Članica NATO Rumunija potpisala je u četvrtak sporazum sa Vašingtonom o kupovini 32 aviona F-35, što je trošak bez presedana za susednu Ukrajinu.
Rumunija je poslednja koja je nabavila borbene avione, više od dve i po godine nakon što je Rusija napala Ukrajinu.
Sa procenjenom cenom od 6,5 milijardi dolara koju je odobrio rumunski parlament, to je najskuplja vojna kupovina ove siromašne istočnoevropske zemlje, koja je dobila strateški značaj od ruske invazije na Ukrajinu.
Borbeni avion F-35A, za koji se očekuje da će početi da stiže početkom 2030-ih, “značajno će ojačati” odbrambene sposobnosti Rumunije, rekao je premijer Marsel Čolaku na ceremoniji potpisivanja.
„Nažalost, trenutna geopolitička situacija pokazuje akutnu potrebu za kredibilnim sposobnostima odvraćanja i odbrane, kako na savezničkom, tako i na nacionalnom nivou“, rekao je on.
Odluka Rumunije da kupi borbene avione “značajno će doprineti… našoj kolektivnoj bezbednosti”, rekla je na događaju američka ambasadorka Ketlin Kavalec.
Američki Stejt department saopštio je u septembru da je odobrio prodaju aviona F-35A i prateće opreme.
Posle Nemačke, Poljske i Finske poslednjih godina, Rumunija „postaje dvadeseta članica globalne alijanse F-35“, prema proizvođaču aviona, američkom avio-kosmičkom i odbrambenom gigantu Lockheed Martin.
Više od 1.000 F-35 trenutno je u upotrebi širom sveta, navodi kompanija.
„Stani u red“
Odobrenje omogućava Rumuniji da se „uklopi sa ostatkom sveta“ i da bude „ravnopravna sa drugima“ i predstavlja „takođe način da pokažemo da uzimamo u obzir činjenicu da bi se ovaj rat u Ukrajini mogao preliti preko ukrajinskih granica“ , rekao je za AFP stručnjak za bezbednost Hari Bukur-Marku.
Rumunija je više puta pronalazila ostatke dronova iz borbi u Ukrajini u njenom pograničnom regionu.
Rumunija je prošle godine otvorila centar za obuku F-16 gde su ukrajinski piloti počeli da obučavaju u septembru i ugošćuje više od 5.000 stranih vojnika, što je najveći kontingent bilo gde u jugoistočnom regionu NATO.
Rumunija je krajem septembra potpisala sporazum sa SAD o zajmu od 920 miliona dolara za modernizaciju svojih vojnih sposobnosti.
Rumunija kaže da želi da poveća svoju vojnu potrošnju na 2,5 odsto bruto domaćeg proizvoda (BDP).
Prošle godine, njen vojni budžet je bio 1,6 odsto BDP, prema podacima NATO, ispod smernice alijanse od 2,0 odsto.
Zemlje NATO su povećale svoje izdatke za odbranu u proteklih deset godina, navodi alijansa.Avion F-16 koji koristi rumunsko ratno vazduhoplovstvo počeće da se povlači oko 2034. godine, a završetak oko 2040. godine. Oni su prošle godine počeli da zamenjuju avione Mig-21 Mig-21 LanceR.
U junu, Rumunija je najavila da će poslati raketni sistem Patriot u Ukrajinu, pod uslovom da nastavi pregovore sa SAD i drugim saveznicima o dobijanju sličnog ili ekvivalentnog sistema za zaštitu sopstvenog vazdušnog prostora.