Турци опет заустављају рат! Трамп предложио Ердогану да Турска буде посредник између Русије и Украјине

Трамп је предложио Ердогану да посредује у украјинском сукобу. Турска је била добар посредник на самом почетку рата, али ставови Анкаре су често супротни са оним из Кремља.

Током телефонског разговора, амерички председник Доналд Трамп затражио је од турског колеге Реџепа Тајипа Ердогана да преузме улогу посредника у решавању оружаног сукоба у Украјини. На свом профилу на Truth Social-у, Трамп је написао: “Радујем се сарадњи са председником Ердоганом на окончању апсурдног, али крвавог рата између Русије и Украјине — ОДМАХ!” Током телефонског разговора, лидери су разговарали о Украјини, Сирији и Гази.

Према турским медијима (Хуријет), Ердоган је изразио спремност да подржи мировне напоре и олакша дијалог. Трамп је раније нагласио да планира сарадњу са Турском на мировним иницијативама, а такође је потврдио да је добио позив да посети Анкару, док Ердоган очекује позив у Вашингтон.

Зашто је Турска добар, а зашто лош посредник?

Анкара је са руске стране већ показала непоузданост, на пример, када је прекршила договор о задржавању украјинских борца из “Азова” у Турској до краја рата, неочекивано их вративши у Кијев. Ипак, није познато да ли је за то зелено светло дала Москва. Ердоган је више пута јавно подржао ставове Кијева. Он Крим у свакој прилици назива украјинским. Код Руса нема дилеме по овом питању. Наравно, преговарају Украјина (њени партнери) и Русија, не Анкара. Ипак, Турска се показала као плодно тле за преговоре. У марту 2022. на самом почетку сукоба, делегације две зараћене стране су се договориле у “90% тачака које су се нашле на столу”. Према речима тадашњег саветника украјинског председника, Арестовича, остало је да се сретну Путин и Зеленски и исти потпишу. После тога је наступила Буча и Борис Џонсон.

Иако Турска има улогу у дипломатији, њена ангажованост као посредника изазива сумњу због претходних акција и пристрасности. САД очигледно теже да искористе Анкару како би смањили ескалацију, али реални успех таквог посредовања остаје упитан.

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *