ПОЈАВИЛИ СЕ САТЕЛИТСКИ СНИМЦИ ФАБРИКЕ “ЈУЖМАШ” ПОСЛЕ ДЕЈСТВА РАКЕТЕ “ОРЕШНИК”! “АМЕРИКАНЕЦ” НАПРАВИО АНАЛИЗУ ШТЕТЕ

Снимци украјинске фабрике “Јужмаш” које је забележио сателит након дејства система “Орешник” су се појавили на интернету. Заправо, један корисник друштвене мреже Икс је откупио сателитске снимке од приватне компаније и израдио своју анализу. И док је већина очекивала пепео и прах, сателитски снимци приказују оштећења кровова и конструкције, али не и оно што се крије испод погона “Јужмаша”, а што је свакако важније.

Корисник друштвене мреже под псеудонимом Американец, анализира ударе “Орешника” рачунајући да је било 6 касета са по шест подмунција. Укупно 36 пројектила. Треба узети у обзир да су ти били “празни пројектили” и сва штета је остварена кинетичком енргијом. Визуелни дојам на прву лопту не оставља нарочити утисак. Ипак, тако је само на први поглед. Погођени погони су неколико спратова високи, у случају фабрике знатно виших него код стамбених зграда. Неки од кратера (настали на објектима, односно, погонима фабрике) су пречника 30 метара. “Американец” примећује да се око кратера налази много земље. Ово имплицира да пројектил продире у или кроз темеље зграде. Ове структуре, изграђене у совјетско време, изузетно су издржљиве, па ако пројектили могу да их пробију и досегну тло (или толико разбију темеље да изгледају као земља), то доказује какава енергија је ударила по тим објектима.

MIRV-ови (вишеструке независно циљане бојеве главе), тако и кинетичке подмуниције су показале изузетну прецизност. Корисник опажа да је размак између њихових удара на местима некада и само 8 метара, а три или више линија удара су равномерно распоређене. За такву силу ове раздаљине су можда чак и мале. Одсуство бар једног, или чак три MIRV-а, збуњује. Или видимо преклапајуће ударе („двоструки удари“ – „double taps“) од више MIRV-ова, или су неки од њих промашили фабрику у потпуности. “Американец” сматра да је могуће да су постојали други циљеви у Дњепропетровску, ван фабрике. Допушта и да су неки од MIRV-ова откaзали и промашили циљ. Ово је у складу са видео-снимцима удара који показују један сет пројектила како пада далеко од осталих.

“АМЕРИКАНЕЦ” ДАЈЕ ОДГОВОР НА ПИТАЊЕ ШТА ЈЕ ЗАПРАВО “ОРЕШНИК”?

“Американец” даје и одговор на питање, шта је заправо „Орешник“? Његов одговор је тројак. Под један, види га као начин да се испоручи разарање еквивалентно удару стратешког бомбардера, али без самог бомбардера. Затим, он Русији омогућава да нанесе штету еквивалентну са 36 бомби од 250 килограма по било ком циљу у радијусу од неколико хиљада километара за мање од 20 минута и додаје (што је и Путин јуче подвукао) – без могућности пресретања! Као трећа опција фигурира употреба “Орешника” за испоручивање уништења као неколико десетина „Искандера“ са једним пројектилом, али са 10 пута веће удаљености.

Једно од отворених питања је колика је штета, ако је уопште било, настала испод земље. „Јужмаш“. Не може се знати какво је стање фабрике испод ових кровова. „Јужмаш“ је чувен по својим подземним радионицама, које су наводно дизајнирали Совјети да издрже нуклеарни удар. Пројектили „Орешника“ изгледају као да имају пробојну моћ, али је неопходан одговор колико дубоко могу да иду. Слушале су се разне гласине. Оне су варирале од армагедонских описа, где је фабрика остала у пепелу, до тврдње украјинске стране да је штета минорна.

“Американец” закључује да је најзначајнија недоумица да ли Русија има капацитет за масовну производњу овог система. Уколико је одговор потврдан, онда се читава стратешка перспектива мења.

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *