ПРОТИВРАКЕТНИ РАКЕТНИ СИСТЕМ THAAD: НАДА ПЕНТАГОНА ЗА ОДБРАНУ ОД ИРАНСКИХ БАЛИСТИЧКИХ РАКЕТА НА БЛИСКОМ ИСТОКУ!

Foto: Shutterstock

Пентагон је одличио да због нараслих тензија које прете да претворе цео Блиски исток у ратну зону одлучило је да у ту област пошаље батерију ракетног система Terminal High Altitude Area Defense (THAAD).

Распоређивање овог ракетног система на Блиском истоку указује да је опасност од употребе балистичких ракета кратког и средњег домета изузетно висока и да што би рекли „јасна и непосредна опасност“ су веома велике.

То је више него довољно да се позабавимо овим ракетним системом:

Под називом Terminal High Altitude Area Defense (THAAD) крије се војшни-зонски противракетни ракетни систем намењен за уништавање бојевих глава балистичких ракета кратког и средњег домета у њиховој коначној фази лета према циљу. У питању је један од мобилних елемената америчке противракетне заштите САД познате и под називом NMD (National Missile Defence).

Развој ракетног система Terminal High Altitude Area Defense (THAAD) започео је 1987. године, али званично рад на овом пројекту обелодањен је 1990. године када је Пентагон званично позвао много компаније у САД да се укључе у развој овог ракетног система, Септембра 1992. године за главног пројектанта и финализатора изабрана је компанија Lockheed Martin. Прва оперативна терстирања обављена су била априла 1995 у оквиру фазе демонстрације и валидације на ракетном полигону White Sanads.

У питању је била кључна фаза развоја система, кроз коју је проверавана складност система са захтевима Пентагона. Тестирања су била већином успешна, било је и неуспешних фаза. Јуна 2000. дато је зелено светло за инжењеријско-производну фазу и испоруку и увођење овог ракетног система у оперативну употребу у Копнену војску САД.

Противракетни систем Terminal High Altitude Area Defense (THAAD) чине четири елемента:

  1. десетоцевни лансер са противракетним ракетама, намештеним на тешко вишенаменско вучно тактичко теретно возило HEM-TT (Heavy Expanded Mobility Tactical Truck) M1120 у конфигурацији 8х8 која је у суштини верзија возила М977 опремљено са аутоматизованим системом за управљање ракетама
  2. противракетне пресретачке ракете намењене за уништавање балистичких ракета непосредно пред и непосредно по уласку у атмосферу. Приликом лансирања каркатеристично за ракету је била спирална кривуља лета, који је заправо планирани маневар да којим се утроши горива стартног ракетног мотора.
  3. радарски систем AN/TPY-2
  4. систем за борбено управљање и командовање, надзор, комуницирање и прикупљање обавештајних података (BM/C3I -Battle Management/Command, Control, Communications and Inteligence).

Сви елементи система Terminal High Altitude Area Defense (THAAD) су мобилни и ваздушно-превозни са транспортним авионима.

Лансер има дужину 12 м, висину 3,25 м, његова маса са десетинама ракетама је 40.000 кг.

Противракетне ракете имају дужину 6,170 м, дужина кинетичке бојне главе са заштитиним покровом, који се од бојеве главе одваја непосредно пред удара у циљ 2,32 м, пречник стартног дела ракете је 340 мм, пречник степена између стартног дела ракете и кинетичке бојеве главе 370 мм, маса 600 кг, маса приликом лансирања је 900 кг, брзина 2.800 м/с, ИЦ претраживач циља у терминални (коначној фази напада) система Terminal High Altitude Area Defense (THAAD) уништавају циљеве са кинетиком енергијом непосредним поготком циља.

Домет ракета је по даљини 200 км, по висини 150 км- Подаци о циљу, пре свега предвиђена тачка пресретања циља, се могу ставити у систем ракете пред његово лансирање, а мења током лета према циљу после лансирања. Ракета је опремљена са једностепеним ракетним моторм на тврдо гориво, мотор је опремљен са системом векторског (усмереног) потписка.

Радарски систем система Terminal High Altitude Area Defense (THAAD) је компаније Rayteon AN/TPY-2 намењен за осматрање ваздушног простора , откривање, праћење и захват циља, а истовремено представља информациону везу међу посадом система Terminal High Altitude Area Defense (THAAD) и противракетном ракетом током њеног лета према циљу. Његов домет се оцењује на 1000 км. У питању је радар са електронским управљањем са око 25.344 микроталасних антенских одајно-пријемних модула (површине антене је 9,2 кавадратних метара) делује у фреквентном подручју Х (8-12 GHz), који у сусштини захвата подручје H (6-8 GHz), I (8-10 GHz) и J (10-20 GHz).

Улога система за борбено управљање/командовање и прикупљање обавештајних података, контролу, комуницирање и прикупљање обавештајних података (BM/C3I -Battle Management/Command, Control, Communications and Inteligence) . То је елемент ракетне батерије који се интегрише у ширу ( WAN -Wide Area network), или локални (LAN – Local Area Network) мрежа са свим другим расположивим системима ваздушне и противракетне одбране.

Двадесетосмог маја 2008. је постала прва оперативна прва батерија Копнене војске САД Terminal High Altitude Area Defense (THAAD) позназа и као „Алфа батерија“ у саставу 4. пука артиљерије ваздушне одбране 11. бригаде артиљерије ваздушне одбране. јединица постаје саставни део 32. команде за ваздушну и ракетну одбрану Копене војске.

Организација

Основна тактичка једница Terminal High Altitude Area Defense (THAAD) је батерија.

Батерију чине три лансера ракета THAAD, 24 противракетне пресретачке ракете, систем за контролу ватре, радарски систем AN/TPY-2.

Пентагон је планирао да набави 80 до 90 лансера, 18 радара AN/TPY-2 и око 1422 противракетних пресретачких ракета система THAAD.