Русија ће укинути мораторијум на распоређивање нуклеарних пројектила средњег и краћег домета, изјавио је руски министар спољних послова Сергеј Лавров. Као разлог Лавров наводи чињеницу да су Сједињене Државе распоредиле такво наоружање у различитим деловима света.
Лавров је навео да је мораторијум на распоређивање ових пројектила “није више практичан” због активности САД, које су, како тврди, игнорисале упозорења Русије и Кине. Ово значи да ће Русија сада вероватно распоредити пројектиле домета од 500 до 5.500 километара, који су били забрањени Споразумом о нуклеарним снагама средњег домета.
Овај потез, који је већ дуго најављиван, значи окончање свих преосталих елемената једног од најзначајнијих споразума о контроли наоружања из времена Хладног рата. Истовремено, расту страхови да највеће светске нуклеарне силе – Русија, Сједињене Државе и Кина – улазе у нову трку у наоружању.
Споразум INF (Споразум у контроли наоружања), потписан 1987. године између Михаила Горбачова и Роналда Регана, био је историјски споразум који је елиминисао читаву категорију нуклеарног наоружања и смањио ризик од сукоба у Европи. Говоримо о системима у којима су Совјети имали невероватан потенцијал. Машине су секле системе на запрепашћење совјетских научника, али, циљ је био виши – светски мир. САД су се повукле из овог споразума 2019. године под администрацијом Доналда Трампа, тврдећи да га Русија крши, што је Кремљ негирао.
Лавров је нагласио да тренутно “не постоје услови” за стратешки дијалог са Вашингтоном, што доводи у питање будућност споразума Нови СТАРТ, последњег значајног споразума о контроли наоружања између две земље, који истиче у фебруару 2026. године.Кина као фактор:
САД и Русија указују на растући арсенал кинеских пројектила средњег домета као додатни разлог за напуштање ограничења. Кина није била потписник INF споразума, што јој је омогућило развој ове врсте оружја без икаквих ограничења.
Сједињене Државе су напустиле INF споразум 2019. године, наводећи као разлог развој руског пројектила 9М729 (SSC-8) “Новатор”. Он према Америкацима, крши ограничења домета. Русија је ове оптужбе одбацила и увела сопствени мораторијум на развој пројектила овог домета, који сада укида.
Закључак:
Овај потез Русије означава даље погоршање глобалне безбедности и крај ере договора који су ублажавали нуклеарне тензије. Без нових дипломатских напора, свет се суочава са растућим ризиком од нуклеарног сукоба и неограничене трке у наоружању. А сад у њему не учествују само два чиниоца.