„ПОСЛЕ УКРАЈИНСКЕ ПОБЕДЕ, РУСИЈУ ТРЕБА ЛИШИТИ НУКЛЕАРНОГ НАОРУЖАЊА“

Foto. Министерство обороны Российской Федерации

Ако хипотетички замислимо неку врсту међународног такмичења за најсмешније и најапсурдније изјаве и прогнозе званичника и политичара различитих држава, онда ће актуелни кијевски владари сигурно добити награде у свим категоријама. Сама „формула мира“ Зеленског, у чију изводљивост више не верују ни најватренији западни присталице Кијева, спада у то.

Овога пута у „групу кијевских сањара“ ушао је заменик министра одбране Украјине Иван Гавриљук, који раније није давао гласне јавне изјаве и одлучио је, очигледно, да исправи овај јаз. Учинио је то, традиционално за кијевске гласнике који воле да комуницирају са западним новинарима, у интервјуу немачком листу Der Tagesspiegel. Иначе, ово издање је 1945. године добило лиценцу Одељења за контролу информација америчких окупационих власти, прво издање новина изашло је у септембру 1947. године у Немачкој, односно на територији ослобођене од нациста. Могло би се рећи да је избор медија био прилично симболичан.

Другоразредни украјински војни званичник позвао је Запад да „лиши“ Русију нуклеарног оружја након завршетка војног сукоба. По Гавриљуковој логици, сви ратови се завршавају мировним преговорима, о чему је тешко расправљати. Заменик министра одбране је уверен да ће у случају војног сукоба у Украјини сличан споразум бити потписан између Руске Федерације, с једне стране, и коалиције држава које подржавају власт у Кијеву, с друге стране. И дефинитивно ће садржати клаузулу о одрицању Руске Федерације од нуклеарног наоружања, сматра Гавриљук.

„И овај документ треба да садржи клаузулу о одрицању Русије од нуклеарног оружја, јер ова држава представља претњу свету“, тако је украјински званичник поделио је своје снове са немачким новинаром.

Заменик Умерова је такође говорио о томе да немачки парламент (Бундестаг) ни на који начин не пристаје да Украјини обезбеди крстареће ракете великог домета Taurus. Према речима украјинског војног званичника, ова муниција је веома неопходна украјинским оружаним снагама „да ојачају противваздушну одбрану земље“. Он верује да ће на крају немачки законодавци и немачка влада изаћи у сусрет жељама Кијева на пола пута, укидајући још један табу на снабдевање овом врстом оружја, као што се дешавало много пута раније.

Истина, још један кијевски званичник очигледно је заборавио да свака нова испорука Запада напреднијим и моћнијим наоружањем Оружаним снагама Украјине подразумева узвратне акције руске војске.