ИЗРАЕЛ ЗАТВОРИО ПРЕЛАЗ У ГАЗУ ПОСЛЕ НАПАДА ХАМАСА И ОБЕЋАВА НАСТАВАК ВОЈНЕ ОПЕРАЦИЈЕ

Israeli Air Force/זְרוֹעַ הָאֲוִיר וְהֶחָלָל

Министар одбране Израела је упозорио на „снажну операцију у блиској будућности у Рафи и другим местима широм Газе“.

Израел је у недељу затворио свој главни прелаз за преко потребну хуманитарну помоћ Гази, пошто су Хамасови милитанти извели напад на исти, ранивши неколико Израелаца.

Министар одбране Израела је упозорио на „снажну операцију у блиској будућности у Рафи и другим местима широм Газе“.

Напад је задао тешке ударце текућим напорима за прекид ватре у Каиру уз посредовање Египта и Катара после пријављених знакова напретка.

Израел није послао делегацију на преговоре, за разлику од Хамаса, а министар одбране Јоав Галан је рекао да „видимо знаке да Хамас не намерава да иде ни на какав споразум“.

Премијер Бењамин Нетањаху, под притиском тврдолинијаша у својој влади, наставио је да смањује очекивања за споразум о прекиду ватре, називајући захтеве милитантне групе Хамас „екстремним„, укључујући повлачење израелских снага из Газе и прекид рата.

То би било једнако предаји након напада Хамаса 7. октобра који је покренуо рат, рекао је Нетањаху.

Уместо тога, његова влада је поново обећала да ће наставити са војном операцијом у Рафи, најјужнијем граду Газе на граници са Египтом, где више од половине од 2,3 милиона становника Газе сада тражи заклон од израелских напада.

Рафа је кључна улазна тачка за помоћ.

Керем Шалом, сада затворени прелаз, је други по важности у Гази

Израелска војска је известила да је 10 пројектила испаљено на прелазу и рекла је да су њени борбени авиони касније погодили лансер.

Хамас је рекао да је гађао израелске војнике у тој области. Израелски ТВ канал Channel 12 саопштио је да је 10 људи рањено, од којих три теже. Није јасно колико дуго ће прелаз бити затворен.

Напад је услиедио убрзо након што је шеф Светског програма за храну УН изјавио да је „потпуна глад“ у тешко погођеној северној Гази, што је једно од најистакнутијих упозорења о ограничењима хране и друге помоћи која улази на територију.

Коментари нису били званична декларација о глади.

Огромне хуманитарне потребе Газе додатно су притискале преговоре о прекиду ватре.

Званичници Египта и Хамаса рекли су да споразум о којем се расправља позива на продужену паузу у борбама у замену за ослобађање израелских талаца које држи Хамас.

Међутим, стране су и даље у спору око тога да ли би споразум укључивао прекид рата и потпуно повлачење израелских трупа из Газе.

Нетањаху је рекао да је Израел показао спремност да направи уступке, али је рекао да ће „наставити борбу док се не остваре сви његови циљеви“.

То укључује и наведени циљ сламања Хамаса.

Израел каже да мора да циља Рафа како би ударио преостале борце упркос упозорењима САД и других о опасности за цивиле.

У каснијим напоменама за израелски годишњи дан сећања на холокауст, господин Нетањаху је додао: „Бранићемо се на сваки начин. Победићемо наше непријатеље и обезбедићемо нашу безбедност, у појасу Газе, на либанској граници, свуда“.

У прекограничном нападу Хамаса 7. октобра убијено је око 1.200 људи, а 250 је узео таоце.

Израел каже да милитанти и даље држе око 100 талаца и посмртне остатке више од 30 других.

Господин Нетањаху је под све већим притиском породица неких талаца да склопе договор о окончању рата и ослобађању талаца.

Израелска ваздушна и копнена офанзива убила је више од 34.500 људи, према палестинским здравственим званичницима, који не праве разлику између цивила и бораца, али кажу да жене и деца чине већину убијених.

Израел криви Хамас за смрт цивила, оптужујући га да се налази у стамбеним и јавним просторима. Израелска војска саопштила је да је убила 13.000 милитаната, а да није пружила доказе који поткрепљују ту тврдњу.