АМЕРИКАНЦИ СЕ ЗАБРИНУЛИ ДА ЈЕ ПУТИН ЈЕМЕНСКИМ ХУТИМА ПОСАЛО ПРОТИВБРОДСКЕ РАКЕТЕ П-800 ОНИКС!

„Нема апсолутно никаквих индикација да Хути имају приступ хиперсоничном оружју.“

Ако је постојала формација која толико задаје главобољу Американцима и Израелцима, о Данцима да и неговорим плус да су паралисали половину светске трговине и бродског саобраћаја који пловим Црвеним морем сви би једногласно рекли да су то јеменски Хути.

Свима је познато да јеменски Хути располажу импозантним ракетним арсеналом крстарећих, тактичких балистичких и противбродских ракета. У том смислу једина формација која је боље наоружана је свакако Хезболах.

Било како било јеменски Хути су захваљујући Ирану добили ракетни арсенал са којим задају опасну главобољу САД, Великој Британији и Израелу.

Међутим, сада стиже нова информација и то од Newsweek -а који наводи у свом најновијем броју да руски председник Владимир Путин разматра снабдевање јеменског Хути покрета противбродских балистичких крстарећих ракета Middle East Eye (MEE), који се гле чуда позива на старог доброг неименованог високог америчког званичника.

Као главни разлог наводи се тај што је тај наводни потез Москеве окрактерисан као тежња Кремља да придобије нове савезнике у антизападном табору после инвазије на Украјину фебруара 2022.

Још када је покренут рат у Гази после напада Хамаса 7.октобра 2023. јеменски Хути су у знак солидарности са Хамасом и становништвом газе почели да ракетама нападају комерцијалне бродове који плове Црвеним морем из Индијског океана у Средоземно и обратно.

Newsweek наводи да јеменски Хути не нападају кинеске и руске трговачке бродове који несметано плове Црвеним морем, а у марту 2024 члан политичког бироа Хута Али ал-Кахум рекао да постоји „стална сарадња и развој односа између Јемена, Русије, Кине и држава БРИКС-а, као и размена знања и искустава у различитим областима“.

Према новинарима овог недељника то је крунски доказ да је сарадња јеменских Хута и Русије могућа .

Из тога следи и логичан закључак овог медија да јеменски Хути поседују суперсоничне противбродксе крстареће ракете П-800 Оникс или Јакхонт које су набављене преко Сирије и Хезболаха. Чак се и једна тврдња јемеснких Хута да су почели да производе домаћу хиперсоничну ракету као и да су тестирали успешно ракету која лети 8 маха а при томе су приказал тактичку балистичку ракету Зезал

САД су одбациле извештај. „Видите, што се тиче хиперсоничне ствари, ти извештаји су нетачни“, рекао је портпарол Савета за националну безбедност Џон Кирби новинарима на брифингу.

„Нема апсолутно никаквих индикација да Хути имају приступ хиперсоничном оружју.“

Вилијам Ашер, бивши виши аналитичар за Блиски исток у ЦИА, рекао је за МЕЕ да би ескалација сукоба између Израела и Хезболаха у рат пуног размера „вероватно продубила војну сарадњу између Ирана и Русије у циљу јачања одбрамбених капацитета Хезболаха“.

„Постоје индиције да Русија већ разматра како би могла да помогне Хутима“, рекао је Ашер.

Међу онима који желе да одврате такав потез је саудијски престолонаследник Мохамед бин Салман, известио је МЕЕ, који је у децембру разговарао са Путином и наводно говорио против идеје о слању нових пројектила Хутима.

Иако сви причају о новим пројектилима те пројектиле није нико видео. Али се стигло разматрање и теоретисање “аналитичара из нашег сокака” да је Путин већ доставио те ракете, иако би јеменски Хути били ти први који би јавно показали да поседују противбродске крстареће ракете П-800 Оникс.

П-800 Оникс по NATO номеклатури SS-N-26 Strobile као извозна верзија позната и као Яхонт, Brahmos свој звездани тренутак доживео је у рату у Украјини у првих неколико месеци рата.

Када би неко упитао каква је то ракета П-800 Оникс укратко би могли рећи да се ради о провибродској крстарећој ракети средњег домета, конструисана за употребу са мобилних копнених лансера обалске одбране за брорбу против америчких носача авиона, јачих Ударних поморских група и самосталног деловања крстарица, разарача, ракетних фрегата у условима јаког електорнског ометања и употребе крстарећих и противбродских пројектила. Ракете типа П-800 Оникс осим за противбродску борбу може се користити и за нападне на копнене циљеве .

Овај противбродски и ракетни систем се сматра “сијајућом звездом” производа руске наменске индустрије. Произвођач је НПО Машиностројенија, који се серијски производи у Индији од 2018. године, а наводно је овај пројектил купила и Кина.

Крстарећа ракета П-800, Јакхонт, 3К-55/3М-55 по NATO номеклатури SS-N-26 Strobile је фамилија надзвучних крстарећих ракета . Развој ове ракете започео је далеке 1981. под руковођењем генералног конструктора Владимир Челомеј, кога је наследио Херберт Јефремов. Први нацрти су завршени 1982. Оба конструктора су имали замисао да нова противбродска ракета треба бити универзална која ће се моћи употреби не само са бродских него и са, подводних, копнених и ваздушних лансера. То значи и из подморница -торпедних цеви калибра 650 мм. Идеја је била да нова ракета замени фамилију руских противбродских крстарећих ракета П-700  Гранит, П-500, П-1000, П-120, П-270.

Као што смо навели ракета може да се лансира са површинских и подводних пловила, копнених лансера и из ваздуха. Ракета П-800 Оникс је дефинисана као надзвучна ракета, отпорна на електронско ометање и мање рањива на савремене системе ПВО. Ракета приликом лансирања има тежину 3 тоне и млазни-пулзиони мотор на течно гориво који омогућава брзину ракете од 2,0 до 2,5 маха. Касније су уселдили пројектили на чврсто гориво.

П-800 Оникс лети на циљ на високој надморској висини, а затим се у закључној путањи лета спушта испод хоризонта. Даљина на којој се може ракета почиње спуштати је могуће програмирати пред само лансирање и с тим одредити домет који може бити од 105 до 257,7 км, а према некима и 300 км. Све верзије ове ракете користе радарски висиномер KTRV- Detal К-313, који делује на надомрским висинама од 1 до 5.000м

Систем за управљање ракетом направио је Централни истраживачки институт Гаринт -Електрон, који се сматра за један од најсофистициранијих дигиталних модела, које су Руси развили до сад. Произвођач наводи да има монопулзни претраживач, који може да ради у активном и пасивном моду. У активном делује на широком фреквенцијском подручју и прати промене модулације у широком спектру. Деловање претраживача треба да буде отпорно на ометање ра различитим ометачима и мамцима. Претраживач може да обухвати и истовремено да прати до седам циљева на морским површинама. Од остале опреме пројектили типа П-800 Оникс, Јакхонт имају инерцијални систем, радио висиномер, компјутерски систем за навођења и глава за самонавођење која омогућава откривање површинских циљева на даљинама већим од 50 км.

Домет Оникса у верзијама море копно је 300 км, а копно море 600- 800 км

Лет над морем 14.000-15.000 м, на ниској висини 10-15 м, минимални лет после лансирања са копна 120 м, у последњој фази лета 5-15 м.

Брзина лета ракете на висини од 15 км 750 м/с односно 2,6 Маха, а на ниским висинама 2,0 Маха.

Дужина ракете: противбродска и копнена 8 м, верзија за лансирање са ваздухоплова 6,1 м;

Дужина транспортног лансера ТПК 8,9 м, размах крила 1,7 м

Маса пројектила: бродска и копнена 2.500 кг, ваздухопловна 3.000, маса у транспортном контејнеру ТПК-3900 кг,

Бојева глава: пробојна масе 200-250 кг,

Спремност система за лансирање минимално 4 минута, Гаранција ракете 7 година.

Raketa je napravljena prema normalnoj aerodinamičkoj konfiguraciji. Startni raketni motor na čvrsto gorivo (ракетный двигатель твёрдого топлива, RDTT) nalazi se u komori za sagorevanje pravolinijskog vazdušno-reaktivnog motora (прямоточный воздушно-реактивный двигатель, PVRD, engl. Ramjet); na kraju početne faze rada, odvaja potiskom vazdušne struje. Raketa Oniks nije korišćena u borbenim uslovima protiv brodova, ali na osnovu iskustava mornarice, hipersonična brzina otežava da se obori protivničkim protivavionskim projektilima. Velika brzina (2,5 Mach), varijabilni profil leta, savremena elektronika otporna na ometanje i domet 120-300 km (u zavisnosti od profila leta), davali su projektilu vrlo velike šanse da probije štit američkog odbrambenog sistema AEGIS. Ruska vojno-industrijska korporacija ”НПО машиностроение” nadogradila je krstareću raketu Oniks-M (lansiranje sa mora) tako da ima maksimalni domet do 800 km.

Dužina rakete: Brodska varijanta 8 m; Vazduhoplovna varijanta 6,1 m;
Prečnik rakete 0,67 m;
Raspon krila 1,7 m;
Dužina transportno-lansirnog kontejnera (транспортно-пусковой контейнер, TPS) 8,9 m;
Prečnik TPS 0,72 m;
Masa rakete: Startna — 3000 kg; Sa TPS — 3900 kg;
Maksimalna brzina: 884 m/s (3182 km/h, 2,6 Mach);
Površinska brzina: 2448 km/h – 2 Mach)
Motor: Startni— faza pokretanja i ubrzanja na čvrsto gorivo; Glavni pogonski (krstareći) — PVRD mase 200 kg, potiska 4 t;
Gorivo — kerozin Т-6;
Domet: P-800 «Oniks» do 600 km;
Visina leta: Na krstarenju — до 14.000 m; Na cilju — 10-15 m;
Sistem upravljanja: Tokom krstarenja — inerciona + radiovisinomer. Na cilju — za sve vremenske uslove monopulsna aktivno-pasivna RLGSN, sa PPRČ

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *