НОВИ ДЕТАЉИ ПАДА АМЕРИЧКЕ БЕСПИЛОТНЕ ЛЕТЕЛИЦЕ MQ-9 REAPER У ПОЉСКОЈ: ПОЛЕТЕЛА ИЗ РУМУНИЈЕ И ИЗ НЕПОЗНАТОГ РАЗЛОГА СЕ СРУШИЛА

Editorial credit: Andreas Stroh / Shutterstock.com

Пољски генерал Иренијуш Новак рекао је да је ратно ваздухопловство те земље имало „нервозну, непроспавану ноћ“ усред пада америчке беспилотне летелице MQ-9 Reaper.

Како је саопштено америчка беспилотна летелица MQ-9 Reaper полетела је из 71.  ваздухопловној бази Kampia Turzи у централној Румунији из које се обављају обавештајне, надзорне и извиђачке мисије као подршка операцијама НАТО пакта. 

Како је наведено MQ-9 Reaper је требао да слети у Пољску, али је у неком тренутку контакт са њим изгубљен.

Беспилотна летелица срушила се на северозападу Пољске, у посебно одређеном простору у близини аеродрома за такве случајеве.

Летелица је пронађена 9 минута након што је пала.

Шта је изазвало несрећу још увек није познато.

RQ-9 „Reaper”

Ова беспилотна летелица настала је као производ компаније „General Atomics Aeronautical Systems  као савремена борбена беспилотна летелица која је настала из извиђачке беспилотне летелице MQ-1 „Predator.

Конструисана је као борбена летелица за дејства по покретним и непокретним циљевима са великих висина и у сложеним метео ситуацијама.

Иако је примарна намена борбено деловање ова беспилотна летелица може да се користи и у секнударним мисијама, пре свега извиђачким задацима прикупљању обавештајних података и надзору територије.

Од опреме ова бесиплотна летелица поседује: вишенаменски нишански систем MTS-B (Multi Spectral Targeting System-B), у коме је интегрисан инфрацрвени ИЦ сензор, дневна монохроматска колор ТВ камера, као и телевизијска камера са појачивачем сигнала, обележивачем циљева и ласерским даљиномером. Ова беспилотна летелица поседује радар  AN/APY-8 Lynx II радар са два основна мода рада – SAR (Synthetic Aperture Radar) i GMTI/ DMTI (Ground/Dismount Moving Target Indicator).

Ову беспилотну летелицу покреће турбопропелерски мотор ТРЕ331-10. Борбени радијус ове беспилотне летелице је 2.200 км, а максимална висина лета 15.200 м. Летелицом се управља из командног центра и врше је два члана посаде, пилот и оператер сензора и склопова.

Беспилотна летелица МQ-9 до сад има неколико модификација познатих као Блок 1-5. Последња верзија Блок-5 има нови оптоелектронски склоп дигитални електронски контролни систем за управљањем мотора беспилотне летелице, додатни заштићени линк за комуникацију и пренос података, као и нове носаче наоружања и палету убојних средстава.

Тактичко-технички подаци

Димензије: дужина 11 м, висина 3,7м; распон крила 20,1 м.

Маса: празна: 2.223 кг, пуна 4.760 кг

Погон: Турбо-пропелерски мотор ТРЕ331-10- војна ознака Т-76 јачине 900 коњских снага.

Брзина: максимална 480 км/х, крстарећа брзина 313 км/х,

Летелица у ваздуху може да остане 27 часова ако је у питању извиђачка платфрома, односно 14 часова ако је наоружана