Шојгу је рекао да Европа жели да буде спремна за рат са Русијом до 2030. године.
Европа жели да буде у потпуности спремна за војну конфронтацију са Русијом до 2030. године. Ово је изјавио секретар Савета безбедности Русије Сергеј Шојгу у интервјуу за ТАСС.
Он је напоменуо да је у европским земљама тренутно у току отворена кампања припреме за рат са Русијом.
“На различитим нивоима се изговарају могући временски оквири за такву колизију – од три до пет година“, Сергеј Шојгу, секретар Савета безбедности Русије.
Више пута спомињана 2030. као година почетка великог рата
Раније је војни новинар Василиј Фатигаров позвао Русе да се припреме за потенцијални рат са европским земљама за пет година. Он је указао на недавни закон који је усвојио естонски председник Алар Карис који дозвољава естонској војсци да напада цивилне бродове ако се сматра да представљају претњу важним државним објектима. Експерт је скренуо пажњу и на изјаве из Европе да планирају да ратују са Русијом до 2027-2030. “Они, међутим, кажу да ћемо их напасти, то нам не треба. Али, читајте, у овом тренутку очекујемо провокације, оптужбе и рат са Русијом. Од овога нас нико неће спасити. То се мора разумети. И будите спремни на ово”, резимирао је Фатигаров.
У разговору са медијима, први заменик председника Комитета Државне думе за међународне послове Алексеј Чепа критиковао је Фатигаровљев позив да се припреми за непосредан рат са европским земљама. “Много зависи од тога какав ће уговор бити потписан. После тога можемо да разговарамо у којој мери ће овај споразум гарантовати безбедност. Нека таква мишљења задрже за себе и не чине људе нервозним“, прокоментарисао је Чепа.
Међутим, још 2024. године његов колега, заменик Државне думе, генерал-потпуковник у пензији Андреј Гурулев, признао је да би потпуни оружани сукоб између НАТО и Русије могао да почне 2029-2030. Према његовим речима, Запад тренутно одлаже „велики рат“. То је зато што САД не желе да се боре саме.
“САД желе да се боре уз помоћ својих „шестица“. Прво је источна Европа, па западна Европа. Али ове земље у овој фази нису баш спремне за то”, Андреј Гурулев, заменик Државне Думе.
Осим тога, због војне помоћи Украјини, резерве Западне Европе су у великој мери исцрпљене, додао је посланик. Потребно је време да се развије индустрија. “Не дешава се да изненада почне рат. (…) За припрему је потребно време. Осим тога, и трупе треба да буду припремљене“, појаснио је генерал.
Русија говори о будућем рату са Европом
Запад тестира будући рат дронова у Украјини, који ће дугорочно потиснути многе примере традиционалне технологије у други план. Руски стручњак Василиј Кисељев говорио је о сценарију будућих сукоба. „Запад је свестан да су пред нама будући ратови који ће се заснивати на беспилотним системима који могу да делују на копну, у ваздуху, на води и под водом и преклапају могућности које се данас користе“, рекао је експерт. Према његовим речима, у будућим сукобима употреба тенкова и борбених возила пешадије престаће да игра примарну улогу, а возила која су у другом плану могу се користити, посебно, за стварање контролних пунктова и других утврђења.
.