KINA UVELA SANKCIJE PENTAGONU: OVI VAŽNI MINERALI SU POTREBNI AMERIČKOJ ARMIJI

Kina je nedavno zabranila izvoz minerala gallijuma i germanijuma u Sjedinjene Države usred rastućih tenzija između dve zemlje na trgovinskom planu. Bez njih trpi američka vojna indstrija, a alternativno snabdevanje Amerikanci ne mogu da obezbede jer je Kina glavni izvor.

Kina je zabranila izvoz retkih minerala galijuma i geranijuma u SAD. Ovi minerali su od kritične ekonomske vrednosti jer se koriste u proizvodnji kompjuterskih čipova, ali i u vojnoj tehnologiji. Na primer, u procesu izrade uređaja za noćni vid, displeja i sl. Kina ima dominaciju na ovom polju, jer je izvor 98 procenata primarnog gallijuma i 91 procenat primarnog germanijuma. Primarno se odnosi na „sirove“ izvore kao što su mineralne rude. U nekim sektorima u kojima se ovi minerali koriste, ne postoje zamene za njih.

Kineske sankcije su odgovor Kine na odluku SAD. Sjedinjene Države su ograničile izvoz naprednih čipova u Kinu. To obrazlažu tvrdnjom da bio oni mogli biti upotrebljeni u primenama koje ugrožavaju američku bezbednost. Napredni čipovi, na primer, mogu se koristiti u elektronskim aplikacijama za borbene sisteme koji koriste veštačku inteligenciju (AI), ili u naprednim oružjima kao što su hipersonične rakete. Sad je Kina navela da je njena zabrana izvoza gallijuma i germanijuma zbog „dvostruke vojne i civilne upotrebe“ ovih minerala.

Prema izveštaju u “Rojtersu” iz 2023. godine, Ministarstvo odbrane SAD drži strateške rezerve germanijuma, ali nema rezerve gallijuma. U oktobru 2024. godine, Geološka služba SAD (USGS) procenila je da bi potpuna zabrana izvoza gallijuma i germanijuma mogla uzrokovati gubitak od 3,4 milijarde dolara.

Ako izuzmemo vojnu komponentu ovi minerali su od životne važnosti za proizvodnju elektronskih uređaja koje svakodnevno koristimo, kao što su pametni telefoni, displeji i laptopi.

Ovi minerali se ne rudare. Oni nastaju kao ostatak iz prerade drugih minerala, odnosno kao dobija kao prateći proizvod. Znači, Amerikanci bi morali da pokrenu čitave industrije kako bi dobili minerale. Kinezi su praktično prodavali jako vredan nus-proizvod koji nastaje u velikim količinama usled veličine kinske industrije. Tako nešto nije lako zameniti.

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *