ГРЧКА ПОНОВО РАЗМИШЉА О ИСПОРУЦИ ПВО СИСТЕМА С-300 И ТОР М-1 УКРАЈИНИ! ДА ЛИ ЈЕ ОДЕСА СВЕ ПОКРЕНУЛА

Грчка иако је демантовала била да ће Украјини испоручити своје ПВО системе С-300 и ТОР М1 који су добијени од Русије, озбиљно размишља да промени ту одлуку и те ПВО системе испоручи Кијеву.

Како пише сајт armyrecognition повод за промену одлуке је недавна посета грчког премијера Киријакоса Мицотакиса Одеси и тамошњој грчкој заједини када је недалеко од места где се он налазио пала тактичка балистичка ракета Искандер,.

Овај сајт позива се на грчке медије који су поново известили о овој причи да би Грчка могла да испоручи свој ПВО систем С-300ПМУ-1 под условом да од САД добије у замену напреднији амерички ПВО систем МИМ-104 Патриот.

Ово је по други пут да се Грчка спомиње као добављач овог ПВО система, пошто су претходни пут власти у Атини то одбиле, јер су ови системи од виталног значаја за ПВО одбрану Грчке, а пре свега њених острва.

Фредерико Борсари, стручњак за одбрану у Центру за анализу европске политике (ЦЕПА), истакао је значај потенцијалног трансфера грчких С-300 у Украјину, посебно након недавног уништења најмање једног лансера М903 за авион Патриот ПАЦ-2 одбрамбени систем руском балистичком ракетом Искандер-М.

Системи С-300 и Тор-М1 од великог интереса за Украјину, како је више пута изјавио председник Зеленски, Украјинци сматрају систем Оса застарелим. Грчка је спремна да своје системе С-300ПМУ1 замени за ПВО системе америчке производње ПАТРИОТ и ништа друго. Грчка има 21 систем противваздушне одбране Тор-М1.

С-300 ПМУ1

Ракетни систем С-300 ПМУ 1 је мобилни вишеканални ракетни систем намењен за уништавање савремених авиона, крилатих ракета, балистичких циљева и других нападних средстава из ваздушног простора у свим дијапазонима тактичке примене. Овај систем представља даље усавршавање ракетног система С-300 ПМУ. Побољшања су добијена на основу техничких решења која су настала као резултат анализе употребе С-300 ПМУ и коришћењем квалитетних рачунарских уређаја. Основна својства система повећана су даљином уништавања циљева аеродинамичких до 150 км по далини и уништења балистичких циљева на даљинама до 40 км. Ова верзија ракетног система фамилије С-300 добила је побољшану ракету 48Н6. Упркос дужини истој као и у ранијој серији 5В55 серија 48Н6 има пречник који омогућава смештање веће количлине чвртог горива чиме је домет ракета повећан на 150 км. Систем С-300 ПМУ 1 има и радар 36Х85 изведен из претходног 30Х6 укључујући и систем за вођење новије генерације. Радар има три режима скенирања 1×90 на нисколетече, 13×64 и 5×65 за циљеве на средњим и великим висинама и 10×32 режим за октивање балистичких циљева. Пошто се циљ открије он се може пребацити на сектор аутоматског праћења циља 4×4 и 2×2.т

Систем се састоји од система за командовање и управљање 83М6Е2 и 6 ракетних подсистема. Саставу система за командовање припадају командна станица 54К6Е2 и осматрачко аквизицијски радар 64Н6Е2. Сваки ракетни систем има нишански радар 30Н6Е2 и до 12 лансириних возила 5П85СЕ са по четири ракете 48Н6Е2 које се налазе у херметичко затвореном транспортно-лансирном контејнеру. Командна станица добија и интегрише информације о ситуацији у ваздушном простору од различитих извора, управљања лансирним оруђима, од командног центра зоне ПВО, прима управљачке команде и информације о објектима у ваздуху процењује степен опасности, врши додељивање циљева појединим ракетним системима и даје податке о циљевима појединим ракетним системима и додаје подакте о циљевима које треба уништити. Иста командна станица управља радом ракетних система С-300 ПМУ 1, С-300 ПМУ 2 и С-300ВЕ у било којој конфигурацији. Ракетном систему С-300 придодат је и специјални радар 96Л6Е. То је радар са фазираном антенском решетком, који даје податке о циљевима у целом опсегу висина од великих до екстемно малих висина.

Ко све располаже системом С- 300

После распада Совјетског Савеза систем С-300 набавили су Кина ( С-300 ПМУ, ПМУ1, ПМУ2), Грчка (ПМУ-1), Вијетнам ( С-300 ПМУ-1), Индија (С-300ВМ), Венецуела (С-300 ВМ), Египат ( С-300 ВМ), Иран (С-300 ПМУ-2), а од бивших чланица СССР-а Белорусија и Украјина, као и Казахстан, Азербејџан и Јерменија. Цена С-300 зависи од броја и типова ракета, обуке, логистике, као и од међудржавних односа са Русијом. Иран, који је био последњи купац за два дивизиона са четири батерије и командним пунктом издвојио је милијарду долара.

0 коментара на “ГРЧКА ПОНОВО РАЗМИШЉА О ИСПОРУЦИ ПВО СИСТЕМА С-300 И ТОР М-1 УКРАЈИНИ! ДА ЛИ ЈЕ ОДЕСА СВЕ ПОКРЕНУЛА

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *