НАТО-ова одбрана од балистичких ракета омогућава откривање ракетног напада и користи радарске податке за вођење пресретача да уништи офанзивну балистичку ракету противник
Северноаталнска алијанса свечано је саопштила да је у Поњској отворена још један америчка база која је намењена антибалистичкој одбрани. Иначе САД у Пољској у оквиру система противбалистичке одбране база је сада оперативна постала. САД још у Румунији у бази Девеселу имају такође базу која је важан елемент противбалистичке одбране.
Како је саопштено ова база лоцирана је у Реџикову у Пољској.
„Ово је важан корак за трансатлантску безбедност и способност НАТО-а да се брани од растуће претње балистичких пројектила“, рекао је генерални секретар НАТО-а Јенс Столтенберг. „Балистичке ракете су биле широко коришћене у сукобима у Украјини и на Блиском истоку. Као одбрамбени савез не можемо занемарити ту претњу. Противракетна одбрана је суштински елемент за НАТО-ов кључни задатак колективне одбране“, додао је Столтенберг.
НАТО-ова одбрана од балистичких ракета омогућава откривање ракетног напада и користи радарске податке за вођење пресретача да уништи офанзивну балистичку ракету противника. Противракетна одбрамбена локација у Пољској може да се брани од балистичких пројектила кратког до средњег домета. Аегис Асхоре је кључна компонента НАТО-ове одбране од балистичких ракета „Унапријеђена оперативна способност“ коју су прогласили шефови савезничких држава и влада на самиту у Вашингтону.
Иначе радарска станица Реџиково налази се на 250 км од руске екскалве Калињинграда. Настала је на основу иницијатвие бившег америчког предсеника Барака Обаме 2009 како би се Запад како је наводио заштито од иранских и северно корејских балистичких ракета иако се знало да ни Техеран, али ни Пјонгјанг не поседују ракете тако великог домета већег од 3.000 км.
База у Реџикову је изграђен да би се супротставио претњи од балистичких пројектила кратког и средњег домета, посебно са Блиског истока. Али пројекат базе коју су изградиле САД у Пољској Русија је третира као озбиљну претњу својој безбедности.
База Реџиково, за коју су планови први пут објављени 2009. године, требало је да укључи 24 ракете СМ-3, као и противваздушне системе. Сличан амерички објекат – званично назван Аегис Асхоре – већ је у функцији у Румунији.