УКРАЈИНСКЕ РОБОТИЗОВАНЕ ПЛАТФОРМЕ ЗА КОПНЕНИ РАТ ПРОТИВ РУСИЈЕ!

Андреј Млакар

Русија и Украјина, две стране које воде жесток копнени рат на истку ове државе паралелно су почели да у оперативну употребу све више уводе роботизоване копнене платформе у нападним и борбеним операцијама како би се што више смањили губици на терену.

Русија је развила више различитих беспосадних копнених платформи које су наоружане тешким митраљезима, топовима калибра 30 мм, аутоматским бацачима граната и противоклопним ракетама који су монтирани на даљинске управљиве борбене станице и смештени на роботизоване платформе.

Мини роботизована платформа UTE MT-1

Прво бепспосадно роботоизовано возило на гусеницама Украјинске војске има монтиран тешки митраљез калибра 12,7 мм НСВ. Ради се о беспосадној роботизованој платфроми која носи ознаку UTE MT-1. Премијерно је приказана јавности почетком јануара 2024. године.

Ову роботизовану даљински управљиву борбену платформу развио је Ukrainian Technical Equipment на коју се може монтирати митраљез великог калибра. Пројекат је већ тестиран на полигону.

Како се наводи главна предност ове роботизоване платформе је ниска силуета, проходност по свим теренима, лак дизајн што му омогућује транспорт различитим врстама возила од великих камиона до комбија и теренаца. За сада су произведена два модернизована прототипа.

Експериментални модел узео је у обзир захтеве војске. Једна од очигледних предности развоја је та да је неупадљив, проходан и лаган. Пројектанти планирају да инсталирају још једно оружје на тачку и тестирају рад нових начина комуникације.

Беспосадна роботизована платфрома Лють (Fury) -“бес”

У питању је беспосадна роботизована платформа која је даљински управљива на точковима за јуришне борбене задатке. Основно наоружање ове роботизоване платфроме чини митраљез PKT 7.62 mm капацитета 550 метака. Поред митраљеза налази се панорамска камера која покрива кружну зону од 360 степени.

Војсци се допало то што је ову роботизовану платформу лако контролисати и приметан је висок ниво радио и видео комуникације, као и аутоматску паљбу како дању тако и ноћу. Може се користити и у одбрани и као покретна ватрена тачка која се може кретати по различитом терену, пуцати са више положаја или бити осматрачница.

Оклоп роботизоване платформе омогућава заштитут од малокалибарског оружја до калибра 7,62 мм.

Домет ове роботизоване платфроме од управљачке станице је 2 км на отовореном простору док у урбаним зонама и местима природних препрека је 700 м.

Митраљез са монитраним камерама за већу прецизност ватре имају ефикасан домет 800 м. На ову роботизовану платформу може се монтирати и уређај за електронски рат Bukovel” EW који је показао ефикасност на даљинама од 700 м око возила.

Роботизована борбена платформа Ironclad

Ironclad je мултифункционално роботизовано возило без посаде (МУГВ) конструисано за решавање борбених задатака, материјалних, техничких, медицинска и подршку у тактичком ланцу командовања. Возилом се управља из управљачке станице. Основни модул са наоружањем користи тешки митраљез калибра 7,62 мм и 12,7 мм. Постоји и верзија са противоклопном ракетом односнмо лансер са 4 ракете и митраљезо.

Ова роботизована платформа има следеће димензије: дужина 2800 мм, ширина 1850 мм и висина 1460 мм. Максимални радијус кретања 5.000 м. Максимална тежина 1950 кг. Минимална брзина 10 км, а максимална брзина 20 км на час.

Роботизована платфрома са тешким митраљезом

Једна од новина роботизованих платфрми јесте мини платфрома на гусеницама са тешким митраљезом M2HB Broving калибра 12,7 мм.

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *