POJAVILI SE SATELITSKI SNIMCI FABRIKE “JUŽMAŠ” POSLE DEJSTVA RAKETE “OREŠNIK”! “AMERIKANEC” NAPRAVIO ANALIZU ŠTETE

Snimci ukrajinske fabrike “Južmaš” koje je zabeležio satelit nakon dejstva sistema “Orešnik” su se pojavili na internetu. Zapravo, jedan korisnik društvene mreže Iks je otkupio satelitske snimke od privatne kompanije i izradio svoju analizu. I dok je većina očekivala pepeo i prah, satelitski snimci prikazuju oštećenja krovova i konstrukcije, ali ne i ono što se krije ispod pogona “Južmaša”, a što je svakako važnije.

Korisnik društvene mreže pod pseudonimom Amerikanec, analizira udare “Orešnika” računajući da je bilo 6 kaseta sa po šest podmuncija. Ukupno 36 projektila. Treba uzeti u obzir da su ti bili “prazni projektili” i sva šteta je ostvarena kinetičkom enrgijom. Vizuelni dojam na prvu loptu ne ostavlja naročiti utisak. Ipak, tako je samo na prvi pogled. Pogođeni pogoni su nekoliko spratova visoki, u slučaju fabrike znatno viših nego kod stambenih zgrada. Neki od kratera (nastali na objektima, odnosno, pogonima fabrike) su prečnika 30 metara. “Amerikanec” primećuje da se oko kratera nalazi mnogo zemlje. Ovo implicira da projektil prodire u ili kroz temelje zgrade. Ove strukture, izgrađene u sovjetsko vreme, izuzetno su izdržljive, pa ako projektili mogu da ih probiju i dosegnu tlo (ili toliko razbiju temelje da izgledaju kao zemlja), to dokazuje kakava energija je udarila po tim objektima.

MIRV-ovi (višestruke nezavisno ciljane bojeve glave), tako i kinetičke podmunicije su pokazale izuzetnu preciznost. Korisnik opaža da je razmak između njihovih udara na mestima nekada i samo 8 metara, a tri ili više linija udara su ravnomerno raspoređene. Za takvu silu ove razdaljine su možda čak i male. Odsustvo bar jednog, ili čak tri MIRV-a, zbunjuje. Ili vidimo preklapajuće udare („dvostruki udari“ – „double taps“) od više MIRV-ova, ili su neki od njih promašili fabriku u potpunosti. “Amerikanec” smatra da je moguće da su postojali drugi ciljevi u Dnjepropetrovsku, van fabrike. Dopušta i da su neki od MIRV-ova otkazali i promašili cilj. Ovo je u skladu sa video-snimcima udara koji pokazuju jedan set projektila kako pada daleko od ostalih.

“AMERIKANEC” DAJE ODGOVOR NA PITANJE ŠTA JE ZAPRAVO “OREŠNIK”?

“Amerikanec” daje i odgovor na pitanje, šta je zapravo „Orešnik“? Njegov odgovor je trojak. Pod jedan, vidi ga kao način da se isporuči razaranje ekvivalentno udaru strateškog bombardera, ali bez samog bombardera. Zatim, on Rusiji omogućava da nanese štetu ekvivalentnu sa 36 bombi od 250 kilograma po bilo kom cilju u radijusu od nekoliko hiljada kilometara za manje od 20 minuta i dodaje (što je i Putin juče podvukao) – bez mogućnosti presretanja! Kao treća opcija figurira upotreba “Orešnika” za isporučivanje uništenja kao nekoliko desetina „Iskandera“ sa jednim projektilom, ali sa 10 puta veće udaljenosti.

Jedno od otvorenih pitanja je kolika je šteta, ako je uopšte bilo, nastala ispod zemlje. „Južmaš“. Ne može se znati kakvo je stanje fabrike ispod ovih krovova. „Južmaš“ je čuven po svojim podzemnim radionicama, koje su navodno dizajnirali Sovjeti da izdrže nuklearni udar. Projektili „Orešnika“ izgledaju kao da imaju probojnu moć, ali je neophodan odgovor koliko duboko mogu da idu. Slušale su se razne glasine. One su varirale od armagedonskih opisa, gde je fabrika ostala u pepelu, do tvrdnje ukrajinske strane da je šteta minorna.

“Amerikanec” zaključuje da je najznačajnija nedoumica da li Rusija ima kapacitet za masovnu proizvodnju ovog sistema. Ukoliko je odgovor potvrdan, onda se čitava strateška perspektiva menja.

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *