Да ли је америчка војска управо лансирала хиперсонично оружје са рта Канаверал?

Тајно лансирање са рта Канаверал открило је да САД убрзано развијају оружје које би могло заобићи кинеске A2/AD одбрамбене мреже и омогућити дубинске ударе у евентуалном сукобу.

У јутарњим часовима 25. априла, са тајних лансирних рампи у Флориди, америчка војска је без најаве извела тестирање новог пројектила. Иако званичници Пентагона нису потврдили о којој ракети се ради, бројни аналитичари верују да је у питању Dark Eagle — хиперсонично оружје дизајнирано да пробије противничке одбрамбене системе и изведе дубинске ударе на стратешке циљеве. Брзином од пет махова и способношћу да делује ван домета кинеске A2/AD мреже, Dark Eagle представља кључни елемент нове стратегије одвраћања у Индијско-пацифичком региону.

Америка касни у трци за хиперсоничним оружјем

Ако је то тачно, тест је дошао у последњи час. Непријатељи САД — пре свега Русија и Кина — већ су развили сопствена, технолошки напредна хиперсонична оружја. Русија је светски лидер у практичној примени хиперсоничне технологије и поседује више типова таквих ракета. Кина није далеко иза, са најнапреднијим аеротунелом на свету за тестирање хиперсоничних летелица. Чак се и за Иран и Северну Кореју верује да у свом арсеналу имају примитивне верзије хиперсоничног оружја.

Сједињене Државе су, међутим, значајно заостале. Ипак, Пентагон полако надокнађује заостатак. Пројекат Dark Eagle представља кључни корак ка стицању сопствених способности које би могле да парирају оружју конкурената.

Шта знамо о ракети Dark Eagle

Рик Нил из Florida Today, који је први објавио вест о лансирању у петак ујутру, нагађа да је реч управо о тестирању Dark Eagle пројекта. Иако Пентагон није ни потврдио ни демантовао те тврдње, постоји образац који указује да се ради о том систему.

У децембру прошле године, копнена и морнарица САД успешно су тестирале систем Long-Range Hypersonic Weapon са комплекса 46 у оквиру исте базе, такође без претходне најаве.

Систем Dark Eagle је дизајниран тако да се распоређује тик иза хоризонта — ван домета непријатељске ПВО. Његова намена је да продре у дубину противничке територије и уништи стратешке циљеве које конвенционално оружје не може погодити због раста система попут anti-access/area-denial (A2/AD). Верује се да ракете Dark Eagle лете пет пута брже од звука, што пресретање чини изузетно тешким.

Стратези сматрају да ће распоређивање овог оружја бити од кључног значаја у потенцијалном сукобу са Кином, која поседује најразвијенију A2/AD мрежу у Индо-Пацифику. Тај систем је дизајниран да обесмисли класичне облике америчке пројекције силе у случају кризе. Кинески A2/AD системи могли би да држе америчке носаче авиона ван домета, јер би у супротном били изложени масовним нападима ракетних ројева.

Кина такође може да нанесе значајну штету америчким ваздушним базама у региону. Са Dark Eagle системима постављеним ван домета кинеске одбране, САД могу извести други удар на добро брањене кинеске инсталације.

Тако ће Сједињене Државе моћи да употребе ново хиперсонично оружје у стварној борби, чак и ако будуће кинеске мере у потпуности неутралишу остале облике америчке војне моћи.

Да ли Dark Eagle стиже прекасно?

Питање сада гласи: када ће систем бити спреман за распоређивање и може ли се производити у већим количинама у наредних годину или две? Јер, ако су процене стручњака тачне, баш у том периоду се очекује да би Кина могла да предузме одлучан потез у вези са Тајваном.

Судећи по стању америчке војне индустрије, реално је закључити да САД неће бити у стању да убрзано произведу довољан број ових система.

С друге стране, чињеница да војска убрзано тестира Dark Eagle можда указује на то да Пентагон схвата колико је систем важан — и да је спреман да учини све како би он што пре ушао у употребу.

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *