STRŠLJEN PONOVO OŽIVEO! IZVEDEN PRVI PROBNI LET! KRATKI ISTORIJAT RAZVOJA PRVOG SRPSKOG BESPILOTNOG HELIKOPTERA, VIDEO

Andrej Mlakar

Pojavio se prvi put pre sedam godina prvo na sajmu naoružanja IDEX -2017. u Abu Daniju, a onda i na sajmu naoružanja Partner te iste godine u Beogradu. Dobio je tada centralno mesto u Hali 1 Beogradskog sajma gde ga je kao svoj unikatni proizvod prikazala kompanija EdePro iz Beograda.

Tada je već postao poznat pod nazivom Stršljen. Posetiocima je prikazan sa kompletnom paletom naoružanja, kao i opreme koju ovaj helikopter može da koristi za različite misije.

Podaci o bespilotnom helikopteru ” Stršljen” iz 2017. godine

Helikopter je izradilo preduzeće EDePro pod patronatom SDPR. Motor, rotor, telo helikoptera, reduktor i lopatice delo su srpskih kompanija uključenih u ovaj projekat.

Prema objavljenim podacima, maksimalna brzina tog helikoptera iznosi 180 km/h, brzina krstarenja je 160 km/h, brzina penjanja 8 m/s, a maksimalna visina leta 4.000 metara. Anatomija leta iznosi 3,5 sata sa 200 litara goriva i četiri sata sa 240 litara goriva.

Letelica je duga 6,75 m, visoka 2,65, široka 1,8 metara. Težina praznog helikoptera je 400 kg, maksimalna težina helikoptera na poletanju 750 kg, nosivost (koristan teret) 350 kilograma.

„Stršljen” je namenjen za izviđanje, borbena i protivelektronska dejstva.

Letelica je zatim naredne 2018. godine doživela bila redizajn u odnosu na prototip koji se pojavio prethodne 2017. godine. Već tada dobio je oznaku “X-01 Stršljen” pod kojom je bio prikazan na međunarodnom Sajmu naoružanja Eurosatory.

Podaci o stršljenu iz 2018 do danas

U odnosu na onu iz 2017. godine novi Stršljen je imao redizajniran nos izrađen od kompozintnih materijala (ugljeničnih vlakana), a pogon je činio domaći turbovratilni motor Phoneix-180.

Upoređujući sa podacima iz 2017, godine navodi se da je letelica duga 8,75 m u odnosu na 6,75 m na prvom prototipu. Visina letelice je skraćena sa 2,65 m na 2,44 m. Širina od 1,8 m i maksimalna težina bespilotnog helikoptera u poletanju je ostala ista 750 kg, kao i nosivost korisnog tereta od 350 kg.

Maksimalna brzina leta je 180 km/h, ali je krstareća brzina smanjena sa 160 na 120 km na čas. Početna brzina penjanja je ostala ista 8 m/s. Plafon leta je isti 4.000 m, kao i autonomija leta od 4 sata.

Od dodatne opreme besposadni helikopter “X-01 Stršljen” poseduje GPS navigacioni sistem, žirostabilisano elektrooptički sistem, radarski i laserski visnomer.

Naoružanje:

Kao naoružanje besposadnog helikoptera “X-01 Stršljen” spomier se kontejner sa mitraljezom kalibra 12,7 mm. laseri nevođenih raketnih zrna S-8 kalibra 80 mm, rakete vazduh-zemlja, televizijski vođena raketa “pauk”. Za razliku od prve verzije modifikovana je dobila nosače raketa.

Novi korak u razvoju prvog srpskog bespilotnog helikoptera načinjen je 18. maja 2024 godine na aerodromuVojka. Ono što je novina helikopter umesto turbovratilnog motora Phoneix-180 ima ugrađen domaći turbovratilni motor TSE-200.

Posle urađenih priprema letelica je izvršila svoj prvi prbni let u vertikalnom poletanju i sletanju kao i lebdenju.

Stršljen se može koristiti za različite misije tako i za vojne izviđanje i borbene zadatke.

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *