Чланица НАТО Румунија потписала је у четвртак споразум са Вашингтоном о куповини 32 авиона F-35, што је трошак без преседана за суседну Украјину.
Румунија је последња која је набавила борбене авионе, више од две и по године након што је Русија напала Украјину.
Са процењеном ценом од 6,5 милијарди долара коју је одобрио румунски парламент, то је најскупља војна куповина ове сиромашне источноевропске земље, која је добила стратешки значај од руске инвазије на Украјину.
Борбени авион F-35А, за који се очекује да ће почети да стиже почетком 2030-их, “значајно ће ојачати” одбрамбене способности Румуније, рекао је премијер Марсел Чолаку на церемонији потписивања.
„Нажалост, тренутна геополитичка ситуација показује акутну потребу за кредибилним способностима одвраћања и одбране, како на савезничком, тако и на националном нивоу“, рекао је он.
Одлука Румуније да купи борбене авионе “значајно ће допринети… нашој колективној безбедности”, рекла је на догађају америчка амбасадорка Кетлин Кавалец.
Амерички Стејт департмент саопштио је у септембру да је одобрио продају авиона F-35А и пратеће опреме.
После Немачке, Пољске и Финске последњих година, Румунија „постаје двадесета чланица глобалне алијансе F-35“, према произвођачу авиона, америчком авио-космичком и одбрамбеном гиганту Lockheed Martin.
Више од 1.000 F-35 тренутно је у употреби широм света, наводи компанија.
„Стани у ред“
Одобрење омогућава Румунији да се „уклопи са остатком света“ и да буде „равноправна са другима“ и представља „такође начин да покажемо да узимамо у обзир чињеницу да би се овај рат у Украјини могао прелити преко украјинских граница“ , рекао је за AFP стручњак за безбедност Хари Букур-Марку.Румунија је више пута проналазила остатке дронова из борби у Украјини у њеном пограничном региону.
Румунија је прошле године отворила центар за обуку F-16 где су украјински пилоти почели да обучавају у септембру и угошћује више од 5.000 страних војника, што је највећи контингент било где у југоисточном региону НАТО.
Румунија је крајем септембра потписала споразум са САД о зајму од 920 милиона долара за модернизацију својих војних способности.
Румунија каже да жели да повећа своју војну потрошњу на 2,5 одсто бруто домаћег производа (БДП).
Прошле године, њен војни буџет је био 1,6 одсто БДП, према подацима НАТО, испод смернице алијансе од 2,0 одсто.
Земље НАТО су повећале своје издатке за одбрану у протеклих десет година, наводи алијанса.
Авион F-16 који користи румунско ратно ваздухопловство почеће да се повлачи око 2034. године, а завршетак око 2040. године. Они су прошле године почели да замењују авионе Миг-21 Mig-21 LanceR.
У јуну, Румунија је најавила да ће послати ракетни систем Patriot у Украјину, под условом да настави преговоре са САД и другим савезницима о добијању сличног или еквивалентног система за заштиту сопственог ваздушног простора.