Balistička raketa srednjeg dometa RS-26 Rubezh je projektil koji je postojao i ranije, a Moskva je odlučila da je vreme da se ova raketa ponovo počne da proizvodi.
Sat je počeo da otkucava do nove nuklearne psihoze, ali ne od interkontinetalnih balističkih raketa, nego od raketa srednjeg dometa koje su u Rusiji već zabravljene.
Međutim još iz ere Donalda Trampa 2019 Amerikanci iznervirani postojanjem krstarećih rakete 9M729 poznate i kao Iskander K napustili su Sporazum o ograničenju raketa srednjeg dometa INF, a 2023 su to učinili i Rusi.
Sa time stvoreni su bili svi preduslovi da se krene u ponovnu proizvodnju raketa srednjeg dometa od 500 do 5.500 km koje su bile zabranjene.
Amerikanci su zbog toga morali da iz Evrope uklone taktičke balističke rakete Peršing 2 i Grifon raketni sistem zasnovan na krstarećoj verziji sistema Tomohavk BGM-109G Grifon. Rusi celu paletu raketa a posebno SS-20.
Nedavno je ruski predsednik suptilno naredio podčinjenima da je vreme da se krene u razvoj ponovo raketa srednjeg dometa. Sve je to usledilo posle sastanka ruskog predsednika sa Savetom bezbednosti RF kada je naređeno da se poveća tempo proizvodnje i razmeštaja raketa srednjeg dometa do 6.000 km.
Poznato je da Rusija raspolaže krstarećim raketema domet većim od 2.500 km sa čime se krši direktno sporazum INF zbog čega je bilo 2019 došlo do spora Vašingtona i Moskve. istina počelo je u vreme Obaminom administracijom, detoniralo pod Donaldom Trampom, a eksplozija raširala pod Džonom Bajdenom.
Poznato je da Rusija ima dva tipa krstarećih raketa koji potpadaju pod sporazum INF. jedna je Klub M, a druga 9M729 koja je nastala iz kluba M. Ono što zapad najviše opseda jesu nove balističke rakete dometa 5.500 km koje bi ponovo trebalo da budu napravljennj.
Dosta dugo se sumnjalo, pa i u ovom slučaju da su se Rusi obratili Severnoj Koreji koja već ima gotove rakete baš tog dometa i nehaje za nikakve međunarodne sporazum i dogovore. Drugi tvrde da to nema mnogo veze i da je Putin zapravo naredio obnovu proizvodnje balističke rakete RS-26 Rubezh.
ALGUNS CAVALEIROS DO APOCALIPSE
A Federação Russa tem muitos mísseis intercontinetais termonucleares hipersônicos, normalmente de múltiplas ogivas: RS-26 Rubezh, RS-28 Sarmat (ambos mach 20), RT-2PM2 Topol-M (mach 22). Mas falemos sobre o RS-24 Yars. pic.twitter.com/YkQ2yX60ag— Leider ◤✠◢ 🍉 (@stadoanarquista) April 6, 2023
Mnogi veruju da je Putin baš mislio na tu raketu da se krene u proizvodnju sa njom, iako to on zvanično nije uopšte javno saopštio.
Balistička raketa srednjeg dometa RS-26 Rubezh je projektil koji je postojao i ranije, a Moskva je odlučila da je vreme da se ova raketa ponovo počne da proizvodi. Mnogi navode da je RS-26 Rubezh reinkarnacija RSD-10 Pioner koji ima domet 6.000 km. Ruski zvaničnici navode da RS-26 je baziran na interkontinentalnoj balističkoj raketi Jars, ali je njen operativni domet ograničen na 6.000 km. Iako je uspešno prošao sve testove, RS-26 Rubezh je uklonjen iz programa razvoja naoružanja 2018–2027, a razlog je nepoznat.
RS-26 Rubezh je interkontinentalna balistička raketa (ICBM) na čvrsto gorivo, pokretna za puteve, koja je trenutno u razvoju. Iako je klasifikovan kao ICBM prema novom Ugovoru START, RS-26 je testiran sa većim nosivim teretom na dometima ispod 5.500 km.
Razvoj RS-26 Rubezh započeo je 2008. godine Moskovski institut za toplo tehniku. Navodno je zasnovan na RS-24 Yars ICBM iako je Rusija priznala da RS-26 ima manje stepeni i manji domet u poređenju sa RS-24 Yars
Prvo probno lansiranje RS-26, koje se završilo neuspehom, dogodilo se 28. septembra 2011. na kosmodromu Pleseck. Projektil je skrenuo sa kursa i srušio se osam kilometara od mesta lansiranja.
U maju 2012, drugi test je navodno bio uspešan. Raketa je prešla 5.800 km sa jednom, bojevom glavom. Kao rezultat ovog letačkog testa, RS-26 je klasifikovan kao ICBM prema novom Ugovoru START, koji nastoji da ograniči i smanji broj strateškog naoružanja između Sjedinjenih Država i Rusije.
Sledeći test u oktobru 2012, projektil je, preleteo je 2.000 km sa većim teretom od poligona Kapustin Jar do Sari Šagana (koji se nalazi u južnom Kazahstanu). Svi testovi su od tada su takođe leteli na srednje udaljenosti (između 1.000 i 3.000 km). Ovo je pokrenulo pitanja u vezi sa poštovanjem Rusije prema INF Ugovora, koji zabranjuje raspoređivanje raketa dometa između 500-5.500 kilometara.
RS-26 Rubezh je mobilna ICBM raketa na čvrsto gorivo. Procenjuje se da je dugačka 12 m i prečnik 1,8 m. Navodno je baziran na RS-24 Yars ICBM ali je i po dimenzijama sličan SLBM Bulava-30. Teška je 36.000 kg i nosi bojevu glavu od 800 kg. Trenutno je nejasno da li RS-26 Rubezh nosi jednu bojevu glavu ili više MIRV nezavisno usmerenih nuklearnih bojenih glava. Rusija je testirala raketu sa obe konfiguracije nosivosti 2013. godine.
Taktičko tehnički podaciOznaka RS-26 Rubezh
Zemlja porekla: Rusija
Alternativna imena: SS-X-31, Frontier, Avangard, Yars-M, KY-26
Namena: Interkontinentalna balistička raketa (ICBM) / Balistička raketa srednjeg dometa (IRBM)
Dimenzije: dužina 12 m, prečnik 1,8
Težina rakete prilikom lansiranja 36.000 kg
Bojeva glava: 800 kg
Nuklearna: jedna ili MIRV
Pogon: čvrsto gorivo
Domet: 2000 do 5.500 m
“… u oktobru 2012, projektil je, preleteo je 2.000 km…” a ima i ovo “…testovi su od tada su takođe leteli…”?! Da li je ovo vama sve u redu? Ništa vam ovde ne para uši? Koji je ovo jezik? Šta je ovo “je…je” i “su…su” ?! Znate, ima nas koji još uvek imamo sluha. Neki imaju čak tzv apsolutni ili blizu apsolutnog sluha. Verovali ili ne, ovo gotovo da izaziva fizičku bol onima koji imaju takav sluh. Šta više, ovo bi trebalo da smeta i potpuno običnim, prosečnim ljudima jer ne samo što je mučno nego je već ozbiljno nepristojno zbog učestalog ponavljanja ovakvih stvari. Molim vas, u ime svih koji još uvek imaju nešto sluha, obratite pažnju na ove stvari i pokušajte da ih otklonite.
Mislim da je to posledica google translater-a i to na jedan krajnje amaterski način nekompetentnih ili malo priučenih novinara koji se u ovu tematiku ne razumiju. Moglo bi se tu nabrajati još dosta grešaka u prošlim člancima ali sam mislio da samo meni to smeta.