada moglo biti gađano i taktičkom balističkom raketom Točka U dometa 120 km i koja ima bojevu glavu težine 450 kg

S druge strane Ukrajina optužuje Rusiju, da će iscenirati krizu tako što je navodno na krov tri rekatora od ukupno šest koliko ima ta elektrana postavila eksploziv.

Inače dok dve strane međusobno optužuju jedna drugu SAD su poslale na Krit osmatrački avion specijalizovan za uzimanje čestica u vazduhu i otkirvanje radijacije. Inače zona patroliranja ove letelie trebalo bi da bude zona iznad Crnog mora. Inače svaki put kada se sumnjalo na tesitranje nuklearnog oružja ove letelice su patrolirade u blizini ruske granice.

Ruska strana ima još jednu teoriju koja je veoma živa i za koju se tvrdi da je sasvim realna, jer po tvrdnjama Moskve ukrainska ofanziva nije donela rezultate i da bi do samita NATO alijanse koja se 11. jula održava u Vilnjusu trebalo ići jasnijim scenarijem a to je ulazak NATO trupa u Ukrajinu, a to se može postiči samo havarijom u nukelarnoj elektrani Zaporožje. Naravno sem tvrdnje konkretnog dokaza o ovome nema niti nekih nagoveštaja.

S druge strane ukrajinski obaveštajni zvaničnici saopštili su danas da su ruske snage počele da evakuišu gradove Energodar i Melitopolj i nekoliko drugih naselja u Zaporoškoj oblasti u blizini nuklearne elektrane.

U svakom slučaju slučaj nukelarne elektrane Zaporožje postaje sve više sredstvo isrcpljivanja jedne ili druge strane u medijskom ratu.

Najveća nuklearna elektrana u Evropi

Nuklearna elektrana Zaporožje sa šest reaktora, koja snabdeva četvrtinu električne energije Ukrajine, jedna je od najvećih na svetu i najveća u Evropi. Elektrana je izgrađena 1985. godine tokom sovjetske ere, ima šest reaktora i snabdeva strujom veći deo zemlje. Fabrika se nalazi u gradu Energodaru, blizu reke Dnjepar, na jugu Ukrajine. To je jedno od četiri aktivna nuklearna postrojenja u Ukrajini i predstavlja šest od 15 reaktora u zemlji. Reaktori su pušteni u rad između 1984. i 1995.

BONUS VIDEO:

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *