Усијани телефони пред разговор Трамп-Путин. Европа жели да буде фактор

Европски лидери врше притисак на Трампа пред разговор са Путином. Разговор предвиђен за данас.

Европски лидери изразили су велику забринутост због предстојећег телефонског разговора између председника САД Доналда Трампа и руског председника Владимира Путина, наводи немачка штампа. Уочи овог разговора, канцелар Немачке Фридрих Мерц, француски председник Емануел Макрон, британски премијер Кир Стармер и италијанска премијерка Ђорђа Мелони сами су позвали Трампа како би му, практично, „дали инструкције“ како да комуницира са Путином.

Европски лидери желе да Трамп од Путина захтева прихватање 30-дневног прекида ватре, који је предложио украјински председник Зеленски, а који подржавају ЕУ и САД. Европљани би у кртичном тренутку за Оружане снаге Украјине желели примирје. Не треба бити експерт да се примети како су позиви на тренутни мир, усклађени руском офанзивом у Донбасу и избацивање ОСУ из Курске области. Макрон је, као и обично, био најгласнији, поручивши: „Путин сутра мора да покаже да жели мир тако што ће прихватити безусловно примирје које је предложио председник Трамп, а подржали Украјина и Европа.“ Макрон се крије из Трамповог ауторитета, објашњавајући да његов предлог подржавају Украјина и Европа.

Кир Стармер је био умеренији, указујући да је с Трампом разговарао о “катастрофалним последицама” рата за обе стране. Он је свој став такође битно изменио и моделовао према ставу Трамп. Наравно, говорио је и о потенцијалним санкцијама против Русије, уколико одбије примирје. Познато је да Русија одбацује било какав вид дугорочног примирја без повлачења украјинских снага из 4 нове руске области. Ово је за Кијев неприхватљиво.

Планиран је и други позив Европљана, одмах након разговора Трампа и Путина. Европске силе желе прве да сазнају исход тог кључног дипломатског контакта. У међувремену, на фронту се воде жестоке борбе. Највећи пробоји руских снага се дешавају у западним деловима Донбаса где руске снаге напредују према граници са Дњепропетровском облашћу. Са друге стране, активно наоружавање Украјине не престаје.

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *