РУСКА БАЛИСТИЧКА РАКЕТА RS-26 RUBEZH ПОНОВО ЖИВИ: ПРОЈЕКТИЛ СА КОЈИМ ПУТИН ПРЕТИ ЗАПАДУ!

Балистичка ракета средњег домета RS-26 Rubezh је пројектил који је постојао и раније, а Москва је одлучила да је време да се ова ракета поново почне да производи.

Сат је почео да откуцава до нове нуклеарне психозе, али не од интерконтинеталних балистичких ракета, него од ракета средњег домета које су у Русији већ забрaвљене.

Међутим још из ере Доналда Трампа 2019 Американци изнервирани постојањем крстарећих ракете 9М729 познате и као Искандер К напустили су Споразум о ограничењу ракета средњег домета ИНФ, а 2023 су то учинили и Руси.

Са тиме створени су били сви предуслови да се крене у поновну производњу ракета средњег домета од 500 до 5.500 км које су биле забрањене.

Американци су због тога морали да из Европе уклоне тактичке балистичке ракете Першинг 2 и Грифон ракетни систем заснован на крстарећој верзији система Томохавк БГМ-109Г Грифон. Руси целу палету ракета а посебно СС-20.

Недавно је руски председник суптилно наредио подчињенима да је време да се крене у развој поново ракета средњег домета. Све је то уследило после састанка руског председника са Саветом безбедности РФ када је наређено да се повећа темпо производње и размештаја ракета средњег домета до 6.000 км.

Познато је да Русија располаже крстарећим ракетема домет већим од 2.500 км са чиме се крши директно споразум ИНФ због чега је било 2019 дошло до спора Вашингтона и Москве. истина почело је у време Обамином администрацијом, детонирало под Доналдом Трампом, а експлозија раширала под Џоном Бајденом.

Познато је да Русија има два типа крстарећих ракета који потпадају под споразум ИНФ. једна је Клуб М, а друга 9М729 која је настала из клуба М. Оно што запад највише опседа јесу нове балистичке ракете домета 5.500 км које би поново требало да буду направљенњ.

Доста дуго се сумњало, па и у овом случају да су се Руси обратили Северној Кореји која већ има готове ракете баш тог домета и нехаје за никакве међународне споразум и договоре. Други тврде да то нема много везе и да је Путин заправо наредио обнову производње балистичке ракете RS-26 Rubezh.

Многи верују да је Путин баш мислио на ту ракету да се крене у производњу са њом, иако то он званично није уопште јавно саопштио.

Балистичка ракета средњег домета RS-26 Rubezh је пројектил који је постојао и раније, а Москва је одлучила да је време да се ова ракета поново почне да производи. Многи наводе да је RS-26 Rubezh реинкарнација RSD-10 Pioner који има домет 6.000 км. Руски званичници наводе да RS-26 је базиран на интерконтиненталној балистичкој ракети Јарс, али је њен оперативни домет ограничен на 6.000 км. Иако је успешно прошао све тестове, RS-26 Rubezh је уклоњен из програма развоја наоружања 2018–2027, а разлог је непознат.

RS-26 Rubezh је интерконтинентална балистичка ракета (ИЦБМ) на чврсто гориво, покретна за путеве, која је тренутно у развоју. Иако је класификован као ИЦБМ према новом Уговору СТАРТ, РС-26 је тестиран са већим носивим теретом на дометима испод 5.500 км.

Развој RS-26 Rubezh започео је 2008. године Московски институт за топло технику. Наводно је заснован на RS-24 Yars ICBM иако је Русија признала да РС-26 има мање степени и мањи домет у поређењу са RS-24 Yars

Прво пробно лансирање RS-26, које се завршило неуспехом, догодило се 28. септембра 2011. на космодрому Плесецк. Пројектил је скренуо са курса и срушио се осам километара од места лансирања.

У мају 2012, други тест је наводно био успешан. Ракета је прешла 5.800 км са једном, бојевом главом. Као резултат овог летачког теста, RS-26 је класификован као ИЦБМ према новом Уговору СТАРТ, који настоји да ограничи и смањи број стратешког наоружања између Сједињених Држава и Русије.

Следећи тест у октобру 2012, пројектил је, прелетео је 2.000 км са већим теретом од полигона Капустин Јар до Сари Шагана (који се налази у јужном Казахстану). Сви тестови су од тада су такође летели на средње удаљености (између 1.000 и 3.000 км). Ово је покренуло питања у вези са поштовањем Русије према ИНФ Уговора, који забрањује распоређивање ракета домета између 500-5.500 километара.

RS-26 Rubezh је мобилна ИЦБМ ракета на чврсто гориво. Процењује се да је дугачка 12 м и пречник 1,8 м. Наводно је базиран на RS-24 Yars ICBM али је и по димензијама сличан СЛБМ Булава-30. Тешка је 36.000 кг и носи бојеву главу од 800 кг. Тренутно је нејасно да ли RS-26 Rubezh носи једну бојеву главу или више МИРВ независно усмерених нуклеарних бојених глава. Русија је тестирала ракету са обе конфигурације носивости 2013. године.

Тактичко технички подаци

Ознака RS-26 Rubezh

Земља порекла: Русија

Алтернативна имена: SS-X-31, Frontier, Avangard, Yars-M, KY-26

Намена: Интерконтинентална балистичка ракета (ИЦБМ) / Балистичка ракета средњег домета (ИРБМ)

Димензије: дужина 12 м, пречник 1,8

Тежина ракете приликом лансирања 36.000 кг

Бојева глава: 800 кг

Нуклеарна: једна или MIRV

Погон: чврсто гориво

Домет: 2000 до 5.500 м

2 коментара на “РУСКА БАЛИСТИЧКА РАКЕТА RS-26 RUBEZH ПОНОВО ЖИВИ: ПРОЈЕКТИЛ СА КОЈИМ ПУТИН ПРЕТИ ЗАПАДУ!

  1. “… у октобру 2012, пројектил је, прелетео је 2.000 км…” а има и ово “…тестови су од тада су такође летели…”?! Да ли је ово вама све у реду? Ништа вам овде не пара уши? Који је ово језик? Шта је ово “је…је” и “су…су” ?! Знате, има нас који још увек имамо слуха. Неки имају чак тзв апсолутни или близу апсолутног слуха. Веровали или не, ово готово да изазива физичку бол онима који имају такав слух. Шта више, ово би требало да смета и потпуно обичним, просечним људима јер не само што је мучно него је већ озбиљно непристојно због учесталог понављања оваквих ствари. Молим вас, у име свих који још увек имају нешто слуха, обратите пажњу на ове ствари и покушајте да их отклоните.

    1. Mislim da je to posledica google translater-a i to na jedan krajnje amaterski način nekompetentnih ili malo priučenih novinara koji se u ovu tematiku ne razumiju. Moglo bi se tu nabrajati još dosta grešaka u prošlim člancima ali sam mislio da samo meni to smeta.

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *