Responsible Statecraft: “СКОРИ УЛАЗАК УКРАЈИНЕ У НАТО ЈЕ МАЛО ВЕРОВАТАН, УПРКОС ПЛАНУ ПОБЕДЕ”

Недавно предложени „план победе“ украјинског председника Зеленског требао је да западним лидерима да стратегију како Украјина може да победи Русију и да се брани од Москве која напредује. Док су амерички званичници наводно били „неимпресионирани“ предлогом када га је Зеленски представио администрацији председника Бајдена прошлог месеца, украјински председник је у четвртак први пут јавно изнео детаље о плану на самиту ЕУ у Бриселу. На врху плана Зеленског је безусловни позив за придруживање НАТО.

За нас је важно да смо ојачани, а први корак треба да буде позив“, рекао је Зеленски. План Зеленског такође позива на помоћ Запада за јачање украјинске одбране, укључујући и дозволу Украјини да користи ракете дугог домета које је испоручио Запад дубоко у руску територију. Захтев за коришћење ракета није нов, а Сједињене Државе и Уједињено Краљевство раније су оклевале да дају ову дозволу.

Зеленски такође тражи од ЕУ и САД да заштите природне ресурсе Украјине и позиционирају украјинске трупе у Европи, са циљем да замене присуство неких америчких трупа на континенту, које су тамо од краја Другог светског рата.

Зеленски није понудио много путева ка миру или прекиду ватре и чак је рекао да би план могао да се оствари без руске сарадње. И до сада је наишла на млак пријем од стране западног руководства. „Тренутно нисмо у фази када алијанса говори о краткорочном позиву“, рекла је америчка амбасадорка при НАТО Џулијен Смит, мислећи на формално позивање Украјине да се придружи алијанси. Она је, међутим, додала да ћемо „као и увек наставити разговоре са нашим пријатељима у Украјини како бисмо разговарали са њима о начинима на које могу да наставе да се приближавају овој Алијанси“. Ни генерални секретар НАТО Марк Руте није у потпуности прихватио план, рекавши да би поздравио дан уласка Украјине у алијансу, али то „не значи да овде могу да кажем да подржавам цео план“.

У међувремену, председник Бајден је у четвртак урадио оно што је најављено као „опроштајни пут“ у Берлин како би делимично надокнадио састанак у Рамштајну који је отказан због прошлонедељног урагана на Флориди. Упркос отказивању састанка, Бајден је и даље обећао додатних 425 милиона долара одбрамбене помоћи Кијеву јер се подршка за наставак рата пребацује како међу западним лидерима, тако и међу припадницима украјинске војске и јавности.

Бајденово путовање у Немачку представља последњи покушај да се подржи трансатлантска подршка Украјини“, рекао је Марк Епископос, научни сарадник за Евроазију на Институту Квинси. „Али постоје све индикације да ће европски партнери наставити полако да се губе у одсуству одрживе стратегије, коју је артикулисала и спроводи Бела кућа, за привођење рата крају под најбољим могућим условима за Украјину и Запад”.

Друге ратне вести из Украјине ове недеље:

Скоро 25 одсто земље коју је Украјина заузела у Курској области у Русији је поново повраћено, наводи Newsweek. Пре два месеца Украјина је заузела слабо чувану територију непосредно изнад границе и Путин је обећао да ће је поново преузети.

Reuters преноси да је Зеленски позвао своје западне савезнике да даље санкционишу Северну Кореју након извештаја о директном умешаности Пјонгјанга у рат. Према украјинским обавештајним подацима, Кремљ се спрема да прими 10.000 војника из Северне Кореје, у складу са ранијим извештајима да Северна Кореја помаже Москви, како војницима и саветницима, тако и оружјем.

Руске трупе заузеле су Левадне, у јужном региону Запорожја Украјине. Associated Press преноси да је град поново заузет у понедељак, што доприноси све већем броју градова које је Русија заузела или поново повратила последњих месеци.

Са брифинга Стејт департмента 15. октобра

Портпарол Стејт департмента Метју Милер упитан је за извештаје да севернокорејске трупе помажу Русији у њеном рату против Украјине. Милер је рекао да ако су извештаји тачни, „то би такође указивало на нови ниво очаја Русије, јер наставља да трпи значајне жртве на бојном пољу“.

На питање о тврдњи високог руског званичника да ће се САД суочити са „директним сударом са нуклеарном силом“ ако се америчко оружје употреби дубоко у руску територију, Милер је рекао: „Мислим да је неприкладно да Русија настави да прави такве врсте изјава, као што смо рекли већ неко време.

Са брифинга Стејт департмента 16. октобра

Упитан о плану победе Зеленског, Милер је рекао: „Нећу да улазим у разне детаље осим да кажем да настављамо да сарађујемо са владом Украјине око тог плана“.

Милер је такође рекао да је уверен да ће Француска и Немачка наставити војну подршку Украјини када су га питали о извештајима да ће се оне смањити.

На поновно питање о сарадњи Русије и Северне Кореје, он је рекао да администрација „и даље има велику забринутост због растућег безбедносног односа између Русије и Северне Кореје“.

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *