Primetili smo podizanje albanskih „bajraktara“ iz Đakovice 5. i 20. juna, do visine 5.800 metara, s namerom izviđanja pozicija Vojske Srbije
Predsednik Republike Aleksandar Vučić, zajedno sa predsednikom Vlade Milošem Vučevićem i ministrom odbrane Bratislavom Gašićem, prisustvovao je sednici proširenog Kolegijuma načelnika Generalštaba, u kasarni „Banjica 2“ u Beogradu.
Na sednici proširenog Kolegijuma, kojom je rukovodio načelnik Generalštaba general Milan Mojsilović, analizirana je aktuelna bezbednosna situacija u zemlji i okruženju, a razgovarano je i o ključnim zadacima Vojske Srbije i daljem unapređenju operativnih sposobnosti.
Predsednik Vučić, obraćajući se posle sednice, istakao je da je danas analizirano šta je neophodno ispraviti u dosadašnjem radu, kakve su bezbednosne pretnje i kakva je situacija u regionu te dodao da se u skladu s tim donose određene odluke.
– Oprema i naoružanje Vojske Srbije se modernizuju i uvećavaju, kao i ubojna sredstva. Nismo zadovoljni popunom ljudstva, naročito na severu Srbije. Imamo mnogo izazova, velike snage su okupljene u regionu iz različitih razloga, od značajnih snaga susednih zemalja do ogromnog broja NATO pripadnika na Kosovu i Metohiji. Mi računamo na dobru saradnju sa snagama KFOR i NATO trupama i verujemo da će doprinositi stabilizaciji prilika na Kosovu i Metohiji – rekao je predsednik Vučić i istakao da je Evropska unija opredelila strategijske rezerve u okviru misije u Bosni i Hercegovini, raspoređene na teritorijama Rumunije, Mađarske i Bugarske te izrazio uverenje da one ni na koji način neće biti upotrebljavane protiv srpskog naroda i Srbije.
Prema rečima predsednika Vučića, u okruženju su primećena pojačana dejstva vazduhoplova, sa posadama i bez, sa namerama izviđanja prema Srbiji, ali bez prelaženja naših granica.
– Primetili smo podizanje albanskih „bajraktara“ iz Đakovice 5. i 20. juna, do visine 5.800 metara, s namerom izviđanja pozicija Vojske Srbije. Takođe, švedsko-nemački avioni rade takozvane lidar snimke, ne s teritorije pod kontrolom Vojske Srbije, već s drugih koje nisu pod njenom efektivnom kontrolom. Rade veoma precizne snimke, zbog prisustva bezbednosnih i vojnih snaga Srbije na teritoriji Centralne Srbije – naglasio je predsednik Republike.
On je poručio da mora više i bolje da se radi i da se šalje jasnija poruka odvraćanja svakog potencijalnog agresora na našu zemlju.Predsednik Republike i vrhovni komandant Vojske Srbije Aleksandar Vučić, zajedno sa predsednikom Vlade Milošem Vučevićem i ministrom odbrane Bratislavom Gašićem, prisustvovao je danas sednici proširenog Kolegijuma načelnika Generalštaba, u kasarni „Banjica 2“ u Beogradu. 🇷🇸… pic.twitter.com/WDb8z1e5F8
— MO i VS (@mo_i_vs) July 3, 2024
Albanija
Ova članica NATO pakta takođe nije imala dronove u svom naoružanju ni za izviđače ni za borbene zadatke . Od 2021. godine Albanska armija koristi 6američkih izviđačkih bespilotnih letelica RQ-20 Puma. Albanska armija takođe ima ambiciozne planove da kupi čak 9 bespilotnih letelica Bajraktar. Od 2021 bio je potpisan ugovor o nabavci tri za izviđačke zatatke, zatim je 2022 povećan broj na 6, odnosno ukupno devet bespilotnih letelica Bajraktar od kojih će troje biti naoružano. Albanija je prva tri primerka bespilotnih letelica tipa Barjaktar TB 2 dobila 1. marta koji su stigli sa pratećom opremom za operacije i kontrolu. Barjakteri su smešteni u vazduhoplovnoj bazi Kučova koja je postala taktička baza NATO pakta.
Takozvano Kosovo
Među korisnicima bespilotnih letelica našlo se od sredine jula meseca i takozvano Kosovo . Turska je samozvanoj administraciji u Prištini isporučilo 5 bespilotnih letelica koje se već koriste u izviđačkim misijama.
Zanimljivo kako drže ruke ovi ljudi u pozadini predsednika…
Trebali ste ih oboriti da drugi put paze šta rade.