РУСИ НА ФРОНТУ ОСТВАРИЛИ ПРЕДНОСТ У АРТИЉЕРИЈИ 12:1! ЗАПАД ПОСЛАО 1 МИЛИОН ГРАНАТА УКРАЈИНИ, СЕВЕРНА КОРЕЈА ДВОСТРУКО ВИШЕ РУСИЈИ – АУСТРИЈСКИ ОФИЦИР МАРКУС РАЈЗНЕР

Познати аустријски војни експерт, историчар и официр Аустријских оружаних снага Маркус Рајзнер, је одржао предавање у Бечу, на којем се дотакао читавог низа фактора везаних за рат у Украјини. Нарочито су интересантни били подаци који су се односили на руску превласт у артиљерији. Говорио је о индсутријским капацитетима запада, артиљеријском односу снага, као и о успешном ометању најсавременијих НАТО система.

Из предавања Маркуса Рајзнера највише пажње је привукао осврт на руску доминацију у артиљерији. „Златно доба“ украјинске артиљерије је било у време офанзиве у Запорожју. Тада су Украјинци имали чак и предност. Гађали су дневно са око 7000 граната, наспрам руских 5000. Данас је стање драстично другачије. Руси дневно у просеку троше до 10.000, Украјинци око 2000. Међутим, он је навео да овај однос често иде у размери 10:1, а понекад и чак 12:1.

Још више шокира чињеница о пореклу ових граната, руској индустрији и капацитетима руских савезника. Рајзнер тврди да је цела Европа успела да сакупи и пошаље око милион граната Украјини. Северна Кореја је сама испоручила Русији дупло више – 2 милиона!

Рајзнер се осврнуо и на чињеницу да су чувени Екскалибур (Excalibur), Руси потпуно укротили. Екскалибур је прецизно навођена артиљеријска граната коју су развили компаније Raytheon за употребу на хаубицама калибра 155 мм. Користе је чувене хаубице М777 и М109. Ова граната у Украјини остварује прецизност од једва 6%. Говоримо о гранати која кошта скоро 70.000 долара. Стање са системом Himars је такође лоше. Вођење ракете из овог система имају неких 10% прецизности. Све ово захвљујући руском електронском ометању. Напомињемо да су Оружане снаге РФ уништиле неколико Himars система у јако кратком року.

Аустријски официр Маркус Рајзнер је говорио и о другим темама: тактици, људству и губицима. Ипак, тачка коју је он означио као «Рат исцрпљивања» је изазвала највећу заинтересованост. Нарочито у погледу успешности ометања и диспропорције у количини граната којима се гађа на дневном нивоу.

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *