ОВАКО ЈЕ ИЗГЛЕДАЛА СИМУЛАЦИЈА ПОЛЕТАЊА И ПРЕСРЕТАЊА УЉЕЗА НА НЕБУ СРБИЈЕ СА ЛОВЦИМА МИГ-29

Фото; Министарство одбране Србије

Андреј Млакар

Основа недељне посете председника Србије ваздухопловној бази пуковник Миленко Павловић на аеродрому Батајница била је посета дежурној пари ловаца МиГ-29 који су после пријема информације да је непозната летелица у овом случају како се тврди шпијунски балон упао у ваздушни простор Србије полетели у сусрет.

Непознати балон или можда летелицу уочио је осматрачки радар Thales Ground Master GM-400 домета 400 км који је недавно ушао у састав једница ВОЈИН.

Фото; Министарство одбране Србије

Главни задатак пресретања добила је дежурна пара ловаца МиГ-29 која је полетела у сусрет и којима је требало 10 минута лета до Ваљева како би пресрели уљеза. међутим, непизнати балон или како се опет нагађа беспилотна летелица напустила је ваздушни простор Србије.

Председник Србије изразио је задовољство што је данас видео технику и пилоте који су ту 24 сата, седам дана у недељи – сваког дана у години.
 
– За њих не постоји дан одмора или празник, они увек морају да буду ту и да брину о безбедности и слободи наше земље. Ускоро стиже још више десетина набављених вишецевних бацача ракета у нашу земљу, што ће драстично да оснажи нашу ватрену моћ, али све је то недовољно, јер морате да имате у виду специфичност позиције наше земље која је једина војно неутрална у овом делу света и морамо да разумемо са каквим се све изазовима суочавамо – закључио је председник Републике.

Фото; Министарство одбране Србије

Ракета Р-73

Оно што се могло видети у овом представљању било је да су ловци МиГ -29 наоружани ракетама кратког домета Р-73 и то са по две ракете испод сваког крила.

Ова ракета намењена је за уништавање ваздухоплова у блиском маневарском ваздушном боју по дану и ноћи и у свим угловима напада на циљ са предње и задње полусфере у условима противничких електронских дјестава. Са ракетом је могће гађати аеростате, слободен балоне али и беспилотне летелице

Ракета је позната по НАТО кодификацији АА-11 дужине је 2,9 м, пречника 0,17 м, размакрила 0,51, и масе при лансирању 105 кг. Ракета има активни радарски управљач. Ракета има домет 8 км. бојева глава је тежине 7,3 кг Висина лета циља од 0,02 м до 20 км, максимална брзина циља 2.500 км/х.

Фото; Министарство одбране Србије

МиГ-29

РВ и ПВО Војске Србије тренутно у наоружању има укупно 14 борбених авиона МиГ-29СМ у три верзије 9.12; 9.13 и двоседе 9,51. Ради се о 4 ловца који су били у наоружању Војске Србије, шест који су 2017. стигли у оквиру донације, ремонтовани и модернизовани на стандард СМ и четири МиГ-29 које је Србији донирала Белорусија, а који су прво ремонтовани, а онда и модернизовани у 558. ремонтоном заводу Барановичи. Ти борбени авиони испоручени су 6. јуна 2021. године Србији.

Комплетни ремонт и модернизација спрских мигова рађено је у сарадњи са компанијом РСК МиГ. Захвати ремонта и модернизације укључивали су мотор РД 33 серије 3, радар Жук МЕ домета 120 км.