Даља куповина авиона се очекује након 2024
Министарство народне одбране Румуније објавило је 28. августа 2024. године нацрт закона којим се предлаже набавка 32 ловца 5. генерације Ф-35А кроз програм иностране војне продаје (ФМС), који је омогућило Министарство одбране САД. Ова предложена аквизиција, процењена на 6,5 милијарди долара, представљала би највећу војну куповину Румуније од 1989. Овај програм Румунија сматра кључним кораком у јачању одбрамбених способности земље као чланице НАТО-а, са додатним куповинама авиона који се очекују након 2024. године.
Последњих година Румунија је активно јачала своју војну инфраструктуру, укључујући постављање НАТО радарских система у близини Црног мора. Румунски одбрамбени званичници су изразили забринутост због потенцијалне ескалације са Русијом, подвлачећи потребу за спремношћу у случају даљег руског напредовања у Украјину. Поред тога, земља се суочава са домаћом политичком неизвесношћу уочи избора 2024. године, где би могући пораст утицаја крајње деснице могао да утиче на њену политику унутар Европске уније.
Ситуацију додатно компликују тензије у Придњестровљу, проруском региону у Молдавији. Свака дестабилизација тамо могла би имати значајне ефекте преливања, посебно ако руске снаге покушају да прошире свој утицај или стратешки искористе регион за притисак на Украјину са југозапада.
Имајући у виду ову ситуацију, тренутна стратегија противваздушне одбране Румуније укључује спровођење континуираних мисија под командом НАТО-а, коришћењем неколико ескадрила авиона Ф-16 набављених од Португала, Сједињених Држава и Норвешке. Међутим, ови Ф-16 се посматрају само као средњорочно решење због својих ограничених оперативних могућности у односу на напредну технологију авиона пете генерације. Постојећа флота Ф-16 предвиђена је за постепено пензионисање између 2034. и 2040. године, након недавног повлачења авиона МиГ-21 Ланцер.
После тога Румунија намерава да се првенствено ослања на Ф-35 набављене у овој почетној фази, а даља куповина авиона се очекује након 2024. Овај приступ има за циљ да обезбеди дугорочно решење за одбрану румунског ваздушног простора и обезбеђивање пуне интеграције у оквиру НАТО интегрисаног Систем противваздушне и ракетне одбране.Процес набавке за Ф-35 почео је 2019. године, када је Румунија послала писмо захтева за цену и доступност влади САД, са циљем да прикупи неопходне информације за будуће планирање у оквиру ФМС програма. Истовремено, Румунија ради на постепеном повлачењу својих застарелих авиона МиГ-21 Ланцер у корист Ф-16, што је прелаз који је одобрио Врховни савет одбране 2022. Да би додатно унапредила своје одбрамбене способности, априла 2023. Савет је одобрио „Концепт за остваривање оперативних способности за противваздушну одбрану са вишенаменским авионима пете генерације“, који наводи услове потребне за испуњавање безбедносних циљева Румуније, како је наведено у њеној Националној стратегији одбране и Војној стратегији.
Напредак у овој набавци настављен је ревизијом концептуалне студије за Ф-35 у августу 2023., након чега је Комисија за оперативне захтеве ваздухопловних снага одобрила Документ о оперативним захтевима у септембру 2023. Након тога, у октобру 2023., румунски Парламент је овластио Министарство одбране да настави са набавком 32 авиона Ф-35А у оквиру ФМС програма. Да би се ова одлука формализовала, Писмо о понуди и прихватању (ЛОА) је поднето Министарству одбране САД у новембру 2023., којим је обезбеђен основни пакет повезан са набавком Ф-35.
Гледајући унапред, прва серија авиона Ф-35 је Очекује се да ће у Румунију стићи након 2030. План је да се ови авиони у потпуности интегришу у ваздушне снаге земље, у складу са очекиваним усвајањем Ф-35 од стране НАТО-а као стандардног борбеног авиона пете генерације. Како би решила очекивани недостатак обучених пилота за нову флоту, Румунија се придружила програмима Евро-НАТО заједничке обуке за млазне пилоте и НАТО-ових програма за обуку летења у Европи.
A Vucic kupuje nasim parama Rafal 4,5 generacije za 3,5 milijardi 12 aviona sa raketama dometa 60 km. Avioni bez ozbiljnih raketa sluze za paradu.