КИНА УВЕЛА САНКЦИЈЕ ПЕНТАГОНУ: ОВИ ВАЖНИ МИНЕРАЛИ СУ ПОТРЕБНИ АМЕРИЧКОЈ АРМИЈИ

Кина је недавно забранила извоз минерала галлијума и германијума у Сједињене Државе усред растућих тензија између две земље на трговинском плану. Без њих трпи америчка војна индстрија, а алтернативно снабдевање Американци не могу да обезбеде јер је Кина главни извор.

Кина је забранила извоз ретких минерала галијума и геранијума у САД. Ови минерали су од критичне економске вредности јер се користе у производњи компјутерских чипова, али и у војној технологији. На пример, у процесу израде уређаја за ноћни вид, дисплеја и сл. Кина има доминацију на овом пољу, јер је извор 98 процената примарног галлијума и 91 проценат примарног германијума. Примарно се односи на „сирове“ изворе као што су минералне руде. У неким секторима у којима се ови минерали користе, не постоје замене за њих.

Кинеске санкције су одговор Кине на одлуку САД. Сједињене Државе су ограничиле извоз напредних чипова у Кину. То образлажу тврдњом да био они могли бити употребљени у применама које угрожавају америчку безбедност. Напредни чипови, на пример, могу се користити у електронским апликацијама за борбене системе који користе вештачку интелигенцију (AI), или у напредним оружјима као што су хиперсоничне ракете. Сад је Кина навела да је њена забрана извоза галлијума и германијума због „двоструке војне и цивилне употребе“ ових минерала.

Према извештају у “Ројтерсу” из 2023. године, Министарство одбране САД држи стратешке резерве германијума, али нема резерве галлијума. У октобру 2024. године, Геолошка служба САД (USGS) проценила је да би потпуна забрана извоза галлијума и германијума могла узроковати губитак од 3,4 милијарде долара.

Ако изузмемо војну компоненту ови минерали су од животне важности за производњу електронских уређаја које свакодневно користимо, као што су паметни телефони, дисплеји и лаптопи.

Ови минерали се не рударе. Они настају као остатак из прераде других минерала, односно као добија као пратећи производ. Значи, Американци би морали да покрену читаве индустрије како би добили минерале. Кинези су практично продавали јако вредан нус-производ који настаје у великим количинама услед величине кинске индустрије. Тако нешто није лако заменити.

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *