Одлука Северне Кореје да пошаље трупе у подршку Русији у рату у Украјини заснива се на прагматичним и геополитичким факторима.
Пјонгјанг очито на овај начин настоји да обезбеди преко потребну нафту и гас од Москве, заобилазећи тиме међународне санкције.
Зашто је Ким Џонг-Ун укључио Северну Кореју у рат?
Одлука Кима Џонг-Уна да пошаље трупе на страну Русије у рату у Украјини изазвала је бројна нагађања о мотивима Пјонгјанга. Зашто је Северна Кореја одлучила да се упусти у свој први велики рат након више од седамдесет година?
Дешифровање мотива Северне Кореје је невиђено тежак задатак због недостатка медијског приступа и затворене природе режима на северу корејског полуострва. Једно од популарних објашњења на Западу је да Северна Кореја жели да стекне драгоцено борбено искуство, можда у припреми за агресивнији приступ према Јужној Кореји. Ово објашњење добило је на значају због све агресивније реторике Северне Кореје према јужном суседу током 2024. године и интензивирања тестирања ракета последњих недеља.
Борбено искуство или практични разлози?
Међутим, борбено искуство има смисла само ако се војници врате живи, што у Украјини, ратишту са високим бројем жртава на обе стране, није извесно. Украјина ће свакако додатно циљати севернокорејске војнике како би обесхрабрила друге државе да се придруже рату на страни Русије. Чак и ако се многи војници врате кућама, борбено искуство неће спасити Северну Кореју у случају рата на Корејском полуострву.
Стратези у Северној Кореји можда и знају да би њихов режим био поражен у рату против Јужне Кореје и њеног савезника, САД и због тога је главни стратешки циљ Пјонгјанга деценијама био избегавање новог корејског рата. У том циљу, Северна Кореја се ослања на нуклеарно оружје и интерконтиненталне балистичке ракете (ICBM) као средство одвраћања.
Преговори или ресурси?
Ако борбено искуство није мотив, зашто је Северна Кореја послала трупе у Украјину? Одговор се вероватно налази у комбинацији два фактора.
Први је дугогодишњи циљ Северне Кореје да заобиђе међународне санкције, нарочито оне које погађају увоз нафте и гаса. Русија је у том смислу атрактиван партнер.
Други фактор је релативно изненадан пораст антиамеричке коалиције држава чији је циљ дедоларизација, што би омогућило заобилажење санкција без болних уступака Сједињеним Државама.
Последице санкција и историјски контекст
Режим санкција против Северне Кореје, посебно оних које се односе на увоз нафте и гаса, један је од најстрожих у свету. Без адекватног приступа фосилним горивима, велики делови друштва престају да функционишу.Северна Кореја је то искусила 1990-их, када је обустављање испоруке јефтине нафте из Совјетског Савеза допринело великој глади. Историја показује колико очајне могу бити државе када им се блокира увоз горива. Амерички ембарго на нафту је, на пример, био кључан фактор у одлуци Јапана да нападне Перл Харбор 1941. године.
Русија као нови савезник
Рат у Украјини омогућио је Северној Кореји да заобиђе санкције и добије нафту и гас од Русије, другог највећег извозника тих ресурса у свету. Током Хладног рата, Совјетски Савез је био најважнији савезник Северне Кореје, пружајући Пјонгјангу пријатељске цене на већину добара, укључујући нафту и гас.
Сада су Москва и Пјонгјанг, као међународни „отпадници“, поново у савезу. Русија је од Северне Кореје добила драгоцену подршку, укључујући око 16.000 контејнера с муницијом и закључивање Споразума о свеобухватном стратешком партнерству у јуну ове године.
Нова геополитичка реалност и последице
Одлука Северне Кореје да пошаље трупе у Украјину временски се поклапа са порастом антиамеричке коалиције, чији је циљ умањење улоге долара у међународној трговини. Ова коалиција, највидљивија кроз оквир БРИКС-а, постала је озбиљна претња америчком светском поретку.
Ако се успостави нови глобални економски поредак, Северна Кореја можда више неће морати да се ослања на санкције. Уместо тога, могла би трговати са државама које не сматрају санкције легитимним.
Oдлука Пјонгјанга да подржи Русију мотивисана је жељом за јефтином нафтом и гасом, али је омогућена новом геополитичком реалношћу. Како ће се то одразити на друге политике Северне Кореје, попут нуклеарног тестирања, тек треба видети.