Koliko je J-35 kopija lovca F-35?

Najnoviji kineski stelt lovac, J-35 (poznat i kao FC-31 Gyrfalcon), zvanično je predstavljen, označavajući još jedan iskorak u razvoju kineske avijacije pete generacije.
Karakteristike i razlike

J-35 se razlikuje od američkog F-35 po tome što ima dva motora, ali uključuje karakteristike koje su možda inspirisane konfiguracijom i izgledom F-35. Očekuje se da nosi oko 8.000 kg naoružanja, uključujući unutrašnje i spoljašnje nosače.

Postoje dve verzije: kopnena J-35A i mornarička J-35. Vazduhoplovstvo Narodnooslobodilačke armije Kine (PLAAF) predstavilo je ovaj avion kao značajan dodatak svojim strateškim resursima.

Istorijat i specifikacije

Najraniji tragovi programa J-35 datiraju iz 2011. godine, kada su se pojavile fotografije modela „F-60“. Prototip je prvi put poleteo 31. oktobra 2012, a u novembru ove godine je J-31 javno predstavljen na sajmu u Žuhaju.

J-35 može da ponese 8.164 naoružanja, od čega je 1.995 kg unutrašnje, a spoljašnje čini šest nosača kapaciteta 5.896 kg. Primarno naoružanje uključuje kratkodometnu raketu PL-10 i srednjeg dometa PL-12, obe poznate po NATO oznakama CH-AA-9 i CH-AA-7, prilično respektabilno.

Stelt lovac J-35 je stigao

Obično kada se pomene broj trideset i pet u kontekstu lovaca pete generacije sa stelt tehnologijom, ljudi najpre pomisle na američki F-35 Lightning II, jedan od inovativnih projekata iz čuvenog „Skunk Works“ odeljenja kompanije Lockheed Martin.

Michael Fitzsimmons/Shutterstock© Michael Fitzsimmons/Shutterstock
F-35

Iako Rusija ima svoj Suhoj Su-35 „Flanker-E,“ on nije stelt avion, kao ni švedski lovački avion iz perioda Hladnog rata Saab 35 „Draken.“ Kada je reč o Kini i stelt lovcima, često se pomisli na Chengdu J-20 „Weilong.“

Xiangyu Chen© Xiangyu Chen
J-20

Ispostavilo se da sada Kina ima i svoj novi stelt lovac, poznat kao J-35, ili konkretnije Shenyang J-35, takođe označavan kao FC-31 „Gu ying.“

Hayden© Hayden
FC-31
Najnovije karakteristike

Najnoviji izveštaj autora Tomasa Njudika i Tajlera Rogoveja za The Warzone od 5. novembra 2024. godine pokazuje avion u taksiranju, otkrivajući nekoliko novih detalja. Naime, J-35 se značajno razlikuje od F-35 po tome što koristi pogonski sistem sa dva motora, dok F-35 ima jedan veliki turbofan motor. F-35 je od početka projektovan sa mogućnošću kratkog poletanja i vertikalnog sletanja (STOVL), što nije predviđeno za kineski dizajn. Mnogi elementi J-35 su, ipak, možda inspirisani ili slični F-35, uključujući DSI ulazne otvore, kabinu i osnovnu konfiguraciju.

Autori Njudik i Rogovej naglašavaju da, uprkos mnogim sličnostima, J-35A nije potpuna kopija F-35, već je osmišljen sa značajnim inovacijama i prilagođen kineskim potrebama.

Put u budućnost?

Prema PLAAF-u, kopnena verzija J-35 nosi oznaku J-35A, dok mornarička verzija ima drugačije konfiguracije upravljača i mehanizme za lansiranje. Avion J-35A, kao gest PLAV-a, nosi simbol „75“ u čast dana Vazduhoplovstva.

Iako postoje pitanja o planovima PLAAF-a za J-35A, biće zanimljivo videti kako će se ovaj lovac integrisati u vojne kapacitete Kine i da li će operativne verzije izostaviti top, kao što je to slučaj sa J-20.

Jedan komentar na “Koliko je J-35 kopija lovca F-35?

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *