Vojska Srbije je jedan od država Zapadnog Balkana koja u svom naoružanju ima veliki broj oklopnih vozila točkaša raznih verzija u svojim jednicicama.
U pitanju su vozila koja su nasleđena iz JNA porodica oklopnih vozila BOV M86 i POLO M83, BRDM-2, zatim modifikovanih BOV OT, BOV KIV, iz uvoza BRDM-2MS, BTR-80A, HAMMW i domaće proizvodnje BOVT Lazar 3, Lazar 3M, BOV Miloš M-16.
U brojkama to izgleda ovako: 46 BRDM-2; 30 BRDM-2MS, 20 BOV-KIV, 9 BOV-OT M-21, 39
BOV-VP M-86, 38 Lazar-3, 10 M-20 MRAP, 40+ BOV M-16 Miloš, 48 BOV-1 (M-83), HMMWV 96
BOV-VP M-86
BOV M-86VP danas u okviru snaga bezbednosti nalazi se u Vojsci Srbije i Ministarstvu unutrašnjih poslova.
Sama oznaka VP – vojna policija označava da se ovo vozilo koristi kako za vojno-policijske, tako i policijske zadatke u urbanim i neurbanim područjima. najvažniji zadaci su borba protiv diverzantsko -terorističkih grupa, zaštita lica i objekata i suzbijanje demonstracija, očuvanje javnog reda i mira-
BOV M-86 spada u laki oklopni automobil. Vozilo je u odnosu na ostala oklopna vozila pokretljiviji na putevima i zemljištu. Glavni nedostatak ovog vozila je slabo naoružanje i oklopna zaštita.
Oklopna zaštita je sastavljena od antibalističkih priča koje su međusobno spojene zavarivanjem. Debljina ploča iznosi 8 mm na čelu i 4mm na bokovima, što pruža dobru zaštitut od streljačkog oružja, parčadi granata na većim udaljenostima, ali ne i od protivoklopnog oružja. Konstrukcija vozila je hermetična i oblikovana u vidu plovnog tela. BOV može da savlada vodenu prepreku dubine 1,1 m.
nutrašnjost vozila podeljeno je upravljački, komandno-borbeni i motorni deo.
Komandno-borbeni prostor služi za smeštaj i zaštitut pešadijskog odeljenja i opreme. Zahvata prednji i zadnji deo vozila. U prednjem delu smešteni su vozač i komandir. Pored mesta komandira nalazi se uređaj za osmatranje, sredstva vezei nosač naoružanja. Pored vozača se nalazi uređaj za osmatranje, uređaj za upravljanje, merni inistrumenti, nosači ličnog naoružanja i borbeni komplet mitraljeza. Iznad komandira i vozača se naalzi otovor za osmatranje, provetravanje.
Osnovno naoružanje BOV M-86 je mitraljez M 86 kalibra 7,62 mm ili teški mitraljez kalibra 12,7 mm. Kupola je izrađena od pancirnog lima i pruža nišandžiji zaštitu od streljačkih projektila do visine glave da prednjih strana, dok po boku zaštita ide do sektora od 270 stepeni. Na obe strane postavljeni su bacači dimnih kutija BDK M-79. Bacači imaju elevaciju 45 stepeni. kalibar dimnih kutija je 82 mm. Dimna zavesa formira se na daljini od 150 m od samog vozila, a formira se 10-12 sekundi posle lansiranja.
Vozilo je snabdevebo sa dve prenosne radio stanice RUP-33 koje su smeštene u zadnjem desnom delu vozila.
Vozilo se inače koristi u skladu sa Pravilom borbenog vozila policije. Osnovno pravilo je da vojno ili policijsko odeljenje sadejstvuje u njemu ili van njega u pokretu i sa vatrom. Vozila mogu da sadejstvuju sa drugim vozilima.
BOV 1 POLO M83
Nastao je na osnovu potrebe za postojanjem mobilne verzije za lansiranje protivoklopne rakete 9M14M Maljutka koju je nekadašnja SFRJ licencno proizvodila. Postojanje oklopnog vozila točkaša visoke prohodnosti domaće proizvodnje omogućila je da konstruše ovo vozilo koje je dobilo oznaku POLO M83 (protivoklopno lansirno vozilo) inspirisano na domaćem oklopnom vozilu BOV -1. Po svojoj nameni POLO M83 namenjeno je za lansiranje i poluautomatsko ili ručno vođenje rakete 9M14P1 i VR 9M14M1 na pokretne ciljeve u uslovima vidljivosti na daljinama od 400 do 3000 metara. Sam sistem montiran je na kupolu koja je postavljena na krov vozila. POLO M 83 nalazi se u operativnoj upotrebi od 1986 godine.
Na krovu vozila montirane su dve košare sa po tri lansera za protivoklopne rakete 9M14M Maljutka. Između košara nalazi se mitraljez PKT kalibra 7,62 mm koji je sekundarno naoružanje, zatim četiri bacača dimnih kutija za maskiranje i dva rčuna protivoklopna bacača za jednokaratnu upotrebu M-80 Zolja za borbu protiv bliskih ciljeva na daljinama do 250 m. Borbeni komplet je 6 raketa i 8 unutar vozila, zatim 1.500 metaka kalibra 7,62 mm u tri municijske kutije, 2 rakete “zolja” i 8 dimnih kutija. Posadu POLO M-83 sačinjavaju operater koji je ujedno komandir i vozač.
BRDM-2
U naoružanje Jugoslovenske narodne armije JNA oklopno vozilo BRDM-2 ušlo je odlukom generalštaba od 25.aprila 1968. godine zajedno sa lakim plivajućim tenkom PT-76B. Oba oklopnjaka su raspoređena u izviđačke čete ( vod od 3 vozila) oklopnih pukova i brigada, izviđačkih četa pešadijskih divizija. Sa ovim vozilima bili su opremljene jedinice drugih rodova kopnene vojske i nastavni centri. Izuzetak je bio izviđački bataljon 7. oklopne divizije koji je imao po sedam PT 76B i BRDM-2. JNA je za svoje potrebe od Sovjetskog Saveza vozila BRDM nabavljala do sredine 1980 tih godina prošlog veka.
JNA je prema nepotpunim podacima nabavila od 1967. do 1985. oko 240 vozila tipa BRDM-2. JNA je u svom sastavu imala sve verzije BRDM-2 od izviđakog, komandnog, do verzije za ABHO, protivoklopnu i protivavionsku borbu.
Vozila su aktivno učestovovala u građanskom ratu na tlu Jugoslavije. Koristile su ih osim JNA i sve paravojne formacije, a kasnije i vojske novonastalih republika. Danas ovim vozilima raspolažu samo Oružane snage BiH, Vojske Srbije i Makedonije. Ratove, sankcije i raspad Državne zajednice Srbije i Crne Gore preživelo je ukupno 76 komada u izviđačkoj i verziji za PVO Strela -1.
Oklopno telo BRDM-2 sastavljeno je od zavarenih čeličnih ploča koje štite posadu od municije ispaljenog iz lakog pešadijskog naoružanja. Debljina oklopa na prednjoj strani je 14 mm, a na bokovima i dnu 3 mm. Težina vozila je 7,6 tona, a posada je četvoročlana, koja u vozilo može da ulazi preko krova. Vozilo ima četvorotaktni vodom hlađeni osmocilindrični motor GAZ-41 jačine 103kW. Menjač je mehanički sa 4+1 stepenom prenosa, a kočioni sistem je hidraulični. Ono po čemu je ovo vozilo karakteristično je posedovanje dodatnih točkova koji su smešteni u bokovima trupa, a namenjeni su za savladavanje uspona i rovova.
Najveća brzina vozila na asfaltnom putu je 100 kilometara na čas, krajnji radijus kretanja je 700 km. Pneumatici su dimenzija 13,00×18 sa centralnom regulacijom pritiska. Vozilo ima amfibijska svojstva.
Osnovno naoružanje vozila čini mitraljez KPVT kalibra 14,5mm sa spregnuto ugrađenim mitraljezom PKT kalibra 7,62mm. Inače kupola sa naoružanjem identična je kao na oklopnim vozilima BTR-60 pogona 8×8. Nišandžija ima dnevno/noćnu nišansku spravu PP-61A sa povećanjem do dva puta. Komandir ima dnevno/noćni IC periskop, kao i vozač, koji ima periskop za osmatranje i IC uređaj za noćnu vožnju. Vozilo je opremljeno za ABHO opremom, sistemom za orjentaciju, unutrašnjim hlađenjem, sistemima za unutrašnju komunikaciju, radio uređajem i protivpožarnu zaštitu.
Oklopni transporter BOV OT
Srpskoj javnosti prvi put prikazano je zvanično prikazu tehnički sposobnosti “Granit 2023” na Batajnici, a zatim na Sajmu naoružanja “Partner 2023”. Oklopni transporter BOV OT koji se vodi pod oznakom M 21 nastao je modifikacijom BOV M-86 u FAP Priboj gde su ugrađene nove komponente i dodatni oklop sa čime je klasični BOV M86 VP pretvoren u oklopni transporter koji služi za bezbedan transport pešadije i to do 10 vojnika i to vozač i komandir koji ujedno koristi mitraljez M 02 Kojojt kalibra 7,62 mm i transportuje pešadijsko odeljenje od 8 vojnika pod punom opremom.
Vozilo je bazirano na čeličnoj monokuvarnoj karoseriji sa dvoje bočnih vrata. Gornja konstrukcija je opremljena velikim prednjim neprobojnim staklima i šest zaštićenih otvora za oružje koji daju posadi odličnu vidljivost i mogućnost preciznog otvaranja vatre iz unutrašnjosti vozila.
OT M-21 ima osnovni čelični oklop u kombinaciji sa dodatnim kompozitnim oklopom koji omogućava zaštitu od pešadijske municije velikih kalibara do 12,7 mm (sve strane). Takođe
vozilo je opremljeno protivminskom zaštitom.
BOV OT je okarakterisano kao lako, višenamensko vozilo sa pogonom na sva četiri točka sa visokom pokretljivošću zahvaljujući snažnom dizel motoru CUMMINS ISB 6 7 EU3, automatskom menjaču, CITS, pogon
probušene gume i bruto mase do 15 tona.
Opremljen je stabilizovanom oružanom stanicom RCVS 12,7 mm na daljinsko upravljanje sa dan/noćnom FCS.
Vozilo je opremljeno sistemom noćne vožnje/vizuelizacije kao i FVC (filter ventilacioni klimatski) sistem i napredni sistem za gašenje požara.
Takođe može biti opremljen za različite komandne i borbene misije.
Taktičko tehnički podaci
Težina: 14.500 kg
Maksimalna brzina 110 km/h
Klirens 360 mm
Maksimalni uspon 60 posto
Autonomija vožnje 1.100 km
Balistička zaštita od metaka kalibra 12,7 mm, a prednji deo od kalibra 20 mm
MRAP M-20
Prema opisu MRAP M20 kongiguracije 6h6 namenjen je za bezbedno prevoženje jedinica. Vozilo poseduje visoki nivo protivminske i protivbalističke zaštite. Vozilo za ovu konfiguraciju ima nisku siluetu, što ga svrstava u vrh vozila koja imaju takvo rešenje. Kako se navodi vozilo poseduje pouzdan sistema zavisnog vešanja mostova.
Vozilo ima kako je navedeno u proizvodnim katalozima visoki stepen modularnosti, što mu omogućava da se pruredi za različite namene, ne samo za borbu nego i za prevoz tereta, medicinsku evakuaciju i oružja.
Vozilo na krovu može da nosi različite konfiguracije naoružanja.
Osim osnovnog za MRAP M-20 razvijen je i modularni oklop, koji se koristi u zavisnosti od zahteva koje se pred vozilo postavljaju.
Kada je balistička zaštita u pitanju, vozilo je sa svih strana: spreda, pozadi i na oba boka zaštićeno od pogodaka pancirno -zapaljivog zrna kalibra 14,5 mm ispaljenih iz teškog mitraljeza KPVT nivo zaštite po NATO – STANAG IV. Nivo protivminske zaštite odgovara stepenu zaštite 2a/2b (do 6 kg eksploziva).
OT M20 MRAP
Ovo vozilo predstavljeno je krajem septembra 2023. na Sajmu naoružanja “Parnter 2023” u konfiguraciji oklopnog transportera. Vozilo kao i prethodnik je modularne konstrukcije i omogućava prilagođavanje vozila za različite namene kao i montiranje na oklopni krov različitih nosača, uključujući i one za protivoklopne rakete: Kad je u pitanju balistička zaštita ona je identična kao i kod prethodnika nivo zaštite STANAG IV do kalibra 14,5 mm. Nivo protivminske zaštite odgovara stepenu zaštite 2a/2b (do 6 kg eksploziva).
Taktičko tehnički podaci:
Dimenzije: dužina 8578 mm, širina 2509 mm, visina 2643 mm
Maksimalna brzina: 100 km/h
Maksimalna težina: 19 tona
Broj članova posade 15 (3+12)
Dodatna oprema: vizelizacija, dimne kutije, vitlo BST 22000
Naoružanje: modularna turela za mitraljez kalibra 12,7 mm napred, modularna turela za bacač granata, modularna turela za protivoklopnu raketu tipa fagot, turele za puškomitralje kalibra 7,62 mm.
BOV KIV
BOV KIV M-16 je napredna porodica lakih borbenih oklopnih vozila. To je lagano vozilo sa, nezavisnim pogonom na sva četiri točka visokih performansi, koji ima svestranu
i prilagodljivu platformu.
Komandno-izviđačko vozilo artiljerijskog diviziona ( KIV -AD) namenjeno je za
izviđanje položaja i obezbešenje radio komunikacije komandnata artiljerijskog diviziona sa potčinjenim jedinicama iz mesta i u pokretu. Vozilo je opremljeno Multisenzorsko opto elektronskim sistemom -stacionarni ( žirostabilisani) MOES-S, multisenzorski opto-elektornski sistem-prenosni MOES -P, Daljinski upravljiva borbena stanica ( žirostabilisana sa mitraljezom 7,62mm).
Verzije BOV KIV
BOV KIV M-16 trenutno se nudi u četiri varijante: artiljerijski divizion C2, artiljerijska baterija C2, pešadijski bataljon C2 i vozilo vođe izviđačkog tima.
Vozilo ima osnovni i dodatni oklop sa balističkom zaštitom: prednji bočni nivo
4 STANAG 4569, bočni nivo 3 STANAG 4569. Vozilo ima i protivminsku zaštitu.
Artiljerijski divizion BOV KIV i verzije artiljerijske baterije C2 deluju zajedno
sa komandnim mestom na nivou baterije/bataljona (UPAOS) i obezbeđuju punu metu
osmatranje, korekcija vatre i potpuna kontrola vatre na nivou baterije/bataljona.
BOV KIV pešadijski bataljon C2 je opremljen ugrađenim sistemom veze
omogućavajući šifrovanu razmenu glasa i podataka u realnom vremenu. Vozilo vođe ekipe BOV KIV je napredna inteligencija, nadzor, meta sredstvo za sticanje i izviđanje (ISTAR) opremljeno izviđačkom platformom sa više senzora MIP-3 koja radi danju i noću do dometa od 20 km.
Porodica vozila BOV KIV M-16 se lako prilagođava širokom spektru borbenih dejstava zahvaljujući standardnom kompletu opreme koji se sastoji od:
- RCVS 7,62/40 mm (alternativno 12,7 mm) sa bacačem granata
- Balistička zaštita i zaštita od mina
- C2 kompjuteri i radio aparati (2 × VHF i 1 k HF)
- Automatski sistem za gašenje požara i klima uređaj
- Sistem noćne vožnje sa termalnim i CCD TV kamerama
Pomoćni dizel generator obezbeđuje napajanje električnom energijom za integrisane sisteme sa ugašenim glavnim motorom vozila
VIŠENAMENSKO OKLOPNO VOZILO MILOŠ M-16
Višenamensko oklopno vozilo Miloš M-16, konfiguracije 4×4, naoružano daljinski upravljivom borbenom stanicom kalibra 12,7 mm.
Kompanija „Jugoimport-SDPR“ je na sajmu IDEX-2017 prvi put predstavila višenamensko
oklopno vozilo „ Miloš“ koje je proizvedeno u Velikoj Plani u sklopu fabrike BSS (
Borbeni složeni sistemi). Prema opisu u katalogu SDPR Miloš pripada kategoriji savremenih oklopnih vozila namenjenih obavljanju širakog dijapazona misija i domena delokruga jedinica
policije i oružanih snaga. Osnovni koncept vozila bazira se na samonosećem oklopnom telu, savremenim sklopovima pogona i prenosa snage i nezavisnim sistemom oslanjanja, koji omogućava visok stepen pokretljivosti u svim terenskim i vremenskim uslovima uz maksimalnu borbenu masu od preko 14 tona.
Dizajn vozila „Miloš“ podrazumeva V-oblik platforme i pokretne podne oplate.
Vozilo ima 8 sedišta koja umanjuju efekat eksplozije improvizovanih eksplozivnih
naprava, prema nekim procenama do 6 kg TNT.
Vozilo koristi modularne sklopove poput točkova,čvorišta i diferencijala razvijenih
od strane kompanije Texelis i krutu osovinu u sprezi sa nezavisnom suspenzijom
(dobijenom od kompanije Timoney“) koja mu omogućava visok nivo prohodnosti
po lošem terenu. Upravljački sistem vozila je takođe razvila kompanija „Timoney“.
Kompletan dizajn točkova odradila je kompanija „Tyron“ što će omogućiti vozilu
da čak i u slučaju oštećenja pređe dodatnih 50 km puta.
Taktičko tehnički podaci:
Dimenzija Dužina 5.42 m, širina 2.48 m i visina 2.3 m. Maksimalna
težina 14 tona. U katalogu se navodi da je maksimalna brzina vozila 110 km/h
što su potvrdili i vozači ovog vozila. Maksimalni radijus kretanja Miloša iznosi 600
km, a radijus zaokretanja iznosi 8 m Takođe se navodi da Miloš može da savlada nagib od 60 %, bočni od 30%, vertikalnu prepreku od 0,6m, savladavanje rova od 0,9m . Miloš može da savlada
i vodenu prepreku od 1 m.
Vozilo pokreće dizel motor Cummins ISB 300 od 300KS. Miloš poseduje
automatsku transmisiju Allison 3500SP sa 6 brzina.
Vozilo poseduje STANAG 4569 3 nivo zaštite (Štiti od pancirnog metka 7,62×51
mm sa zrnom od volfram-karbida sa daljine od 30 m pri brzini (zrna) od 930
m/s). Zapremina dela za prevoz vojnika iznosi 9 m3.
Platforma 4×4 ga čini idealnim za različite uloge: komandno vozilo, komandno
vozilo artiljerije, vozilo za lansiranje protivoklopnih raketa, artiljerijsko izviđačko i
osmatračko vozilo sa osmatračkim i komandnim sistemima i sanitetsko.
Za sada Miloš M -16 opremljen je samo daljinski upravljivom borbenom stanicom
DUBS M-15 sa mitraljezom kalibra 12.7 mm. Mada je u ponudi nekoliko opcija sa različitim kupolnim naoružanjem. Vozilo pokreće dizel motor Cummins ISB 300 od 300KS. Miloš poseduje
automatsku transmisiju Allison 3500SP sa 6 brzina.
BRDM-2MS
Modifikacija i unapređenje izviđačkog vozila BRDM-2 razvijena kompaniji Arzmas ali se sklapanje vrši u 61. fabrici za opravku oklopnih vozila „Strelni” kod Sankt Peterburga. Ovu vrstu vozila Rusija više nema u opretivnoj upotrebi iz koje su povučeni pre sedam godina, ali se nude za izvoz ili kao donacija državama koje imaju odlične političke i vojne odnose sa Moskvom.
Prema postojećem opisu vozilo BRDM-2M namenjeni su za izviđanje u svim uslovima na kopnu i prilikom prelaska reka
Prema opisu BRDM-2M je modernizovanu verzija lakog izviđačkog oklopnog vozila BRDM-2. U odnosu na staru verziju BRDM na samoj konstrukciji vozila izvršene su određene promene. Sa oklopnog vozila familije BTR -80 uzeto je oslanjanje. Takođe benzinski motor GAZ-41 zamenjen je dizel motorom GAZ-562 od 175KS, a opciono korisnicima se nudi i dizel motor Štajer D 245-9 od 136 KS.
Vozilo je prema opisu proizvođača potpuno automatizovano i opremljeno kvalitetnom komunikacionom opremom ruske proizvodnje sa kriptozaštiom. Opremu čine radio stanice R-163 Arbalet“ i R-173 „Abzac“. Takođe vozilo ima ugrađen i GPS.
Takođe promene su izvršene i na samo telu vozila. Tako vrata za ulazak i izlazak posade su povećana i nalaze se na desnoj strani. Uklonjeni su bočni točkovi, a na gornjem telu vozila montirani su bacači dimnih kutija.
Kupola je žirostabilisana i omogućava za razliku od starijih verzija gađanje teškim mitraljezom KPVT iz pokreta. Osnovno naoružanje modernizovane verzije BRDM-2M ostao je teški mitraljez KPVT kalibra 14,5 mm koji je stabilisan i integrisan u sastav kupole BPU-1. Elevacija topa je povećana na +60. Spregnuti mitraljez kalibra 7,62 mm je ostao nepromenjen osim što je i upravljanje s njim automatizovano.
BRDM-2M ima ugrađen sistem za upravljanje vatrom. Osnovu njega čini stabilizacija naoružanja i nišanskih sprava prilikom gađanja i automatsko praćenje ose naoružanja sa osom nišanske sprave. Mogućnost blokiranja elektro-prekidača kada se naoružanje nalazi u položaju nebezbednom za otvaranje vatre.
Nišanske sprave na BRDM-2M je trokanalna i njome upravlja komandir. Ona omogućava detekciju cilja na daljini od 5 kilometara danju i 3,5 km noću, a raspoznavanje cilja po danju do 2,7 km i noću do 1,5 km. Sprava nišandžije spregnuta je sa mitraljezima KPVZ kalibra 14,5 i PKT kalibra 7,62 mm
Modernizovana verzija BRDM-2M dobila je dodatnu balističku zaštitu, koja se sastoji od 20 ploča debljine 6 mm što omogućava zaštitu vozila od klaibra 7,62 mm i 12,7 mm sa svih strana. Prednja strana vozila takođe ima montirane balističke ploče i omogućava zaštitu posade od kalibra 14,5 mm na udaljenosti 300 metara od vozila
TEHNIČKI PODACI ZA MODERNIZOVANI BRDM-2M
Broj članova posade 5 komandir, vozač, nišandžija i dva izviđača
Borbena masa 6.000 kg
Dimenzije vozila: dužina/širina/ visina 6,20m/2,43/2,58m
Motor sa turbo kompresorom 150KS
Maksimalna brzina na asfaltu 96-100 km/h
Maksimalna brzina po zemljanom putu 40-50 km/h
Brzina plovljenja 5km/h
Radijus kretanja 1.500 km
Zapremina rezervoara 320 l
MOGUĆNOST SAVLAĐIVANJA PREPREKA
Vertikalni nagib 30 stepeni
Bočni nagib 25 stepeni
UGAO PRILAZA
Sa prednje strane 43 stepena
Sa zadnje strane 33 stepena
LAKO OKLOPNO VOZILO HAMVI
U Vojsku Srbije stigla su prva vozila 2012 iz američkih viškova. Godine 2023 isporučeno je 66 od ukupno 118 novonaručenih oklopnih vozila. U sastavu Vojske Srbije biće 158 ovih lakih oklopnih vozila.
Priča o Hamviju počela je 1979, kada je Kopnena vojska SAD najavila konkurs za novo vojno vozilo. Prvi Hamvi napravljen je 1980-te, koji je testiran 1980 u pustinji Nevade. Vozilo je imenovano: “High Mobility Multipurose Wheeld Vehicle” HMMWV ( Hamvi).
Kompanije AM General, Chrysler Defense i Teledyne su 1979 pokazale interesovanje za proizvodnje. Prototipi su dostavljeni KOV SAD na testiranje, a onda vraćeni na doradu. Cilj projekt Hamvi bio je zamena cele flote lakih terenskih vozila u sastavu kopmene vojske SAD. Dana 22. marta 1983. kopnena vojska SAD naručila je 55.000 vozila u vrednosti 1,2 milijarde dolara. Sva vaozila su bila izrađena do 1989. godine i to čak u 15 verzija. Svoju slavu vozilo je prvo steklo u intervenciji “Žestoki bes” invazija na Panamu 1989. godine, a svetsku slavu u Pustinjskoj oluji posle čega je vozilo proslavljeno, da je počela njegova civilna proizvodnja. Proizvodnja se nije zaustavilo na 55.000 primeraka vozila, pa je naručeno još 33.000 primeraka.
Karoserija vozila izrađena je od legure aluminijuma, koja je pričvršćena na čelične nosače okvira šasije. Podvozje je izrađeno od kompozitnih materijala sa staklenim vlaknima. Karoserija je izrađena od aluminijuma 6061T6. vozilo pokreće osmocilindrični, 6,5 litarski dizel motor, jačine 120kW.
Na Sajmu naoružanja “Partner 2023” prikazane su tri verzije ovogo lakog oklopnog vozila. Dva kao lovca tenkova sa protioklopnim raketama “Kornet- E” i “Fagot” i u jednoj izviđačkoj verziji sa daljinski upravljivom borbenom stanicom “DUBS” kalibra 12,7 mm i osmatračkom stanicom.
Projekat je razvio vojnotehnički institut i kako je navedeno vozilo je namenjeno za prevoz i lansiranje protivoklopne rakete “Kornet EM ili Fagot, kao primarnog naoružanja, a na samo vozilo moguće je postaviti i mitraljez PKT kalibra 7,62 mm kao sekundarno naoružanje.
Platforma za lanisranje protivoklopne rakete je obrtna i pokriva zonu 360 stepeni oko samog vozila.
Po prvi put inače izvršena je integracija na lako oklopno vozilo. PROS malog dometa gađao je ciljeve na daljinama do 2.000 m, a PORS velikog dometa gađao je ciljeve na daljinama do 4.600 m .
Posadu u jednom vozilu čine četiri vojnika . Inače borbeni komplet u svakom vozilu iznosi 4 rakete. Vreme prelaska iz marševskog u borbeni položaj iznosi 5 minuta. U zadnjem delu Hamvija koji je lako oklopljen nalazi se poseban prostor za smeštaj hermenitički zatvorenog kontejnera sa raketom “Kornet” i to tri komamada, ako je jedna postavljena na lanser.
Protivoklopne rakete Kornet-E
Kornet E 9M133
Kornet E 9M133 je znatno veći i teži od ranih verzija ovog protivoklopnog sistema, ali ima i bolje borbene mogućnosti.
Minimalni domet je 5.000, a maksimalni 8.000 m. Ovaj ruski protivoklopni sistem se često upoređuje sa američkim PO sistemom TOW.
Najveća razlika je u načinu navođenja projektila na cilj. Američki sistem koristi žicu (SACLOS), ruski se oslanja na laserski snop koji vodi projektil. Proizvođač (KBP) tvrdi da ovaj način vođenja ima odličnu otpornost na ometanje s obzirom na to da je sam laserski skriven iza projektila tokom njegova leta prema cilju.
Kornet E ima tandem kumulativnu bojnu glavu kalibra 120 mm i mase 10 kilograma, što je dovoljno da probije 1.200 mm čeličnog oklopa zaštićenog eksplozivnim reaktivnim oklopom (ERA).
Kornet E nije pogodan za upotrebu u pešadiji.
Naime, ukupna masa tronošca, sistema za nišanjenje i navođenje projektila, i projektila u lansirnom kontejneru je 60 kilograma.
Zbog toga korisnici radije upotrebljavaju Kornet E na lakim terenskim vozilima ili na kupolama borbenih vozila, otuda i montiranje lansera na krov lakog oklopnog vozila Hamvi.
Izviđački Hamvi
Lako oklopno vozilo Hamvi osim u transportnoj i protivoklopnoj verziji uvedeno je i kao lako izviđačko vozilo. Takođe se radi o projektu Vojnotehničkog inctituta i za razliku od protivoklopne verzije ima ugrađenu daljinski upravljivu borbenu stanicu DUBS sa kalibrom 12,7 mm.
Vozilo kao opciju ima i mogućnost ugradnje “Multisenzorske izviđačke platofrme” koja se nalazi na teleskopskom stubu koji se podiže iz vozila sa zadnje strane.
Broj čanova posade izviđačke verzije Hamvija je isto kao i kod protivoklopne četiri člana.
Vozilo je opremljeno radio vezom VF i VVF. Vreme prevođenja iz mapševskog u borbeni položaj je 5 minuta.
Tehničke karakteristike multisenzorske platforme, kao opciono može da se ugradi zajedno sa teleskopskim stubom na zadnjoj strani vozila.
Od elektrooptičkih senzora u Hamvi je ugrađena je hlađena termovizijska kamera TMV, televizijska kamera povećane osetljivosti i laserski daljinomer.
Domet hlađene termovizijske kamere je 2,4 m, dnevne 13 km, dok laserskog daljinomera 20 km. Visina izvučenog antenskog stuba je 4 m.
Lazar 3
Lazar 3 je zapravo oklopno borbeno vozilo točkaš ( OBVT) nastalo modifikacijom i unapređenjem verzije “Lazar 2″ formule pogona 8×8. OBVT “ Lazar 3″ pripada kategoriji višenamenskih oklopnih vozila MRAV (Multi Purpose Armored Vehicile).
Lazar 3 naoružanje
Je daljinski upravljiva borbena stanica sa mitraljezom 12,7 x 108 Zastava M 87 (sistem NSV model 07 za turelnu ugradnju) i uprošćenim sistemom za upravljanje vatrom SUV. Namenjen je za gađanje ciljeva na zemlji kao što su laka oklopna vozila, transportna vozila, komandna mesta i živa sila neprijatelja na daljinama do 2.000 metara i ciljeva u vazduhu (niskoletećih) podzvučne brzine na daljinama do 1.500 metara. Polje dejstva DUBS M 15 ostvaruje kružno po pravcu 360 stepeni, a po elevaciji od -7 do +60 stepeni. Osnovni način upravljanja i gađanja jer daljinski preko komandnog bloka i džojstika, a pomoćni način upravljanja je ručno. DUBS M -15 je težine 310 kb bez borbenog kompleta, a sa njim 340 kg.
Prvo je nastala verzija Lazar 3 sa DUBS-om 30/2 kalibra 30 mm. Upitanju je dvocevni top kalibra 30h210 mm. Lazar 3 sa ovom kupolom ima optoelektornski SUV sa termovizijskom kamerom, TV kamerom i laserskim daljinomerom. Ovaj top namenjen je prvenstveno za gađanje ciljeva na zemlji i na vodi na daljinama do 2.000 m. Pokretanje topa je električno. Polje dejstva po pravcu je 360 stepeni po visini elevacije od -7 do +50 stepeni. Kalibar topa je 30 mm, koji se puni preko automatskog punjača. Broj granata u punjaču je 220 i to po 110 u svakom. Početna brzina zrna je 1.000 metara u sekundi.
Lazar 3M
Lazar 3M modifikovan je u odnosu na prethodnu verziju Lazara značajno, približivši srpsko borbeno vozilo pešadije nekim zapadnim konkurentima na primer nemačko-holandskom Bokseru. Sa bokova u odnosu na Lazar-3 sklonjene su puškarnice i stakla, postavljena je nova zaštita. Vozilo ima novo vešanje, novu unutrašnju ergonomiju i top kalibra 30 mm. Po prvi put saopšteno je i da cena jednog ovakvog vozila iznosi 1,2 miliona dolara. Kupola je glavni oružani sistem.Lazar 3M pešadijsko borbeno vozilo opremljeno je besposadnom kupolom 30mm 32V01. Namenjena je za dejstvovanje po neprijateljskoj živoj sili, vatrenim sredstvima i neoklopljenoj/lako oklopljenoj opremi; izviđanje i prepoznavanje ciljeva, osmatranje okoline.
Glavno naoružanje Lazara 3 je automatski top 2A42 kalibra 30 mm. Na kupoli osim topa postoji i spregnut mitraljez kalibra 7,62 mm.
Maksimalni domet topa 2A42 je 4 km, a mitraljeza 1,5 km.
Top dejstvuje pod uglovima po elevaciji od -10 do +60 i po pravcu kružno 360 stepeni.
Pogon
Lazara 3 pokreće savremeni dizel –moto Cummins ISM 500 jačine 500 ks. Masa motora iznosi 1000 kg. U pitanju je četvortaktni, šestocilndrični motor zapremine 11 litara, sa turboprehranjivačem rashlađenog vazduha, dirketnim ubrizgavanjem goriva sa elektornskom kontrolom pumpe. Automatska transmisija sa menjačem Allison 4500 ima 6+1 stepen prenosa sa čime se olakšava ekonomisanje vučnom snagom.
BTR-80
Na Sajmu naoružanja Partner 2023. već tada se govorilo da će Srbija od Mađarske kupiti oklopna BTR-80, odnosno borbena vozila pešadije.
Priča o tome da će Srbija dobiti BTR-80A koji će postati višak u Mađarskoj vojsci kada borbena vozila pešadije Linuks počnu da izlaze iz Mađarskog pogona Rajanmetal počela je na Sajmu naoružanja “Partner 2023” na Beogradskom sajmu. Informacije koje se pojavljuju navode da je na kompozciji bilo 50 BTR-80A a toj cifri priključiće se u julu mesecu navodno jo 16 s tim da će brojka BTR 80A u Vojsci Srbije biti ukupno 66 komada od čega 30 operativno dok ostali će biti iskrišteni za rezervne delove.
Navodno plan je kako se spominje da 30 remontovanih i modernizovanih BTR-80A bude raspoređeno u izviđačkom oklopnom bataljonu u Nišu, kao i dopuna pešadijskoj jedini u jednom gradu u zapadnoj Srbiji na granici sa BIH. Ovo poslednje je samo pretpostavka s tim da možda u konačnoj fazi bude 60 operativnih a ostatak od 16 iskorišteno za rezervne delove. Istina je kako se u srpskim medijam navodi da bi zatim iformacija izviđački oklopni bataljon porasla na brigadu. Jedan bataljon sa 30 BRDM-2MS i jedan bataljon sa 30 BTR-80A formacijski bi jedinicu povećao na rang brigade.
Inače Vojska Srbije je počela da napušta bataljonsko-brigadnu formaciju i ponovo bi trebalo da formira veće formacije.
Inače prva informacija koja se pojavila bila je da je Srbija nabavila 26 vozila, međutim brojka je znatno veća. U poređenju sa ranom serijom, vozilo je dobilo top od 30 mm i čvrstu oklopnu zaštitu. Mađarima u praksi nije mnogo smetalo to što su vozila imala slabu noćnu optiku, komunikacioni sistem. Vozilo je brzo usvojeno i korišćeno u brojnim mirovnim misijama.
BOV OT nije 9 komada već 18+,na Granitu prošle godine je bilo 10 komada a negde krajem avgusta je tadašnji ministar Vučević bio u Nikincima na prijemu još 8 komada
Novo vozilo Zastava Hajduk
https://www.mycity-military.com/slika.php?slika=484210_143297471_IMG_20240628_120752.jpg