Руски министар одбране Сергеј Шојгу именовао је 8. октобра 2022. генерала армије Сергеја Суровикина за команданта групације снага у зони специјалних војних операција. Суровикин је командовао Јужном групом руских трупа током специјалне операције у Украјини.
Претходно је предводио руске снаге у Сирији, учествовао у другој чеченској кампањи и у сукобу у Таџикистану. Крајем септембра 2022. Суровикин је добио титулу Хероја Луганске Народне Републике.
У новембру 2017. Суровикин је именован за врховног команданта Ваздушно-космичких снага Русије . Пре тога, од октобра 2013. командовао је трупама Источног војног округа (ВВО).
” Нови Командат руских снага у Укрјаини је Суровикин Сергеј Владимирович , достадашњи командант Ратног ваздухопловства. Да ли је то необично, јесте, али за то има разлог, као што је необично да је он командант Ратног ваздухопловства. Он је у ствари зваршио Војну академију у Омску, која је повезана са оклопно механизованим једницама. Он је служио у моторизованим једницама, био је у Таџикистану, био је командант руских трупа у Сирији од 2017 и од тад је командант Ратног ваздухопловства.
Он је из Новосибрска, сасвим други металитет, а знамо шта су људи из Сибира урадили 1941. Шта можемо да очекујемо од новог команданта, па можемо да очекујемо масовну употребу авијације, масовно бомбардовање. То што неко долази из ваздухопловства, значи да ће бити масовне употребе авијације. То је напросто знак руске промене тактике.
Сви они који су тврдили где је руско ратно ваздухопловство? Као што сма увек тврдио, Руси чекају крај године за главни напад, зашто би журили. Живот у Русији се одвија нормално, либерали су из Русије побегли, а Украјинци нису сигурно спремни да презиме на местима где се налазе. Немци нису били спремни да презиме испред Москве 1941, тако да нов командант операције говори о томе да се мења тактика”, рекао је аутору текста војни коментатор Бошко Јовановић.
Два дана 10. октобра касније извео је први масовни ракетни напад на Кијев. У наредна два месеца руска стратешка авијација изводила је масовне ракетне ударе широм Украјине у коме је 70 посто електромреже државе било потпуно уништено.
Да је Суровикин преузео дужност, види се и по томе што је Русија по први пут изводи масовне ударе крстарећим ракетама Х-101 широм Украјине.
Оно по чему је Суровикин остао упамћен била је и наредба о повлачењу руске војске из Херсона са леве обале на десну која је знатно била узвишенија. То се показало оправданим када је у мају месецу у ваздух била дигнута брана Нова Каховка на Дњепру. Украјина и Русија се и даље оптужују једна другу за овај напад.
Руски председник Владимир Путин у штабу Јужног војног округа уручио је последњег дана 2022. орден Светог Ђорђа 3. степена команданту групације трупа у зони Северног војног округа генералу Сергеју Суровикину.
Дана 11. јануара 2023. уследио је шок. Наиме, Министарство одбране именовало је начелника Генералштаба Валерија Герасимова за команданта руске војске у Украјини. Сергеј Суровикин који је именован у октобру2022 на тај положај, постао је заменик Герасимова.
Вест да је начелник генералштаба руске војске генерал Валерији Герасимов изменован за команданта Здружене групе руских снага у Украјини и да су тројица генерала Суровикин, Ким и Саљуков постали његови заменици говори да ће по свему судећи рат у Украјини пре или касније ући у нову фазу битно другачију него што смо до сад видели.
Наиме, сви упућени у дешавања на истоку Европе тврде, да се не ради о никаквом смењивању Суровикина са места команданта Здружених снага руске војске у Украјини због пропуста када је страдало близу 100 не како се мислио војника, него руских уговарача који су градили бункере и инжењеријска утврђења, а који су били стационирани у Макајевки.Све то дошло је изненада када се појавио план према коме Украјина планира да формира чак три нова корпуса са по 25.000 људи који ће бити опремљен западним тенковима Леопард 2, британски Челинџер 2, али и борбеним возилима пешадије Мардер А3 и Бредли М2 ОДС, плус модернизованих 100 чешких тенкова Т-72 М1 у компанији Екскалибур. Ту су још и француски ловци тенкова АМX-10РЦ, самоходне хаубице М-109А6 Паладин, и шведски Арчер калибра 155 мм.Генерал Сергеј Суровикин се посветио јачању фронта на истоку стварањем мреже линија познате и као “Суровикинова линија” која се састаји од мреже мински поља, противтенковслих препрека и ровова који су показали се као важан елемент у еластичној одбрани доводећи чувену украјинску офанзиву на ивицу пропасти после скоро три месеца интензивних напада.
Руска линија има веома широку зону по дубини, а затим најмање два, можда чак и три главна одбрамбена појаса. Линија иде у дубину 35 км.
Генерал Мили одговарајући на питање новинара Ројтерса рекао је да су Руси имали неколико месеци да уведу веома сложену дубину, линеарну одбрану по дубини. То нису баш повезане линије ровова, као што је то било за време Првог светског рата, ни налик, каже Мили је како додаје садашња руска линија има доста минских поља замајевих зуба, бодљикаве жице, ровова.
За генерала Суровикина последњи пут чуло се за време чувене побуне Вагнера када се појавио са оружјем у рукама пред камерама и позвао на прекид побуне.
Од тада Суровикина нико није ни видео више нико у јавности.
Суровикин није виђен у јавности од 24. јуна, када је оснивач Вагнерове приватне војне групе Јевгениј Пригожин покушао војни удар.
У то време, генерал је снимио видео поруку Вагнеровим борцима, позивајући их да се врате на своје локације док држе оружје.
Како наводе проруски телеграм канали бивши врховни командант Ваздушно-космичких снага Русије држан је најпре у Лефортову на испитивању, а потом у угоднијим условима (смирено је разговарао телефоном са супругом о апстрактним темама, не откривајући место становања).
Због његове неактивности, светски и украјински медији су јасно дали до знања, и тако: изнете су најневероватније претпоставке, ни на који начин комплементне за Оружане снаге РФ.