UKRAJINSKE ROBOTIZOVANE PLATFORME ZA KOPNENI RAT PROTIV RUSIJE!

Andrej Mlakar

Rusija i Ukrajina, dve strane koje vode žestok kopneni rat na istku ove države paralelno su počeli da u operativnu upotrebu sve više uvode robotizovane kopnene platforme u napadnim i borbenim operacijama kako bi se što više smanjili gubici na terenu.

Rusija je razvila više različitih besposadnih kopnenih platformi koje su naoružane teškim mitraljezima, topovima kalibra 30 mm, automatskim bacačima granata i protivoklopnim raketama koji su montirani na daljinske upravljive borbene stanice i smešteni na robotizovane platforme.

Mini robotizovana platforma UTE MT-1

Prvo bepsposadno robotoizovano vozilo na gusenicama Ukrajinske vojske ima montiran teški mitraljez kalibra 12,7 mm NSV. Radi se o besposadnoj robotizovanoj platfromi koja nosi oznaku UTE MT-1. Premijerno je prikazana javnosti početkom januara 2024. godine.

Ovu robotizovanu daljinski upravljivu borbenu platformu razvio je Ukrainian Technical Equipment na koju se može montirati mitraljez velikog kalibra. Projekat je već testiran na poligonu.

Kako se navodi glavna prednost ove robotizovane platforme je niska silueta, prohodnost po svim terenima, lak dizajn što mu omogućuje transport različitim vrstama vozila od velikih kamiona do kombija i terenaca. Za sada su proizvedena dva modernizovana prototipa.

Eksperimentalni model uzeo je u obzir zahteve vojske. Jedna od očiglednih prednosti razvoja je ta da je neupadljiv, prohodan i lagan. Projektanti planiraju da instaliraju još jedno oružje na tačku i testiraju rad novih načina komunikacije.

Besposadna robotizovana platfroma Lюtь (Fury) -“bes”

U pitanju je besposadna robotizovana platforma koja je daljinski upravljiva na točkovima za jurišne borbene zadatke. Osnovno naoružanje ove robotizovane platfrome čini mitraljez PKT 7.62 mm kapaciteta 550 metaka. Pored mitraljeza nalazi se panoramska kamera koja pokriva kružnu zonu od 360 stepeni.

Vojsci se dopalo to što je ovu robotizovanu platformu lako kontrolisati i primetan je visok nivo radio i video komunikacije, kao i automatsku paljbu kako danju tako i noću. Može se koristiti i u odbrani i kao pokretna vatrena tačka koja se može kretati po različitom terenu, pucati sa više položaja ili biti osmatračnica.

Oklop robotizovane platforme omogućava zaštitut od malokalibarskog oružja do kalibra 7,62 mm.

Domet ove robotizovane platfrome od upravljačke stanice je 2 km na otovorenom prostoru dok u urbanim zonama i mestima prirodnih prepreka je 700 m.

Mitraljez sa monitranim kamerama za veću preciznost vatre imaju efikasan domet 800 m. Na ovu robotizovanu platformu može se montirati i uređaj za elektronski rat Bukovel” EW koji je pokazao efikasnost na daljinama od 700 m oko vozila.

Robotizovana borbena platforma Ironclad

Ironclad je multifunkcionalno robotizovano vozilo bez posade (MUGV) konstruisano za rešavanje borbenih zadataka, materijalnih, tehničkih, medicinska i podršku u taktičkom lancu komandovanja. Vozilom se upravlja iz upravljačke stanice. Osnovni modul sa naoružanjem koristi teški mitraljez kalibra 7,62 mm i 12,7 mm. Postoji i verzija sa protivoklopnom raketom odnosnmo lanser sa 4 rakete i mitraljezo.

Ova robotizovana platforma ima sledeće dimenzije: dužina 2800 mm, širina 1850 mm i visina 1460 mm. Maksimalni radijus kretanja 5.000 m. Maksimalna težina 1950 kg. Minimalna brzina 10 km, a maksimalna brzina 20 km na čas.

Robotizovana platfroma sa teškim mitraljezom

Jedna od novina robotizovanih platfrmi jeste mini platfroma na gusenicama sa teškim mitraljezom M2HB Broving kalibra 12,7 mm.

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *